بررسی روزنامه های صبح تهران؛ یکشنبه ۱۸ بهمن

تیترهای اول

"پذیرش پیشنهاد آژانس" عنوان اصلی بهار است، "توافق هسته ای در مونیخ" تیتر ابتکار، مردم سالاری به نقل از علی لاریجانی در گزارش اول خود نوشته "می خواهند با کلاهبرداری سیاسی مواد غنی سازی شده ایران را بگیرند" و آفتاب یزد از "هشدار نسبت به کلاهبرداری سیاسی غرب" خبر داده است.

آرمان از قول فرمانده نیروی انتظامی نوشته "مردم مطمئن باشند تحت کنترل نیستند"، اعتماد از زبان همین مقام نوشته "من و رادان در کهریزک نقشی نداشتیم" و رسالت از عسگراولادی نقل کرده "مقامات قضائی به خواست های مردم در ۹ دی پاسخ دهند".

"نوسازی مركز و جنوب پایتخت با وام ارزان" تیتر اول ایران روزنامه دولت است، جام جم از "ذخیره سازی بی سابقه کالا" خبر داده، پول نوشته "حقوق کارمندان دولت افزایش نمییابد"، " ثبت نام جدید برای اعزام زایران به عتبات عالیات آغاز شد" گزارش اصلی ابرار است و "تولید انبوه موشک های ضد مرکاوا و آپاچی" عنوان اول کیهان.

گزیده مقالاتمبادله اورانیوم

علی بیگدلی در آرمان نوشته در شرایط کنونی این گمانه زنی تقویت شده است که ایران طرح مبادله اورانیوم را خواهد پذیرفت؛ به نظر میرسد که تنها راه و نزدیک ترین راه برای برون رفت از بن بست هستهای فعلی پذیرش طرح مبادله است و روسها تاحدود زیادی با این طرح موافقت دارند.

نویسنده سرمقاله آرمان از قول تحلیلگران نوشته نمیتوان از عقب نشینی ایران یا طرفهای مقابل در صورت نهایی شدن این طرح سخن گفت چراکه همان طور که تهران ابتدا با خروج اورانیوم از خاک خود موافقت نکرد، طرفهای غربی نیز با پیشنهاد ایران مبنی بر مبادله همزمان سوخت و اورانیوم در داخل خاک کشورمان موافقت نکردند.

در ادامه مقاله آرمان آمده به نظر میرسد که دیپلماسی آمریکا در منطقه در حال تغییر است، سفرهای مکرر سعد حریری به کشورهای مختلف منطقه و دیپلماسی او در رفتار با این کشورها تاحدودی اهرمهای قدرت ایران در منطقه را تحت تاثیر قرار میدهد و سرانجام در دست بررسی بودن آشتی میان حماس و فتح در فلسطین، همگی میتواند تبعاتی برای ایران داشته باشد.

ملاقات در مونیخ

ابتکار نوشته به نظر می رسد موضوع هسته ای ایران و طرح تبادل اورانیوم وارد فاز جدیدی شده است، چنانکه وزیر خارجه ایران که از دیروز در مونیخ به سر می برد، پس از دیدار با همتای روس خود به خبرنگاران اعلام کرد که ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره فرمول تعویض اورانیوم غنای پایین با اورانیوم 20 در صد در خارج از کشور توافق کرده اند و فقط باید جزئیات آن، یعنی زمان، محل و مقدار را هماهنگ کرد.

این روزنامه که گفته های منوچهر متکی را در صدر گزارش های خود آورده با استناد به گزارش خبرگزاری نووستی نوشته مهم این است که هر دو طرف فرمول تبادل سوخت را به رسمیت می شناسند»، جزئیات باقی مانده را سه مسئله کلیدی نامید که اجازه می دهند صلح آمیز بودن برنامه هسته ای ایران تضمین شود.

دل به قرارها نبندیم

رسالت دو روز بعد از آن که روزنامه های کیهان و جمهوری اسلامی به انتقاد از گفته های احمدی نژاد درباره توافق های هسته ای پرداختند در سرمقاله امروز خود ضمن تجلیل از شجاعت و جسارت رییس جمهور در دستیابی به استقلال علمی از سخنان وی درباره مناقشات هسته ای ابراز تاسف کرده است .

