گیتس: چاره ای جز اعمال تحریمهای بیشتر علیه ایران نیست

وزیر دفاع آمریکا
Image caption رابرت گیتس ساعتی پس از آنکه ایران به آژانس اعلام کرد غنی سازی اورانیوم به غلظت بیست درصد را شروع خواهد کرد، بر تشدید تحریم ها تاکید کرد

رابرت گیتس، وزیر دفاع آمریکا، گفته است که جامعه جهانی هیچ چاره ای ندارد جز اینکه تحریمهای تازه ای علیه ایران در رابطه با برنامه اتمی این کشور، اعمال کند. آقای گیتس این سخنان را پس از گفتگو با همتای فرانسوی خود در پاریس اظهار کرد.

وزیر دفاع آمریکا پیش از این نیز بر افزایش تحریم ها تاکید کرده اما گفته بود که این تحریم ها باید بر رژیم ایران متمرکز باشد نه مردم این کشور.

وزیر دفاع آمریکا در پاریس گفت که ایران پیشنهادات غرب را رد کرده است و در این چارچوب عزم جمعی جامعه جهانی برای پیدا کردن راه حلی صلح آمیز بر سر برنامه اتمی ایران نیاز است.

آقای گیتس جامعه بین المللی را ترغیب کرده است که برای محدود کردن بلندپروازی های هسته ای ایران متحد شوند.

او پیشتر گفته بود که هیچ کس به اندازه باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، صمیمانه برای ارتباط با دولت ایران تلاش نکرده است و جامعه بین المللی فرصت های متعددی به ایران داده است که به غرب تضمین دهد که مقاصدش صلح آمیز است.

وزارت امور خارجه آمریکا نیز دستور رئیس جمهوری ایران برای آغاز غنی سازی اورانیوم به غلظت 20 درجه را اقدامی تحریک آمیز که بر خلاف قطعنامه های شورای امنیت است، دانسته و گفته است این موضوع می تواند خطر بیشتری برای بی ثباتی منطقه ای باشد.

این وزارتخانه به بی بی سی فارسی گفته، پیشنهاد آژانس بین المللی انرژی هسته ای راه حل ترجیحی آمریکاست و تاکید کرده که این راه حل، نیازهای بشردوستانه ایران را تامین می کند و موجب جلب اعتماد بین المللی به مقاصد ایران خواهد شد.

اظهارات آقای گیتس در دیدار با همتای فرانسوی خود ساعتی پس از آن عنوان شد که ایران اعلام کرد نامه ای به آژانس بین المللی انرژی اتمی نوشته و در آن آغاز غنی سازی اورانیوم به غلظت بیست درصد را به اطلاع این آژانس رسانده است.

Image caption آقای سطانیه می گوید که از بازرسان آژانس برای نظارت بر روند غنی سازی دعوت شده است

علی اصغر سلطانیه، نماینده دائم ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی، به خبرگزاری های داخلی ایران گفته است که در یک نامه رسمی تصمیم جمهوری اسلامی برای آغاز فعالیت غنی سازی به غلظت 20 درصد به منظور تامین سوخت راکتور تهران به آژانس اعلام شده است.

به گفته آقای سلطانیه، هدف از ارسال این نامه این است که ایران می خواهد تمام فعالیت های خود را تحت نظارت آژانس انجام دهد و در این نامه از بازرسان آژانس دعوت شده است تا در محل (غنی سازی) حضور پیدا کنند.

این نامه در پی تصمیم ایران برای آغاز غنی سازی اوانیوم در حد 20 درصد به آژانس فرستاده شده است که محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران، روز یکشنبه 18 بهمن در نمایشگاهی در تهران آن را اعلام کرد و به علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی دستور داد تا غنی سازی اورانیوم با غلظت بیست درصدی را شروع کند.

رئیس جمهوری ایران گفت که بر اساس مقررات آژانس بین المللی انرژی اتمی، ایران مجاز است اورانیوم با غلظت بیست درصد را برای سوخت رآکتور تهران تولید کند.

علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران نیز گفته که کشورش از روز سه شنبه (9 فوریه) روند غنی سازی اورانیوم تا سطح 20 درصد را در تاسیسات اتمی نطنز آغاز خواهد کرد.

میزان غلظت اورانیومی که ایران تابه حال غنی می کرده، سه و نیم درصد بوده اما اکنون تصمیم گرفته برای تامین سوخت راکتور تحقیقاتی تهران، اورانیوم با غلظت بیست درصدی تولید کند.

مشکل ایران البته بعد از تولید اورانیوم با غلظت بیست درصد این است که امکان تولید میله های سوخت مورد نیاز در رآکتور تحقیقاتی تهران را ندارد.

آژانس بین المللی انرژی اتمی چند ماه پیش به ایران پیشنهاد کرده بود که بیش از ۷۰ درصد از ذخیره اورانیوم غنی شده خود را به خارج از این کشور منتقل و به جای آن میله های سوخت قابل استفاده در رآکتور تحقیقاتی تهران به این کشور داده شود.

آمریکا و متحدان اروپایی اش در مورد هدف های برنامه هسته ای ایران تردید دارند و از احتمال تلاش این کشور برای ساخت بمب اتمی نگرانند؛ خروج بخش اعظم ذخیره اورانیوم غنی شده از ایران می تواند این نگرانی ها را دست کم تا مدتی کاهش دهد، اما ایران تاکنون حاضر نشده است که پیشنهاد آژانس با بپذیرد.

مطالب مرتبط