بازداشت سه ایرانی در مالزی به ظن حمل 4 میلیون دلار مواد اعتیادآور

عکس آرشیوی از مواد اعتیادآور - کوکائین
Image caption مقام های مالزیایی نگران افزایش قاچاق به این کشور هستند

یک مقام گمرکی در مالزی می گوید که سه شهروند ایرانی به ظن تلاش برای وارد کردن بیش از 50 کیلوگرم مواد اعتیادآور به این کشور به ارزش نزدیک به 4 میلیون دلار دستگیر کرده است.

محمد سوبری، معاون مدیر اداره گمرک مالزی، گفت که دو زن و یک مرد ایرانی روز جمعه درحالی که 54 و نیم کیلوگرم متامفتامین در دو ساک دستی آنها جاسازی شده بود دستگیر شدند. متامفتامین ها نوعی مواد محرک سیستم عصبی با خواص اعتیادآور هستند.

ارزش این مقدار متامفتامین 13 میلیون 600 هزار رینگیت (نزدیک 4 میلیون دلار) رقم زده شده است.

قاچاق مواد اعتیادآور در مالزی مجازات اعدام دارد.

مقام های مالزیایی گفتند که این سه نفر از دوبی وارد فرودگاه کوالالامپور شده بودند که شمار ایرانی های بازداشتی در این کشور به ظن حمل مواد اعتیادآور در سال جاری را به 10 نفر می رساند.

بنابه گزارش ها سال گذشته 7 ایرانی به اتهامات مشابه در مالزی بازداشت شده بودند.

آقای سوبری گفت: "مایلم به قاچاقچیان مواد اعتیادآور اخطار دهم که مجازات قاچاق این مواد در مالزی مرگ است و شامل متهمان زن نیز می شود."

روزنامه "نیو استرتیس تایمز" چاپ مالزی نوشت که این بزرگترین مورد کشف مواد اعتیادآور در سه سال گذشته در این کشور است. در گزارش این روزنامه آمده بود که سه مظنون ایرانی هنوز رسما متهم نشده اند.

زین العابدین، مدیر تحقیقات گمرک مالزی، به این روزنامه گفت: "این نشانه ای نگران کننده است چون نمی خواهیم فرودگاه های ما به نقطه ای سهل الوصول برای قاچاقچیان مواد اعتیادآور بدل شود."

سال گذشته در مجموع 41 خارجی به اتهام قاچاق این مواد در مالزی دستگیر شدند.

آقای سوبری نیز گفت که تدابیر پلیس در فرودگاه ها به خصوص برای نظارت بر مسافرانی که از هند، دوبی یا آمستردام می آیند افزایش یافت است.

مطالب مرتبط