موسوی: ۲۲ بهمن روز جمع و روز جامع است

میر حسین موسوی
Image caption "زدن، گرفتن، بستن چه ربطی به اسلام دارد"

میر حسین موسوی، از رهبران مخالف دولت ایران ۲۲ بهمن را "روز جمع و روز جامع" خوانده و از مردم خواسته است "با حفظ هویت" در این تظاهرات حضور داشته باشند.

به گزارش سایت کلمه که اخبار مربوط به آقای موسوی را منتشر می کند نامزد انتخابات اخیر ریاست جمهوری در گفتگو با دانشجویان افزود: "جنبش سبز جنبش جوانان است، جنبه احساسی ندارد و خردگرایی در آن بسیار قوی است."

او با انتقاد نحوه برخورد حاکمیت با معترضین گفت: "این هجمه ها برای این است که روی مراجع و روحانیت اثر بگذارند."

میر حسین موسوی تاکید کرد جنبش اعتراضی مردم مستقل است و هیچ ارتباطی با بیگانگان ندارد اما تحت تاثیر اتهام و فشارهای حکومت نیز قرار نمی گیرد.

این در حالیست که رهبران حکومت ایران اعتراضات پس از انتخابات ریاست جمهوری را به کشورهای دیگر و سازمان های جاسوسی خارجی نسبت داده اند.

میر حسین موسوی به حاکمیت "نصیحت" کرد همچون معترضین سیاست "متعادلی" در پیش گیرد و بر اساس منافع ملی دراز مدت حرکت کند، نه آنکه یک روز "ناسزا" بگوید و روز دیگر "نامه فدایت شوم" بنویسد.

او با کنایه به اظهارات محمود احمدی نژاد گفت: "از یکسو نامه های مکرر برای نصیحت سران کشورهای مختلف می فرستیم و آنها را با عنوان 'مدیریت جهانی' دعوت به اسلام می کنیم و از سوی دیگر در ارتباط با جهان حتی نمی توانیم یک دوست نزدیک و صمیمی در منطقه و جهان داشته باشیم.

وی "فاصله" بین تحولات جهانی و تغییرات حاکمیت را یکی از مشکلات اصلی کشور خواند و گفت تحولات جهانی از جمله فروپاشی شوروی سابق تاثیرات "عمیقی" در کشور داشته که همراه با پیشرفت های اقتصادی و گسترش فضای مجازی موجب آگاهی ملت ها شده است.

آقای موسوی گفت حاکمیت نتوانسته به سرعت جامعه دچار تحول شود و این مشکلاتی بوجود آورده که با "توپ و تفنگ" حل نمی شود بلکه تنها با "فضای گفتگو، برهان و عقل" قابل حل است.

او با متهم کردن برخی افراد و گروهها به "تحریف" قانون اساسی گفت باید فضایی که در آن قانون اساسی نگاشته شد و "پیوستگی اصول" آن درک شود تا بتوان "نگاه نو و امروزی" در تفسیر آن داشت: "وقتی کتاب خدا را تحریف می کنند، طبیعی است که میثاق ملی بشری را هم با گذشت زمان و دور شدن از سرچشمه و سرمنشاء آن و بنا به دلایل گوناگون از جمله منافع فردی و باندی تحریف می کنند."

وی در خاتمه صحبت های خود هشدار داد برخورد با حرکتهای مسالمت آمیز مردم به نام اسلام باعث اسلام گریزی می شود: "زدن، گرفتن، بستن چه ربطی به اسلام دارد. ... اهانت به مردم، اهانت به آزادی اندیشه ارتباطی به اسلام ندارد."

اظهارات میر حسین موسوی در آستانه تظاهرات روز ۲۲ بهمن سی و یکمین سالگرد انقلاب ایران مطرح می شود.

هر دو گروه حامیان و مخالفان دولت ایران، از طرفداران خود خواسته اند در راهپیمایی این روز شرکت کنند.

آقای خامنه ای پیش بینی کرده است مردم ایران با شرکت در تظاهرات روز ۲۲ بهمن همه "مستکبران" را همانند گذشته "مبهوت" کنند.

مطالب مرتبط