به نوشته این روزنامه احمدی نژاد سخنانی گفته که دشمنان آن را نوعی عقب نشینی تلقی کردند و این تلقی به نوعی در موضع گیری سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا واتاب داشت. به نظر می رسد این نوع چانه زنی ها در مورد پیشرفت ایران در یک رشته علمی، شایسته دولت و ملت ایران نیست .

سردبیر رسالت نوشته هرگونه دل بستن به وعده های دشمن، بازگشت به نقطه صفر در مذاکرات هسته ای است. دولت نباید از یک سوراخ ده بار گزیده شود . صداقت و راست آزمایی غربیها در دولت اصلاحات انجام شده است ، دولت دهم نباید راه طی شده پیشین را دوباره تجربه کند.

هیچ استان جدیدی در کار نیست

در صدر گزارش های خبری روزنامه پول آمده: مدیر كل تقسیمات كشوری وزارت كشور اعلام كرد كه در چهار سال گذشته هیچ طرحی مبنی بر استانشدن لارستان از سوی وزارت كشور دریافت نشده و اساسا در این مدت استانشدن هیچ نقطهای از كشور در دستور كار نبوده است.

به نوشته این روزنامه این مقام وزارت کشور این اظهارات را در پی بروز برخی تنشها در شهرستان لار که به دنبال انتشار اخباری درباره تقسیمات جدید كشوری به وقوع پیوست، مطرح کرد. معترضان خواستار بازگرداندن بخشهای بیرم، اوز و گراش به این شهرستان شده بودند.

روزنامه پول بر این گفته ها افزوده مسئول در وزارت کشور درحالی استان شدن هیچ نقطهای در کشور را نمی پذیرد که همین تازگی اعلام شد که تشکیل استان البرز به مرکزیت شهرستان کرج در هیات دولت به تصویب رسیده است.

ذخیره سازی بی سابقه

جام جم که گزارش اصلی خود را به ذخیره سازی بی سابقه کالا داده در آن نوشته در حالی كه نگرانیهای كارشناسی از اثرات تورمی هدفمند كردن یارانهها در آستانه اجرایی شدن آن افزایش یافته است خبر میرسد وزارت بازرگانی بیسابقهترین ذخیرهسازی كالا را برای مقابله با اثرات تورم روانی این طرح انجام داده است.

به گزارش خبرنگار جام جم با حذف یارانهها در برخی بخشها، این نگرانی در برخی آحاد جامعه درباره كمبود برخی كالاهای اساسی پدید میآید و این امر ممكن است به طور روانی باعث افزایش سطح عمومی قیمتها شود.

جام جم افزوده از سوی دیگر حذف برخی یارانههایی كه به تولیدكنندگان تعلق می گرفت به ویژه در بخش انرژی ممكن است باعث كاهش تولید و موجب كمبود كالا در بازار شود. حال اگر به این معادلات اقتصادی سودجویی از طریق احتكار كالا از سوی برخی افراد اضافه شود، ممكن است بازار كالاهای اساسی سكته قیمتی تورمی را شاهد باشیم.

سرمایه گذاران در کدام صف؟

آفتاب یزد نامه یک نماینده مجلس را چاپ کرده که تجربه خود را از سفری به کره بازگفته و نشان داده که بر خلاف گفته مقامات دولتی که مشتریان صف کشیده اند کمتر کسی برای سرمایه گذاری در کشور آماده است.

به نوشته عزتالله یوسفیان ملا عضو كمیسیون برنامه و بودجه در شرایط فعلی، فقط سرمایه گذارهای "لمپن" هستند كه آماده میباشند سریع قراردادی را ببندند و كار را شروع كنند. اما قاطبه سرمایه گذاران قابل توجه، متاسفانه در حال حاضر تحت تاثیر القائات قرار گرفتهاند. در این خصوص یكسری كارها باید در جهت ایجاد روشنگری انجام شود.

در این نامه آمده واقعـاً نمـیدانـم درحال حاضر بعضی از سرمایهگذاران چینی خیلی مشتاق هستند كه در ایران سرمایه گذاری كنند ولی باید رفت و از وزیر راه پرسید؛ كه اینها چه بر سر ما آوردهاند. در واقع كسانی می آیند برای سرمایهگذاری صف بكشند كه در حد ایران نیستند و فقط میخواهند در این اوضاع چیزی گیرشان بیاید. آقایان، اسامی شركتهایی كه در صف ایستادهاند را بدهند، تا ما بدانیم كه چه شركتهای معتبری در جهان، در ایـن صف هستند و خوشحال شویم.