تاکید باراک اوباما بر تشدید تحریم ها علیه ایران

اوباما
Image caption اوباما خط مشی اتمی ایران را غیرقابل قبول دانست

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، اعلام کرده است که ایالات متحده و قدرت های بزرگ طی چند هفته آینده مجموعه ای از تحریم های جدی را علیه ایران آماده خواهند کرد.

به گفته باراک اوباما، این کشورها از طرق مختلف به ایران نشان خواهند داد که خط مشی اتمی این کشور برای جامعه بین المللی غیرقابل قبول است.

این در حالیست که ایران روز سه شنبه غنی سازی اورانیوم تا سطح 20 درصد را آغاز کرد.

رئیس جمهوری آمریکا در واشنگتن گفت که تحریم های سازمان ملل متحد بخشی از "تلاش فراگیر" تشدید مجازات ها علیه ایران خواهد بود.

او گفت نمی تواند پیش بینی کند که چین هم از تشدید تحریم ها علیه ایران حمایت می کند. با این همه، او از موضع گیری های اخیر روسیه در قبال برنامه اتمی ایران قدردانی کرد.

نیکلای پاتروشف، رئیس شورای امنیت ملی روسیه، گفته است که آغاز تولید اورانیوم 20 درصدی "تردیدهایی را در مورد برنامه های اتمی ایران" پدید می آورد و از دولت این کشور خواسته است نگرانی جامعه بین المللی در مورد اهداف برنامه های هسته ای این کشور را مرتفع سازد.

باراک اوباما در نشست خبری کاخ سفید گفت هرچند قدم بعدی تشدید تحریم هاست، راه مذاکره همچنان باز است.

روز سه شنبه، 20 بهمن (9 فوریه)، به نقل از علی اکبر صالحی گزارش شد که عملیات غنی سازی اورانیوم با خلوص کم به منظور دستیابی به اورانیوم با خلوص 20 درصد در زنجیره جداگانه ای در تاسیسات غنی سازی نطنز زیر نظر بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی آغاز شده است.

آقای صالحی گفته است، اگر غرب راهی برای تامین نیاز رآکتور تهران به سوخت مورد نیاز ارائه دهد، ممکن است تولید اورانیوم با خلوص 20 درصد در داخل ایران ضروری نباشد.

باراک اوباما یکی از مشکلات مذاکره اتمی با ایران را را روشن نبودن موضع نهایی جمهوری اسلامی دانست و گفت اغلب روشن نیست که چه کسی از طرف ایران صحبت می کند.

او گفت علیرغم تاکید ایران که برنامه اتمی اش صلح آمیز است، این کشور همچنان خط مشی ای را ادامه می دهد که در نهایت به سلاح اتمی ختم خواهد شد.

مقام های ارشد دولت اوباما می گویند که ایالت متحده خواهان افزایش فشارها بر نهادهای دولتی ایران و نیز شرکت ها و مقام های سپاه پاسداران است.

کنگره آمریکا همچنین طرح تحریم گسترده ای را در دست بررسی دارد که در صورت تصویب شرکت های خارجی تامین کننده بنزین ایران را نیز هدف قرار خواهد داد.

مطالب مرتبط