دستور رئیس جمهور ایران برای غنی‌سازی ۲۰ درصدی اورانیوم

محمود احمدی نژاد
Image caption رئیس جمهور ایران می گوید ایران مجاز است که اورانیوم با غلظت بیست درصد را برای سوخت رآکتور تهران تولید کند (محمود احمدی نژاد در بازدید از نمایشگاه دستاوردهای مرکز علوم و فنون لیزر )

محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور ایران دستور آغاز غنی سازی اورانیوم با غلظت بیست درصد را صادر کرده است.

آقای احمدی نژاد در نمایشگاهی در تهران به علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی دستور داد تا غنی سازی اورانیوم با غلظت بیست درصدی را آغاز کند. او در عین حال تاکید کرد که راه برای تعامل {با غرب} باز است.

رئیس جمهور ایران پیش از این نیز گفته بود بر اساس مقررات آژانس بین المللی انرژی اتمی، ایران مجاز است که اورانیوم با غلظت بیست درصد را برای سوخت رآکتور تهران تولید کند.

این در حالی است که علی اکبر صالحی دستور رئیس جمهور ایران را به گونه ای دیگر تفسیر کرده و به خبرگزاری فارس گفته است که آقای احمدی نژاد در مورد غنی سازی به سازمان زیرنظر او، آماده باش داده است.

آقای صالحی گفت: "آقای احمدی نژاد فرمودند فرصت زیاد نیست و اگر آنها {غرب} آمادگی ندارند، تبادل سوخت را بدون شرط و شروط اضافی انجام دهند و بر این اساس، به سازمان انرژی اتمی برای تامین سوخت رآکتور تهران آماده باش داده اند."

آقای صالحی گفته است که در صورت انجام غنی سازی، این کار در تاسیسات غنی سازی نطنز صورت خواهد گرفت.

اظهارات جدید آقای احمدی نژاد یک روز پس از ابراز تردید کشورهای غربی نسبت به آمادگی ایران برای رسیدن به توافقی بر سر مناقشه هسته ای صورت می گیرد. ایران طی روزهای اخیر از آمادگی خود برای توافق با غرب بر سر مناقشه اتمی خبر داده بود.

منوچهر متکی، وزیر امور خارجه ایران در کنفرانس امنیت جهانی مونیخ در آلمان از احتمال توافق هسته ای با کشورهای غربی در "آینده ای نه چندان دور" خبر داده بود.

فرمان رئیس جمهور ایران برای غنی سازی در بازدید از نمایشگاه دستاوردهای مرکز علوم و فنون لیزر صادر شده است.

آقای احمدی نژاد همچنین از دستیابی ایران به دانش غنی سازی اورانیوم توسط فن آوری لیزر خبر داده و گفته است می توان با لیزر، غنی سازی با هر درصدی را انجام داد، اگرچه "ما الان بنا نداریم از آن استفاده کنیم."

رئیس جمهور ایران در باره این مساله توضیح بیشتری نداده است.

آژانس بین المللی انرژی اتمی سال گذشته پیشنهاد مبادله اورانیوم غنی شده با خلوص کم ایران با سوخت اتمی مورد نیاز برای راکتور تحقیقاتی تهران را داده بود.

کشورهای غربی می گویند ایران به دنبال سلاح هسته ای است، اتهامی که ایران آن را رد می کند. این کشور می گوید برنامه هسته ای اش، مقاصد صلح آمیز دارد.

طبق طرحی که آژانس بین المللی انرژی هسته ای ارائه کرده و روسیه، آمریکا و فرانسه از آن حمایت کرده اند، ایران ۱۲۰۰ کیلوگرم اورانیوم با غلظت پائین (هفتاد و پنج درصد اورانیوم تولیدی ) خود را تا پایان سال جاری به خارج از این کشور بفرستد تا بیشتر غنی سازی شود.

اورانیوم غنی شده تا خلوص مورد نظر سپس به شکل لوله های سوخت که تنها قابل کاربرد در رآکتور تهران خواهد بود در اختیار ایران قرار خواهد گرفت.

وزیر خارجه ایران گفته است این امکان وجود دارد که ایران خواستار مبادله مقدار کمتری از اورانیوم غنی شده خود نسبت به ۱۲۰۰ کیلوگرم مورد نظر آژانس بین المللی انرژی اتمی باشد.

"کماکان آماده هستیم"

در همین حال رامین مهمانپرست، سخنگوی وزارت خارجه ایران، تولید اورانیوم بیست درصدی توسط این کشور را مغایر با معاهده ان پی تی (معاهده منع گسترش سلاح های هسته ای) که ایران نیز آن را امضا کرده، ندانست و بر آمادگی ایران برای تبادل اورانیوم تاکید کرد.

آقای مهمانپرست در گفت و گو با خبرگزاری کار ایران -ایلنا گفت غنی سازی اورانیوم بیست درصد، از حقوق هسته ای ایران به شمار می رود.

سخنگوی وزارت خارجه ایران گفته است ایران "پالس های مثبت" خود را برای مبادله سوخت هسته ای ارسال کرده و منتظر پاسخ است.

مطالب مرتبط