نامه ایران به آژانس برای آغاز غنی سازی اورانیوم بیست درصدی

سلطانیه
Image caption آقای سطانیه می گوید که از بازرسان آژانس برای نظارت بر روند غنی سازی دعوت شده است

ایران می گوید نامه ای به آژانس بین المللی انرژی اتمی نوشته و در آن آغاز غنی سازی اورانیوم به غلظت بیست درصد را به اطلاع این آژانس رسانده است.

علی اصغر سلطانیه نماینده دائم ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی به خبرگزاری های داخلی ایران گفته است که در یک نامه رسمی تصمیم جمهوری اسلامی برای آغاز فعالیت غنی سازی به غلظت 20 درصد به منظور تامین سوخت راکتور تهران به آژانس اعلام شده است.

به گفته آقای سلطانیه، هدف از ارسال این نامه این است که ایران می خواهد تمام فعالیت های خود را تحت نظارت آژانس انجام دهد و در این نامه از بازرسان آژانس دعوت شده است تا در محل (غنی سازی) حضور پیدا کنند.

این نامه در پی تصمیم ایران برای آغاز غنی سازی اوانیوم در حد 20 درصد به آژانس فرستاده شده است که محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران، روز یکشنبه 18 بهمن در نمایشگاهی در تهران آن را اعلام کرد و به علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی دستور داد تا غنی سازی اورانیوم با غلظت بیست درصدی را شروع کند.

رئیس جمهوری ایران گفت که بر اساس مقررات آژانس بین المللی انرژی اتمی، ایران مجاز است اورانیوم با غلظت بیست درصد را برای سوخت رآکتور تهران تولید کند.

علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران نیز گفته که کشورش از روز سه شنبه (9 فوریه) روند غنی سازی اورانیوم تا سطح 20 درصد را در تاسیسات اتمی نطنز آغاز خواهد کرد.

میزان غلظت اورانیومی که ایران تابه حال غنی می کرده، سه و نیم درصد بوده اما اکنون تصمیم گرفته برای تامین سوخت راکتور تحقیقاتی تهران، اورانیوم با غلظت بیست درصدی تولید کند.

مشکل ایران البته بعد از تولید اورانیوم با غلظت بیست درصد این است که امکان تولید میله های سوخت مورد نیاز در رآکتور تحقیقاتی تهران را ندارد.

آژانس بین المللی انرژی اتمی چند ماه پیش به ایران پیشنهاد کرده بود که بیش از ۷۰ درصد از ذخیره اورانیوم غنی شده خود را به خارج از این کشور منتقل و به جای آن میله های سوخت قابل استفاده در رآکتور تحقیقاتی تهران به این کشور داده شود.

Image caption علی اکبر صالحی می گوید، غنی سازی 20 درصدی اورانیوم در تاسیاست نطنز انجام خواهد شد

آمریکا و متحدان اروپایی اش در مورد هدف های برنامه هسته ای ایران تردید دارند و از احتمال تلاش این کشور برای ساخت بمب اتمی نگرانند؛ خروج بخش اعظم ذخیره اورانیوم غنی شده از ایران می تواند این نگرانی ها را دست کم تا مدتی کاهش دهد، اما ایران تاکنون حاضر نشده است که پیشنهاد آژانس با بپذیرد.

واکنش به تصمیم ایران

تاکنون ایران درخواست های بین المللی برای توقف غنی سازی اورانیوم را رد کرده است و تصمیم ایران برای تولید اورانیوم با غلظت بیشتر با واکنش منفی کشورهای غربی رو به رو شده است.

رابرت گیتس، وزیر دفاع آمریکا جامعه بین المللی را ترغیب کرده که برای محدود کردن بلندپروازی های هسته ای ایران متحد شوند.

رابرت گیتس گفته است که هیچ کس به اندازه باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا صمیمانه برای ارتباط با دولت ایران تلاش نکرده است و جامعه بین المللی فرصت های متعددی به ایران داده است که به غرب تضمین دهد که مقاصدش صلح آمیز است.

وزیر دفاع آمریکا افزایش تحریم ها تاکید کرده اما گفته که این تحریم ها باید بر رژیم ایران متمرکز باشد نه مردم این کشور.

وزارت خارجه بریتانیا نیز با صدور بیانیه ای به دستور رئیس جمهوری ایران مبنی بر تولید اورانیوم با غلظت بیشتر واکنش نشان داده است. در این بیانیه گفته شده که دستور اخیر رئیس جمهوری ایران موجب نگرانی جدی است.

سخنگوی وزارت خارجه بریتانیا گفته است که غنی سازی اورانیوم با غلظت بیشتر، نقض عمدی قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل متحد است و بریتانیا پس از مشورت با آژانس بین المللی انرژی اتمی و گروه پنج به علاوه یک، به آن واکنش مناسب نشان خواهد داد.

مطالب مرتبط