گسترش دامنه دستگیری‌ها با نزدیک شدن ۲۲ بهمن در ایران

تصویر دو دست دستبند زده شده
Image caption سازمان گزارشگران بدون مرز ایران را رکورد دار تعداد روزنامه نگار زندانی می داند

در حالی که تنها دور روز به مراسم راهپیمایی ۲۲ بهمن در ایران باقی است، احضار و بازداشت فعالان سیاسی، دانشجویان و روزنامه نگاران در این کشور ادامه دارد.

در تازه ترین گزارش ها، سایت کلمه که اخبار میرحسین موسوی را منتشر می کند، روز سه شنبه ۲۰ بهمن (۹ فوریه) از بازداشت وحید پوراستاد، روزنامه نگار، خبر داد.

بنا بر گزارش کلمه، آقای پوراستاد نیمه شب دوشنبه (۱۹ بهمن) توسط مأموران امنیتی بازداشت شده و مانند سایر بازداشت شدگان روزهای اخیر، مأموران کامپیوتر شخصی و دست نوشته های او را نیز به همراه برده اند.

به گزارش کلمه، با بازداشت این روزنامه نگار که همکاری با روزنامه های سلام، آفتاب امروز، مشارکت، اعتماد ملی، و مناطق آزاد را در سابقه خود دارد، شمار روزنامه نگاران و خبرنگاران زندانی در ایران به ۵۶ نفر رسیده و بدین ترتیب ایران بیشترین تعداد روزنامه نگار زندانی را در جهان دارد.

بازداشت خواهر زاده زهرا رهنورد

در همین حال، سایت کلمه از بازداشت محمد صالح نقره کار، خواهر زاده زهرا رهنورد (همسر میر حسین موسوی) خبر داده است.

بنا بر گزارش کلمه، آقای نقره کار که تا چند هفته پیش مسئول روابط عمومی دادستانی کل کشور بود، پس از احضار تلفنی در روز دوشنبه (۱۹ بهمن) به زندان اوین مراجعه و در آنجا بازداشت شد.

پیش از این نیز شاهپور کاظمی، برادر زهرا رهنورد، در جریان ناآرامی های پس از انتخابات خرداد بازداشت و علی موسوی حبیبی، خواهر زاده میر حسین موسوی نیز در جریان درگیری های روز عاشورا به ضرب گلوله کشته شده بود.

احضار و بازداشت ۱۴ دانشجو دانشگاه امیر کبیر

گزارش های دیگری که سایت های نزدیک به مخالفان دولت در ایران منتشر کرده اند، از احضار گسترده و بازداشت دستکم ۱۴ دانشجوی دانشگاه پلی تکنیک (امیرکبیر) حکایت دارد.

به گزارش ندای سبز آزادی، طی روزهای اخیر و با نزدیک شدن به سالروز پیروزی انقلاب اسلامی در ایران که با برگزاری راهپیمایی سراسری در روز ۲۲ بهمن همراه است، تعداد زیادی از دانشجویان دانشگاه امیرکبیر تهران توسط نهاد های امنیتی و حراست این دانشگاه احضار و دستکم ۱۴ نفر از آنها بازداشت شده اند.

در همین رابطه، سایت جرس که اخبار مربوط به معترضان به نتایج انتخابات خرداد را منتشر می کند، از بازداشت دو دانشجوی دانشگاه علم و صنعت خبر داده است.

به گزارش جرس، روح الله صحرایی و علیرضا ابوفاضلی از فعالان دانشجویی این دانشگاه پس از احضار توسط حراست دانشگاه و دفتر پیگیری وزارت اطلاعات بازداشت شده اند.

احضار همسر و فرزندان محمد نوری زاد به اوین ثانيه هاست که از نوازش فرزندانمان محروم شده ايم ، دقيقه هاست صدايشان را نشنيده ايم ، ساعت هاست چشم انتظارشان هستيم ، روزهاست آغوش هايمان را مأمن دردها و شادی هایشان نکرده ايم ، هفته هاست در انتظار خبريم و ماه هاست که نمي دانيم به کدامين جرم ناکرده می بايست آنها را در زندان کنند. جمعی از مادران زندانیان سیاسی و روزنامه نگاران

همزمان با بازداشت های گسترده در آستانه راهپیمایی ۲۲ بهمن، سایت جرس (جنبش راه سبز) از احضار همسر و فرزندان محمد نوری زاد، روزنامه نگار، به زندان اوین خبر داده است.

