تقاضای ۵۷ نماینده مجلس برای عزل و محاکمه سعید مرتضوی

سعید مرتضوی
Image caption سعید مرتضوی، دادستان سابق تهران که در جریان گزارش هیأت تحقیق مجلس به عنوان مقصر اصلی حوادث بازداشتگاه کهریزک معرقی شده است

پنجاه و هفت نفر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی ایران با امضای نامه ای از رئیس قوه قضاییه و رئیس جمهوری این کشور خواستند تا ضمن عزل سعید مرتضوی، او را در ارتباط با وقایع بازداشتگاه کهریزک محاکمه کنند.

نامه نمایندگان مجلس که در سایت الف، متعلق به احمد توکلی، روز دوشنبه ۱۹ بهمن (۸ فوریه) منتشر شد، خطاب به صادق لاریجانی، رئیس قوه قضاییه و محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور ایران، نوشته شده و از آنها خواسته است تا "برخورد جدی" و "بدون ملاحظه" با "عاملان و مسببان فاجعه کهریزک" به ویژه سعید مرتضوی، دادستان وقت تهران، داشته باشند.

پنجاه و هفت نماینده مجلس در نامه خود آورده اند که "یکی از حوادث تلخی که پس از انتخابات متعاقب قانون گریزی برخی از سیاستمداران متوهم پیدا شد، ماجرای بازداشتگاه کهریزک و جان باختن چند جوان مظلوم در این حادثه بود."

نمایندگان در نامه خود و بر اساس گزارش هیأت تحقیق مجلس شورای اسلامی که روز ۲۰ دی در صحن مجلس خوانده شد، از سعید مرتضوی به عنوان "آمر" اصلی انتقال بازداشت شدگان به کهریزک نام برده اند و با "رنج آور" خواندن حادثه کهریزک که در جریان آن چهار نفر از بازداشت شدگان کشته شدند، خواستار برخورد قانونی با آقای مرتضوی شدند.

پنجاه و هفت نماینده امضاء کننده این نامه از صادق لاریجانی، رئیس قوه قضاییه خواسته اند تا در رسیدگی به پرونده متهمان بازداشتگاه کهریزک همانطور که ماموران تعقیب می شوند، دادستان وقت که از نظر گزارش رسمی مجلس، "متهم به آمریت در این فاجعه" است و در گزارش تحقیق سال ۱۳۸۷ نیز یکی از متهمان اصلی است، از تعقیب "جدی و بی طرفانه مصون نماند".

در بخش پایانی این نامه نیز نمایندگان از محمود احمدی نژاد خواسته اند تا با رسیدگی به اتهامات آقای مرتضوی نشان دهد که به گزارش های مجلس احترام می گذارد و "اجرای قانون و حقوق شهروندی را بر دوستی ترجیح" می دهد. نمایندگان خطاب به آقای احمدی نژاد آورده اند که "فردی [سعید مرتضوی] با چنین اتهامات مهمی را در منصب حساسی مانند ریاست ستاد مبارزه با قاچاق ارز و کالا قرار ندهد".

نام بازداشتگاه کهریزک نخستین بار در جریان اعتراضات بعد از انتخابات ریاست جمهوری و به عنوان یکی از محل های نگهداری و بازجویی از بازداشت شدگان بر سر زبان ها افتاد.

با علنی شدن موضوع مرگ محسن روح الامینی که پدر او از اعضای برجسته ستاد انتخاباتی محسن رضایی بود و آشکار شدن این که آقای روح الامینی بر اثر ضرب و جرح در بازداشتگاه کهریزک کشته شده است، این بازداشتگاه بیشتر مورد توجه قرار گرفت.

آیت الله علی خامنه ای، رهبر ایران، در تاریخ ۵ مرداد ۱۳۸۸ دستور تعطیلی این بازداشتگاه را به دلیل "غیر استاندارد بودن" شرایط آن صادر کرد و بنا بر گزارشها، دلیل تعطیلی آن، کشته شدن چند نفر از بازداشت شدگان بوده است.

پس از تعطیلی این بازداشتگاه، نیروی انتظامی ایران گفت که "مسئولان خاطی" بازداشتگاه عزل و تنبیه شده اند.

مخالفان دولت می گویند که در جریان حوادث بازداشتگاه کهریزک ۴ نفر از شرکت کنندگان در اعتراضات پس از انتخابات ۲۲ خرداد کشته شدند. به گفته آنها، محسن روح الامینی، محمد کامرانی، امیر جوادی فر و رامین آقازاده قهرمانی اسامی این کشته شدگان است که مخالفان علت مرگ آنها را ضرب و شتم و شکنجه اعلام کرده اند.

مطالب مرتبط