کاهش سرعت اینترنت و اختلاف بخش خصوصی با شرکت مخابرات ایران

کاربر اینترنت
Image caption کارشناسان می گویند که با حضور شرکت مخابرات در عرضه اینترنت پر سرعت، شرکتهای بخش خصوصی دیگر توان رقابت نخواهند داشت

همزمان با کاهش سرعت اینترنت در آستانه سالگرد پیروزی انقلاب ایران، اختلاف نظر بین شرکت مخابرات ایران و شرکت های خصوصی بر سر عرضه اینترنت پرسرعت بالا گرفته است.

در روزهای اخیر سرعت اینترنت در اکثر شهرهای ایران به شدت افت کرده و در مواردی حتی قطع شده است و اختلال گسترده ای در پیامک ها (اس ام اس) ایجاد شده است اما دولت می گوید مشکل فنی است و ربطی به مسائل سیاسی ندارد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، رضا تقی پور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفته است که علت قطعی و کاهش سرعت اینترنت مربوط به فیبرنوری است که در زیر دریا قرار دارد و علت قطعی آن رفت آمد کشتی ها و لنگر انداختن آنهاست."

آقای تقی پور می گوید که قطع فیبرنوری جاسک به فجیره که 30 درصد روی حجم ظرفیت ما تاثیر می گذارد و همین مسئله باعث شده است سرعت اینترنت کاهش پیدا کند.

به گفته آقای تقی پور، قطع پیامک ها ربطی به 22 بهمن ندارد و این اختلال به خاطر جابه جایی نرم افزارها بوده است، چون قبلا نرم افزار خارجی بود و ما نرم افزار داخلی آن را تهیه کرده ایم .

بعد از انتخابات جنجال برانگیز ریاست جمهوری در ایران، دولت ایران محدودیت های رسانه ای گسترده ای را به اجرا گذاشت و در روزهای اعتراضات نیز سیستم پیامک ها را قطع و سرعت اینترنت را به شدت کاهش می داد.

با وجود این محدودیت ها، تصاویر زیادی از اعتراضات و برخوردهای نیروهای امنیتی با معترضان که با تلفن های همراه تهیه شده بود، در اینترنت منتشر شده است.

اعتراض بخش خصوصی به شرکت مخابرات

همزمان با کاهش سرعت اینترنت در ایران، اختلافات شرکت مخابرات ایران و شرکت های خصوصی فعال در عرضه اینترنت پر سرعت بالا گرفته است.

شرکت مخابرات ایران که نیمی از سهام آن چندی پیش به شرکت های وابسته به سپاه پاسداران فروخته شد، تمام امکانات مخابراتی را در اختیار دارد و شرکت های خصوصی باید با اکنون با این شرکت رقابت کنند.

پیش از فروش سهام شرکت مخابرات به سپاه پاسداران، یازده شرکت ارائه دهنده اینترنت پر سرعت نامه ای به محمود احمدی نژاد رئیس جمهوری داده بودند تا مانع از ورود شرکت مخابرات به عرصه توزیع اینترنت پرسرعت شود.

شرکت های عرضه اینترنت پرسرعت می گویند که تجهیزات زیادی را با حدود 200 میلیارد تومان خریداری کرده و آن را در سراسر کشور نصب کرده اند و تاکنون 500 هزار پورت پرسرعت در کل کشور نصب شده است.

شرکت های عرضه کننده اینترنت از طریق تجهیزات شرکت مخابرات فعالیت می کنند ولی شرکت مخابرات اخیرا مانع ورود نمایندگان این شرکت ها به دفاتر مخابراتی شده است.

این شرکت های می گویند که با این تصمیم شرکت مخابرات، آنها دیگر قادر نیستند خدمات مناسب را در اختیار مشترکان خود بگذارند.

کارشناسان می گویند که با ورود شرکت مخابرات، شرکتهای بخش خصوصی دیگر توان رقابت نخواهند داشت و با ادامه این روند کم کم حذف خواهند شد.

مطالب مرتبط