محمد نوری زاد، روزنامه نگار، مستند ساز و کارگردان تلویزیونی، که همکاری با روزنامه کیهان را نیز در سابقه خود دارد، در تاریخ ۲۹ آذر و به اتهام تبلیغ علیه نظام جمهوری اسلامی بازداشت شده بود.

به گزارش سایت جرس، همسر آقای نوری زاد به همراه فرزندانش صبح روز سه شنبه (۲۰ بهمن) جهت "ادای برخی توضیحات" به دادسرای انقلاب تهران مستقر در زندان اوین تهران احضار شده اند.

رکورد جدید ایران در بازداشت روزنامه نگاران

همزمان با اخبار مربوط به بازداشت های گسترده روزنامه نگاران در ایران که سایت های نزدیک به مخالفان دولت شمار آنها را تا روز سه شنبه (۲۰ بهمن) پنجاه و شش نفر اعلام کرده اند، سازمان گزارشگران بدون مرز نیز روز سه شنبه (۹ فوریه) با ارسال نامه ای به کمیته حقوق بشر سازمان ملل متحد، ضمن اعلام فهرست جدید روزنامه نگارانی که طی روزهای گذشته بازداشت شده اند، شمار روزنامه نگاران و وبلاگ نویسان دربند را ۶۵ نفر اعلام کرده است.

سازمان گزارشگران بدون مرز، در نامه خود که علاوه بر دفتر حقوق بشر سازمان ملل متحد، برای ۲۷ دولت اروپایی، و نیز آمریکا و کانادا ارسال شده، زندانی کردن همزمان ۶۵ روزنامه نگار و وبلاگ نویس را طی ۲۵ سال گذشته در ایران، بی سابقه خوانده است.

سازمان گزارشگران بدون مرز از این دولت ها و مجامع بین المللی خواسته است تا در برابر این اقدام نظام جمهوری اسلامی و "اعدام های احتمالی" در آینده نزدیک، سکوت نکنند و اعلام کنند که در صورت تداوم این محدودیت ها و "به نام دفاع از حقوق بشر" سفرای خود را از این کشور فرا خواهند خواند.

بیانیه ۱۸ نفر از مادران زندانیان سیاسی در ایران

در اقدامی مرتبط با بازداشت های گسترده روزنامه نگاران و فعالان سیاسی در ایران، روز سه شنبه (۲۰ بهمن) مادران ۱۸ نفر از زندانیان سیاسی در بیانیه ای به ادامه بازداشت فرزندان خود اعتراض کردند.

در بخشی از بیانیه این گروه از مادران که "ملت ایران" را خطاب خود قرار داده اند، آمده است: "ثانيه هاست که از نوازش فرزندانمان محروم شده ايم ، دقيقه هاست صدايشان را نشنيده ايم ، ساعت هاست چشم انتظارشان هستيم ، روزهاست آغوش هايمان را مأمن دردها و شادی هایشان نکرده ايم ، هفته هاست در انتظار خبريم و ماه هاست که نمي دانيم به کدامين جرم ناکرده می بايست آنها را در زندان کنند."

امضا کنندگان این بیانیه ضمن اعتراض به ادامه بازداشت فرزندان خود نوشته اند: "با قامتی به بلندی فرياد، رنج هايمان را با شما باز گفتيم تا باشد گوش شنوايی در گوشه ای که به ياد آورد مادر بودن در اين زمانه سخت ، بسيار سخت است. تا بداند که هر لحظه را با شوق در آغوش کشيدن دلبرکانمان به تاريخ می سپاريم اما از پا نمی افتيم."

امضاء کنندگان این بیانیه عبارتند از: حوا ابراهيمی (مادر سعيد و مسعود نورمحمدی)، مهين جواهری پور (مادر مهرداد رحيمی)، سکينه خرمن ديز (مادر مهرداد اصلانی)، زهرا رضا (مادر حسين نورانی ن‍‍ژاد)، صغری عليپور (مادر پريسا کاکايی)، طيبه فخری (مادر عماد الدين باقی)، عصمت کاشانی (مادر سعيد ليلاز)، شهرزاد کريمان (مادر شيوا نظر آهاری)، فائزه ملکشاهی (مادر سعيد حائری)، مرضيه محبی (مادر سعيد جلالی فر)، معصومه ملول (مادر مسعود باستانی)، ملکه محمدی (مادر سميه عالمی پسند)، نرگس موسوی (مادر پيمان چالاکی)، پروين مخترع (مادر کوهيار گودرزی)، ثريا محمد زاده (مادر سعيد کلانکی)، عارفه نوری (مادر مريم ضياء)، خدابس نظری (مادر بهمن احمدی امويی).

.

مطالب مرتبط