تداوم بازداشت ها در آستانه ۲۲ بهمن

تصویر دو دست دستبند زده شده
Image caption همزمان با نزدیک شده روز ۲۲ بهمن و احتمال حضور معترضان در مراسم راهپیمایی این روز، روند بازداشت روزنامه نگاران، فعالان سیاسی، فرهنگی و هنری در ایران سرعت یافته است

گزارش ها از تداوم بازداشت گسترده فعالان سیاسی، فرهنگی و هنری در کنار خبرنگاران و همزمان با قرار گرفتن در آستانه راهپیمایی ۲۲ بهمن در ایران حکایت دارد.

در تازه ترین اخبار، سایت کلمه که اخبار میر حسین موسوی از رهبران مخالفان دولت را منتشر می کند، دوشنبه ۱۹ بهمن (۸ فوریه) از بازداشت حسن ظهوری، خبرنگار تخصصی میراث فرهنگی خبر داده است.

بنا بر گزارش کلمه، آقای ظهوری که خبرنگار خبرگزاری میراث فرهنگی است، نیمه شب یکشنبه (۱۸ بهمن) توسط مأموران امنیتی در منزلش دستگیر شده و ماموران کامپیوتر شخصی و کتاب های او را نیز به همراه برده اند.

همچنین کلمه از بازداشت عکاس روزنامه فرهنگ آشتی در محل دفتر این روزنامه خبر داده است.

به گزارش کلمه، امیر صادقی، عکاس خبری فرهنگ آشتی که با سایت های تهران ۲۴ و تهران لایو نیز همکاری دارد، یکشنبه (۱۸ بهمن) به اتهام انتشار عکس های وقایع روز عاشورا که طی آن دستکم ۸ نفر از معترضان در درگیری با نیروهای پلیس و لباس شخصی کشته شدند، دستگیر شده است.

احسان مهرابی، خبرنگار پارلمانی روزنامه فرهیختگان، و علی کلایی، عضو کمیته گزارشگران حقوق بشر، از دیگر بازداشت شدگانی هستند که کلمه با انتشار خبر بازداشت آنها در روز یکشنبه (۱۸ بهمن) شمار خبر نگاران بازداشت شده در جریان ناآرامی های اخیر را ۵۵ نفر اعلام کرده است.

دستگیری هفت نفر به اتهام همکاری با سازمان سیا

روابط عمومی وزارت اطلاعات هم یکشنبه (۱۸ بهمن) در اطلاعیه ای از دستگیری هفت نفر از "عناصر ماهواره ای ضد انقلاب و صهیونیستی" خبر داده بود.

در این اطلاعیه از این هفت نفر به عنوان "مرتبطان رادیو فردا" یاد شده و حتی گفته شده که بعضی از آنها در "استخدام رسمی" سازمان های اطلاعاتی آمریکا بوده اند.

در همین رابطه، رادیو فردا روز یکشنبه با انتشار مصاحبه ای با آرمان مستوفی، مدیر این رادیو، داشتن هر گونه خبرنگار تمام وقت و یا پاره وقت در داخل خاک ایران را تکذیب کرد.

ایران رکورد دار روزنامه نگاران زندانی

کمیته حمایت از روزنامه نگاران چند روز پیش در گزارش خود در مورد شرایط دست اندرکاران رسانه های همگانی در ایران گفته بود که در حال حاضر دست کم ۴۷ روزنامه نگار در این کشور زندانی هستند و به این ترتیب شمار روزنامه نگاران محبوس در ایران از سال ۱۹۹۶ - چهارده سال پیش - تا کنون در هیچ کشور دیگری در جهان سابقه نداشته است.

براساس این گزارش، شمار روزنامه نگاران زندانی در ایران حتی از تعداد مشابه در جمهوری خلق چین، با نظام کمونیستی و جمعیت بیش از یک میلیارد و سیصد میلیون نفر، پیشی گرفته و برای جمهوری اسلامی رکوردی کم سابقه در این زمینه برجای گذاشته است.

بازداشت فعالان فرهنگی و هنری

در همین رابطه و همزمان با انتشار اخبار مربوط به بازداشت فعالان سیاسی و روزنامه نگاران طی روز های اخیر، گزارش های دیگری از بازداشت فعالان عرصه های فرهنگی، اجتماعی و هنری حکایت دارد.

همزمان با دستگیری، امید مهرگان، نویسنده و مترجم آثار فلسفی که در روزنامه شرق فعالیت می کرد و هفته گذشته بازداشت شد، خبرها حاکی از آنند که جمیله دارالشفایی، فیلمنامه‌نویس و خواهر او بنفشه دارالشفایی، فعال عرصه موسیقی، روز پنج‌شنبه (۱۵ بهمن) پس از احضار به دفتر پیگیری وزارت اطلاعات بازداشت و به زندان اوین منتقل شدند.

یاشار دارالشفایی، پسر عموی جمیله و بنفشه دارالشفایی نیز پیشتر بازاشت شده بود.

با نزدیک شدن به ۲۲ بهمن و در شرایطی که با وجود همه هشدارهایی که در روزهای اخیر از سوی بعضی از مسئولان جمهوری اسلامی داده شده است، مخالفان دولت برای شرکت و حضور در راهپیمایی این روز اعلام آمادگی کرده اند.

در چنین شرایطی انتظار می رود موج جدید بازداشت ها که در روزهای اخیر اوج گرفته تا روز ۲۲ بهمن همچنان ادامه پیدا کند.

مطالب مرتبط