درخواست حزب اعتماد ملی برای برگزاری همه پرسی

نشان اعتماد ملی
Image caption حزب اعتماد ملی بعد از انتخابات ریاست جمهوری با محدودیت شدیدی رو به رو شده است

حزب اعتماد ملی با صدور بیانیه ای ضمن بر شمردن علل نابسامانی های کشور، پیشنهاداتی را برای برون رفت از بحران حاکم ارائه داده و از حاکمیت خواسته است تا با برگزاری همه پرسی نظر ملت را در باره اساسی ترین مسائل ملت کشف کند.

حزب اعتماد ملی که دبیرکلی آن را مهدی کروبی بر عهده دارد در جریان حوادث بعد از انتخابات جنجال برانگیز ریاست جمهوری با محدودیت های شدیدی رو به رو شد.

دفتر این حزب اواخر تابستان گذشته و پس از توقیف روزنامه "اعتماد ملی" بسته شد. به علاوه شماری از اعضای ارشد حزب در حوادث پس از انتخابات دستگیر شده اند و "سحام نیوز"، پایگاه خبری این حزب نیز، مکررا مجبور به تغییر آدرس شده است.

مهدی کروبی دبیر کل اعتماد ملی در ماههای بعد از انتخابات، جایگاه خود را به عنوان یکی از رهبران حرکت اعتراضی مخالفان موسوم به "جنبش سبز" تثبیت کرده است.

آقای کروبی نیز همچون میرحسین موسوی دیگر نامزد اصلاح طلب انتخابات ریاست جمهوری خرداد ماه، پیروزی محمود احمدی نژاد را ناشی از تقلب می داند؛ اتهامی که دولت رد کرده است.

بیانیه حزب اعتماد ملی که در آستانه سی و یک سالگی پیروزی انقلاب اسلامی منتشر شده ضمن برشمردن آرمان های انقلاب اسلامی و مطالبات ملت در جریان انقلاب، تاکید کرده که "شرایط امروز حاکم بر کشور با آرمانهایی که ملت بزرگوار ایران برای نیل به آنها دست به انقلاب شکوهمند اسلامی زد، فرسنگ ها فاصله دارد."

از نظر حزب اعتماد ملی، اتکاء به آرای عمومی برای اداره کشور، تامین آزادی های سیاسی، فرهنگی، اجتماعی، تامین آزادی بیان و مقابله با سانسور و تفتیش عقاید، منع شکنجه و منع هتک حرمت افراد بازداشتی، استقلال همه جانبه و جلوگیری از نفوذ بیگانگان و جلوگیری از غارت بیت المال توسط صاحبان قدرت از جمله خواسته های مردم در انقلاب اسلامی سال 1357 بوده است.

معضلات کشور

حزب اعتماد ملی، معضلات فعلی کشور را به هفت دسته تقسیم می کند و معتقد است که برای برون رفت از وضعیت فعلی بدون حل آن عملی نیست.

از نظر این حزب، استفاده ابزاری از دین، تبعیض و نابرابری بین اقوام و مذاهب، بی اعتنایی به حاکمیت اراده ملی، اعمال خشونت در حل منازعات، نقض اصول قانون اساسی، نقض موازین عادلانه قضایی و نقض آزادی های مردم از جمله عوامل بحران های اخیر هستند.

حزب اعتماد ملی می نویسد که قرار بود که بعد از انقلاب نظامی سر کار بیاید که "حاکمان آن دارای صلاحیت های مورد نظر اسلام" باشند و در سایه این حکومت "زمینه تحقق عدالت و آزادی و دیگر ارزشهای اسلامی فراهم آید و استبداد و خفقان و اسباب انحطاط ریشه کن" شود نه این که "از دین به عنوان ابزاری برای تحکیم پایه های قدرت برخی جریان های منحط، ترویج خرافات، تحریف حقیقت، تقدیس خشونت و مقابله با مطالبات مشروع مردم استفاده شود."

از نظر این حزب چنین برخوردی از سوی حکومت باعث شده تا در میان جوانان و نیروهای تحصیلکرده بدبینی وسیعی ایجاد شود.

به عقیده حزب اعتماد ملی امروز به جای آیت الله خمینی، آیت الله منتظری، آیت الله طالقانی، آیت الله مطهری، آیت الله بهشتی، دکتر شریعتی و مهندس بازرگان، "مداحان و روضه خوانهایی پرچمدار اسلام و سردمدار تبلیغ آن از رسانه ملی شده اند که در نظر متعقد به تز ماکیاولیستی "هدف وسیله را توجیه می کند"، "النصر برلرعب" هستند و به تصریح خودشان، خواهان بریدن نفس مردم و جویدن خرخره آن و در عمل مروج خشونت و خرافه می باشند."

برای همین پیشنهاد حزب اعتماد ملی این است که "اصحاب خرافه و خشونت و سوء استفاده کنندگان از دین به مردم معرفی شوند" و اگر چنین شود دیگر کسانی جرات نخواهند کرد "از دین برای ویژه خواری و امتیازطلبی های بی مبنا سوء استفاده کنند."

Image caption آقای کروبی دبیرکل حزب اعتماد ملی است و یکی از رهبران مخالفان دولت به حساب می آید

به نظر این حزب کسانی که اکنون حاکم هستند اعتقادی به اراده حاکمیت ملی ندارند و رای مردم را تزئینی می دانند و "کسانی بر مسند اکثر مراکز قدرت تکیه زده اند که نمایندگان واقعی مردم نیستند و در نتیجه موجبات ایجاد شکافی عمیق بین حاکمیت و ملت را فراهم آورده اند."

رد صلاحیت در انتخابات های مختلف با استفاده از نظارت استصوابی و به کارگیری نیروهای نظامی از نظر این حزب، انتخابات را به "انتصاباتی البته با هزینه های سنگین مادی و معنوی انتخابات، تبدیل کرده است."

برای همین این حزب نتیجه می گیرد که اکنون مردم "با تمام وجود این معنا را دریافته که این جریان با اراده و رای آنان در انتخابات های مختلف چه کرده و در نتیجه در جنبشی که آغاز کرده به کمتر از انتخابات آزاد رضایت نخواهد داد."

پیامدهای برخورد خشونت آمیز

در جریان اعتراضات بعد از انتخابات بارها نیروهای امنیتی با معترضان درگیر شدند و در جریان آن تعدادی کشته و زخمی و تعداد زیادی نیز دستگیر شدند. از نظر حزب اعتماد ملی، این نحوه برخورد و "اعمال خشونت" یکی از عوامل بحران ساز کشور به حساب می آید.

اعتماد ملی به مردم نیز هشدار داده که در جریان راهپیمایی 22 بهمن به مناسبت سالگرد پیروزی انقلاب، "بهانه به دست کسانی ندهند که می خواهند با تحریکات خویش، حضور مسالمت آمیز مردم را به خشونت کشند تا زمینه سرکوب آنان را فراهم آورند."

این حزب تاکید می کند که "نیروهای سازمان یافته وابسته به محافل اقتدارگرا" برای به خشونت کشاندن حضور مسالمت آمیز مردم شعارهای ساختار شکن می دهند تا زمینه خشونت علیه مردم را فراهم کنند.

یکی دیگر از عوامل بحران های اخیر "نقض آزادی های مردم" به بهانه دفاع از دین و ارزشهای اسلامی عنوان شده است در حالی که حزب اعتماد ملی با استناد به سخنان آیت الله خمینی بنیادگذار جمهوری اسلامی می نویسد که "نقض آزادی های مردم و تلاش برای برقراری استبداد دینی از بدترین منکرات است."

حزب اعتماد ملی پیشنهاد کرده که کلیه زندانیان سیاسی بی قید و شرط آزاد و فضای باز مطبوعاتی ایجاد شود و موانع فعالیت احزاب و فضای امنیتی و جو پلیسی برداشته شود.

از نظر این حزب این درخواست ها مطالبات اصلی مردم است و باید با لغو نظارت استصوابی، جلوی ورود نظامیان به عرصه سیاست و اقتصاد کشور گرفته شود و برای برخی از مسائل مهم کشور نیز همه پرسی برگزار شود تا مردم نظر خود را مطرح کنند.

مطالب مرتبط