بررسی روزنامه های صبح تهران؛ دوشنبه ۱۹ بهمن

تیترهای اول

روزنامه جمهوری اسلامی از زبان نمایندگان مجلس در تیتر اول خود نوشته "مسولان فریب پیشنهاد دروغین آمریکا و غرب در معاوضه سوخت هسته ای ای را نخورند"، "دستور آغاز غنی سازی بیست در صدی اورانیوم" تیتر آفتاب یزد است، "دستور غنی سازی بیست در صد صادر شد" عنوان ایران وپول "آغاز غنی سازی بیست در صدی اورانیوم" را در صدر گزارش های خود آورده است.

خراسان از زبان سخنگوی وزارت خارجه نوشته "دستور رئيس جمهور برای غني سازي20 درصد منافاتي با آمادگي ايران براي معاوضه سوخت ندارد"، "غنی سازی بیست در صدی را آغاز کنید" گزارش اصلی رسالت است و "آغاز غنی سازی بیست درصدی و لیزری" عنوان اول جوان است.

"خوشه بندی نیامده رفت" تیتر جام جماست، "خداحافظ خوشه" عنوان اصلی تهران امروز و دنیایاقتصاد گزارش داده "خوشه‌بندي كنار گذاشته شد".

"جزئیات ترور خاتمی" تیتر آرمان و ابتکار است که گفته های یک سردار سپاه را منعکس کرده اند.

"دعوت از مردم برای شرکت در مراسم 22 بهمن" گزارش اصلی ابرار است و "موافقان و مخالفان کنترل پیامک و ئی میل در مجلس" عنوان اول اعتماد.

"انتقاد از مشابه سازي تاريخي در صدا و سيما" تیتر اول مردم سالاریاست و بهار همین خبر را با تیتر "حذف جلوه رافت امام از رسانه ملی" منعکس کرده است.

"اسرائیل در سراشیبی تند نابودی است" عنوانی است که کیهان از گفته های آیت اله خامنه ای برای صفحه اول خود برگزیده است.

گزیده مقالات

اعتراض حسن خمینی

در حالی که بیشتر روزنامه های امروز نامه حسن خمینی نوه بنیانگذار جمهوری اسلامی را منعکس کرده اند که از رییس سازمان صدا و سیما به خاطر پخش گزینشی فیلم هائی درباره سخنان آیت الله خمنی اعتراض کرده است روزنامه کیهان در حمایت از صدا و سیما به شدت به حسن خمینی حمله برده و نوشته نشان نزدیکی به آیت الله روابط خانوادگی نیست بلکه پیروی بی چون و چرا از اوست.

در همین زمان روزنامه جوان متن نامه گروهی را تحت عنوان دانشجویان عدالتخواه به چاپ رسانده که در آن نوشته شده همان جریانی که سالیان متمادی پس از رحلت امام خمینی تلاش فراوان خود را در راه قرائت کردن و کانالیزه نمودن و ترویج یک نوع امام همه کس پسند و پاستوریزه مصروف داشته است طبیعی است که با پخش چهره ای واقعی از امام راحل در رسانه ملی انگ "پخش گزینشی سخنرانی های امام به رسانه ملی بچسباند."

در بخشی از این نامه به نوشته روزنامه جوان آمده جناب آقای ضرغامی! سوال جدی این جاست که چرا رسانه ملی پس از گذشت دو دهه از درگذشت امام راحل به پخش این سخنان اقدام می کند؟! ای کاش جنابعالی، کمی زودتر قفل آرشیو خاک خورده صدا و سیما را به روی سخنان انقلابی حضرت امام می شکستید و اجازه نمی دادید عده ای این سخنان و آن آرمانهای بزرگ باخبر شوند.

همان اعتمادسازی

محسن دقت دوست در سرمقاله مردم سالاری نوشته احمدي نژاد در آخرين گفت وگوي تلويزيوني خود اظهار داشته که مبادله بخش اعظمي از دستاورد هسته اي کشور ايرادي ندارد، زيرا نظر افرادي که "سوپر انقلابي" شده اند و گفته اند ممکن است غرب همچون گذشته به وعده خود وفا نکند فاقد وجاهت است.

به نوشته این مقاله از ديد احمدی نژاد منطق لطمه نديدن کشور از واگذاري مدنظر اين است که از سويي اگر هم زمان بازگشت سوخت اتمي دچار نوسان شود، توليد مجدد و جبران آن براي کشور ميسر است و از سوي ديگر در چنين شرايطي حقانيت موضع و "حرف" ما اثبات مي گردد و مناسبات به نفع ايران عوض مي شود.

مردم سالاری بر این مقدمه افزوده نزديک به هفت سال قبل در زمان دولت اصلاحات، تيم مديريتي پرونده هسته اي کشورمان طي فرايندي طولاني به اين نتيجه رسيد که براي "اعتمادسازي" و ارتقاي سطح تعامل و همکاري با طرف هاي درگير در اين پرونده، طي موافقت نامه اي که تعيين مدت اعتبار آن در اختيار طرف ايراني بود، به تعليق فعاليت هاي غني سازي خود بپردازدهمان نکته اي است که اکنون آقاي احمدي نژاد به آن اشاره دارد و اساس سخن خود قرار داده.

اختلاف قدرت ها

کیهان بدون اشاره ای به گفته های وزیر خارجه درباره تبادل هسته ای در گزارشی نوشته اظهارات مقامات غربي در حاشيه كنفرانس امنيتي مونيخ درباره ايران بار ديگر اختلافات ميان قدرت هاي بزرگ پيرامون نحوه برخورد يا تعامل با موضوع هسته اي ايران را آشكار كرد.

برهمين اساس وزیران دفاع و امور خارجه آلمان و همچنين مشاور رئيس جمهور آمريكا در واكنش به سخنان وزير امور خارجه كشورمان در كنفرانس امنيتي مونيخ مبني بر تمايل جدي تهران به انجام مبادله سوخت و مطرح بودن به مؤلفه زمان، مكان و ميزان مبادله موضع گيري كردند.

ایران زمینه چانه زنی چین

آرمان در سرمقاله خود نوشته برخی از کارشناسان بر این باورند که تمایل چین به مقاومت در برابر تحریمها تنها برای ایجاد زمینه چانی زنی‌های بیشتر با آمریکا است تا به این وسیله بتواند در مورد مسائل مورد علاقه اش، و نه الزاما پرونده هسته ای ایران، امتیازاتی از آمریکا بگیرد.

به نوشته این مقاله چند سال اخیر تا اندازه زیادی دیده شده و نقش قطعه چینی در پازل هسته ای ایران نیز هماهنگ با چنین پدیده ای قابل ارزیابی است.چین به نحو طبیعی در این پازل به دنبال تعریف نقشی متناسب با رشد قدرت خود است تا آن که صرفا از اقدامات آمریکا و متحدین غربی اش حمایت کند. در واقع، پرونده هسته ای ایران در این تعریف آن خط مقدمی است که چین می‌تواند هم آوردی خود را با قدرتهای غربی نشان دهد و به این وسیله ظهور قدرت خود را در مناسبات بین المللی تثبیت کند.

نتیجه گیری آرمان این است که مقاومت اخیر چین در برابر تحریمهای مورد نظر آمریکا بیشتر از آن که به چانه زنی‌ها در اموری از قبیل تایوان یا حمایت آمریکا از دالایی لاما و قضیه تبت مرتبط باشد، به تعریفی بازمی گردد که چین در پازل هسته ای ایران در نظر گرفته و بنابر آن قصد دارد تا در این پازل نقش تعیین کننده تری نسبت به گذشته ایفا کند.

علت اختلالات مخابراتی

شبنم كهن‌چي در گزارشی در تهران امروز نوشته تا سال گذشته فرا رسيدن ايام خاصي از سال كه اغلب روزهاي تعطيل رسمي بودند- بهانه‌اي بود براي پاسخگويي در مقابل ترافيك و اختلال در ارسال پيام كوتاه؛ اعياد مذهبي، روزهاي سوگواري، مناسبت‌هاي ملي. اما تشديد اختلالات در روزهاي اخير آن رسم قديم را به هم زده است. وزير ارتباطات دليل اختلالات به‌وجود آمده در شبكه‌هاي ارتباطي به خصوص شبكه پيام كوتاه را چيزي غير از مناسبت‌ها دانست.

به نوشته این گزارش هنگامي كه اينترنت به صورت گسترده‌اي در سطح كشور مختل شد، اولين پاسخي كه از روابط عمومي شركت زيرساخت به عنوان متولي اينترنت در كشور – البته تنها ارائه سرويس و نه نظارت بر آن- توسط خبرنگار ما دريافت شد، اين بود كه عمليات توسعه ديتا منجر به بروز اختلالات شده است. پس از آن برخي مشكلات انساني علت اين امر عنوان شد و كمتر از چهار ساعت بعد، اين شركت خبر داد كه عامل اختلال، قطعي فيبر نوري جاسك - فجيره بوده است كه هنوز هم همين دليل به‌عنوان عامل اختلال پا برجاست.

خوشه منتفی

جام جم در گزارش اصلی خود نوشته با وجود اقدامات گسترده كه سال گذشته براي جمع‌آوري اطلاعات خانوار براي روشن شدن ميزان درآمد آنها و قرار گرفتن در يك خوشه صورت گرفت، ديروز اعلام شد كه مبناي خوشه‌بندي براي پرداخت يارانه نقدي منتفي شده است.

به گزارش خبرنگار جام جم شهروندان و روستاييان بخوبي روزهاي گرم سال 87 را به خاطر مي‌آورند؛ آن زمان كه مركز آمار ايران به مردم اعلام كرد كه تا مدت زمان مشخصي بايد فرم‌هاي اطلاعات اقتصادي خانوار را پر كنند و بگويند مقدار درآمد و هزينه‌ زندگي‌شان چقدر است و براي اثبات آن، مداركي به همراه بياورند. صف‌هاي طويلي در پايگاه‌هايي كه مركز آمار ايران بيشتر در مدارس ترتيب داده بود، تشكيل شد.

گزارشگر جام جم نوشته در آن روزها ايرانيان شناسنامه و كارت ملي به دست، پرسان‌پرسان به تكاپوي هرچه سريع‌تر پر كردن فرم‌هاي اطلاعات اقتصادي خانوار افتادند تا مبادا از گردونه دريافت يارانه نقدي عقب بمانند؛ اما پر‌كردن اين فرم‌ها، تحويل و سپس كنترل آن توسط ماموران به همين راحتي امكان‌پذير نبود.

چند میلیارد دلاری

ابتکار سرمقاله خود را به طرحی داده برای به دست آورده میلیاردها دلار درآمد از راه ترانزیت که به نوشت هنویسنده این مقاله از محل رد و بدل شدن کالا بین همسایگان ایران بدست می آید چرا که حجم صادرات و واردات روسيه و هند چند هزار ميليارد دلار است. برزيل و شيلي صادر کننده بزرگ مس و محصولات صنعتي به شمال آسيا هستند. کشورهاي شرق آفريقا صادر کننده و وارد کننده بزرگ به شمال آسيا هستند بين شرق و غرب آسيا مبالات تجاري گسترده اي وجود دارد که ايران از بعد جغرافيايي و زير بنايي بهترين مسير براي ترانزيت بين اين کشورهاست به شرط اينکه مشکلات موجود را برطرف نمايند.

نویسنده ابتکار با طرح این سئوال که مسير ايران چه مشکلي دارد؟ نوشته اول مشکلات گمرک و سخت گيري هاي خسته کنند و پر هزينه در گمرک هاي ايران است،امکانات ضعيف ريلي در کشور است يعني خطوط ريلي منتهي به بنادر يک خطه است بندر مهم چابهار نيز به خط آهن متصل نشده است و بعد امکانات نامناسب تخليه و بارگيري است.

نویسنده بدون اشاره به مشکلات سیاست خارجی و از جمله تحریم اقتصادی کشور اظهار نظر کرده که اگر این چند مشکل بر طرف شود سالانه بيش از 100 ميليون تن کالا که از طريق مسير بهينه و کوتاه ايران جابجا مي شوند. کاهش 3000 کيلومتر از مسير جابجايي اين ميزان کالا منجر به کاهش مصرف سوخت و به تبع آن کاهش آلودگي در جهان خواهد شد.

اصلی ترین کارها

پول از قول رحیم مشائی رییس دفتر رییس جمهور نوشته اصلی‌ترین كار این است كه ما موضوع دریافت غرامت از كشورهای اشغالگر در دو جنگ جهانی را به یك طرح ملی در كشور تبدیل كنیم.

به گزارش این روزنامه اسفندیار رحیم‌مشایی با بیان اینكه پیگیری این موضوع در محافل بین‌المللی یكی از موضوعات مهم این طرح به شمار می‌رود، گفت: طرح دریافت غرامت از سویی باعث خواهد شد تا ما خسارت‌هایی را از اشغالگرانی در آن دوران در ایران حضور داشته‌اند دریافت كنیم و از سوی دیگر باعث خواهد شد تا ما بتوانیم از این موضوع در محافل بین‌المللی برای پیشبرد اهدافمان استفاده كنیم.