به روز شده:  14:45 گرينويچ - 07 فوريه 2010 - 18 بهمن 1388

واکنش ها به دستور احمدی نژاد برای غنی سازی بیست درصدی اورانیوم

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

دستور محمود احمدی نژاد رئیس جمهوری ایران برای آغاز غنی سازی اورانیوم با غلظت بیست درصد موجب واکنش چند کشور خارجی شده است.

رابرت گیتس، وزیر دفاع آمریکا یک بار دیگر جامعه بین المللی را ترغیب کرده که برای محدود کردن بلندپروازی های هسته ای ایران علیه دولت این کشور متحد شوند.

رابرت گیتس افزود هیچ کس به اندازه باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا صمیمانه برای ارتباط با دولت ایران تلاش نکرده است و جامعه بین المللی فرصت های متعددی به ایران داده است که به غرب تضمین دهد که مقاصدش صلح آمیز است.

وزیر دفاع آمریکا از ذکر جزئیات در باره تحریم هایی که ممکن است علیه ایران اعمال شود خودداری کرد و تنها گفت این تحریم ها باید بر رژیم ایران متمرکز باشد نه مردم این کشور.

وزارت خارجه بریتانیا نیز با صدور بیانیه ای به دستور رئیس جمهوری ایران مبنی بر افزایش درجه غنی سازی اورانیوم واکنش نشان داده است.

در این بیانیه گفته شده که دستور اخیر رئیس جمهوری ایران موجب نگرانی جدی است.

محمود احمدی نژاد

رئیس جمهور ایران می گوید ایران مجاز است که اورانیوم با غلظت بیست درصد را برای سوخت رآکتور تهران تولید کند (محمود احمدی نژاد در بازدید از نمایشگاه دستاوردهای مرکز علوم و فنون لیزر )

سخنگوی وزارت خارجه بریتانیا گفت تقویت غنی سازی اورانیوم نقض عمدی قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل متحد است و بریتانیا پس از مشورت با آژانس بین المللی انرژی اتمی و گروه پنج به علاوه یک، به آن واکنش مناسب نشان خواهد داد.

خبرنگار بی بی سی در مورد مسائل ایران می گوید تصمیم اخیر ایران اقدامی تحریک آمیز تلقی خواهد شد.

آقای احمدی نژاد روز یکشنبه هفتم فوریه، در نمایشگاهی در تهران به علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی دستور داد تا غنی سازی اورانیوم با غلظت بیست درصدی را آغاز کند. او در عین حال تاکید کرد که راه برای تعامل {با غرب} باز است.

رئیس جمهور ایران پیش از این نیز گفته بود بر اساس مقررات آژانس بین المللی انرژی اتمی، ایران مجاز است که اورانیوم با غلظت بیست درصد را برای سوخت رآکتور تهران تولید کند.

این در حالی است که علی اکبر صالحی دستور رئیس جمهور ایران را به گونه ای دیگر تفسیر کرده و به خبرگزاری فارس گفته است که آقای احمدی نژاد در مورد غنی سازی به سازمان زیرنظر او، آماده باش داده است.

آقای صالحی گفت: "آقای احمدی نژاد فرمودند فرصت زیاد نیست و اگر آنها {غرب} آمادگی ندارند، تبادل سوخت را بدون شرط و شروط اضافی انجام دهند و بر این اساس، به سازمان انرژی اتمی برای تامین سوخت رآکتور تهران آماده باش داده اند."

آقای صالحی گفته است که در صورت انجام غنی سازی، این کار در تاسیسات غنی سازی نطنز صورت خواهد گرفت.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.