نامه اعتراض آمیز حسن خمینی به ضرغامی

حسن خمینی
Image caption در جریان انتخابات ریاست جمهوری و وقایع پس از آن حسن خمینی با فاصله گرفتن از حکومت از اصلاح طلبان حمایت کرد

حسن خمینی نوه آیت الله خمینی طی نامه ای به عزت الله ضرغامی رئیس صدا و سیمای ایران نسبت به چهره به گفته وی "مخدوشی" که از نخستین رهبر جمهوری اسلامی در تلویزیون به نمایش در می آید اعتراض کرده است.

حسن خمینی در این نامه که متن آن روز یکشنبه توسط خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منتشر شد گفته است از "منابع موثق" شنیده که برنامه تلویزیونی "شاخص" که در ایام دهه فجر پخش می شود به گونه ای "غیرصادقانه و تحریف آمیز" چهره ای از آیت الله خمینی ترسیم می کند که "فرسنگها با حقیقت" شخصیت او فاصله دارد.

در ادامه این نامه شدید الحن آمده است: جای تاسف است که در صداوسیما از هزاران هزار جلوه رأفت و محبت که با اتکا‌ی به جوهره اسلامی و روح بلند مذهب شیعه اثنی عشریه آفریده شد، چشم پوشیده می‌شود و بدون اشاره به شرایط زمانی خاص به بزرگ نمایی غلط و تحریف گونه قضایای گذشته همت می‌گمارید و به غلط درصدد مشابه‌سازی تاریخی هستید.

وی در خاتمه نوشته است: اگر حقیقتا به دنبال شناخت واقعی امام هستید، باید از یاران نزدیک امام دعوت نمایید تا هم شأن نزول سخنان پخش شده را بیان نمایند و هم ناگفته‌های زندگی امام را بیان کنند.

در جریان انتخابات ریاست جمهوری و وقایع پس از آن حسن خمینی با فاصله گرفتن از حکومت تلحویا از اصلاح طلبان حمایت کرد.

این موضع گیری ها موجی از فشارهای محافظه کاران تندرو علیه او و موسسه تنظیم و نشر آثار آیت الله خمینی را به دنبال داشته است.

اما یک روز پس از انتشار این نامه حسین شریعتمداری در سرمقاله کیهان که روز دوشنبه منتشر شده واکنش شدیدی نشان داده و نوشته اگر "رابطه نسبی" حسن خمینی با آیت الله خمینی حذف شود، او نیز "یک شخص معمولی در میان سایر افراد عادی و معمولی جامعه" خواهد بود.

کیهان با کنایه از حسن خمینی پرسیده آیا از اینکه پخش اظهارات آیت الله خمینی موجب "رسوا شدن سران فتنه" می شود "نگران" است؟

حسین شریعتمداری با اشاره به اینکه حسن خمینی نوشته محتوای برنامه موسوم به "شاخص" را "از منابع موثق" شنیده نتیجه گرفته این اعتراض خود او نیست بلکه اعتراض افرادی است که "معلوم نیست چه کسانی هستند."

او از حسن خمینی خواسته نام این افراد را ذکر کند تا "جایگاه آنها در فتنه اخیر" ارزیابی شود.

حسن شریعتمداری با متهم کردن موسسه نشر و حفظ آثار آیت الله خمینی به کوتاهی در مقابله با "تحریف کنندگان" در پایان نوشته رابطه نسبی با آیت الله خمینی "اگر چه محترم است ولی محترم تر از آن پیروی و تبعیت" از اوست.

لینک های اینترنتی مرتبط

بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست