ابراز تاسف سفیر بریتانیا در ایران از احتمال کاهش روابط دو کشور

سایمون گس، سفیر بریتانیا در تهران
Image caption آقای گس هر گونه دخالت بریتانیا در امور داخلی ایران را رد کرده است

سفیر بریتانیا در ایران در نامه ای به رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران هر گونه تصمیم برای کاهش سطح روابط ایران با بریتانیا را تاسف بر انگیز خوانده است.

سایمون گس، در نامه سر گشاده خود به علاءالدین بروجردی موضوع دخالت این کشور یا سفارتخانه اش را در امور داخلی ایران رد کرده است.

این نامه در واکنش به طرح یک ماه پیش 35 نماینده مجلس ایران درباره قطع روابط ایران و بریتانیا به دلیل دخالت های بریتانیا در مسائل داخلی جمهوری اسلامی، منتشر شده است.

منوچهر متکی، وزیر امور خارجه ایران نیز پیشتر از برنامه ایران برای بازبینی مناسبات دو کشور در 12 حوزه مختلف خبر داده بود.

روابط ایران و بریتانیا در سال های پس از انقلاب اسلامی سال 1979 به دلایلی مانند اتهام حمایت بریتانیا از عراق در جنگ با ایران و صدور فتوای قتل سلمان رشدی دچار فراز و نشیب های فراوان بوده است اما پس از انتخاب محمد خاتمی به ریاست جمهوری و تلاش جمهوری اسلامی برای بهبود وجهه بین المللی خود، این روابط بهبود یافت و در نخستین دیدارهای مقامات ارشد بریتانیایی از تهران پس از انقلاب اسلامی، وزیر امور خارجه بریتانیا و ولیعهد این کشور به ایران سفر کردند.

با این همه، بروز اختلاف بر سر برنامه های هسته ای جمهوری اسلامی در سال های اخیر به خصوص پس از انتخاب محمود احمدی نژاد به ریاست جمهوری، به بروز تنش هایی در روابط دو کشور انجامیده و با آغاز اعتراضات نسبت به نتایج انتخابات مناقشه برانگیز دهمین دوره ریاست جمهوری، مقامات ارشد جمهوری اسلامی دولت، سازمان های اطلاعاتی، رسانه های گروهی و حتی خبرنگاران بریتانیایی را یکی از عوامل بروز اعتراضات مردم و برگزاری تجمع های اعتراضی معرفی کرده اند.

طی سی سالی که از عمر جمهوری اسلامی می گذرد روابط تهران و لندن تا کنون چند بار به سطح کاردار تنزل پیدا کرده است.

در سال ۱۹۹۸ در جریان دیدار "رابین کوک" و "کمال خرازی" وزرای خارجه وقت بریتانیا و ایران در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل، روابط دو کشور که به علت فتوای قتل سلمان رشدی نویسنده هندی الاصل بریتانیایی توسط آیت الله خمینی بنیادگذار جمهوری اسلامی، به سطح کاردار تنزل کرده بود، دوباره ارتقا پیدا کرد و روابط به سطح سفیر رسید.

مطالب مرتبط