بررسی روزنامه های صبح تهران؛ سه شنبه ۲۰ بهمن

تیترهای اول

"با وحدت كلمه و اتحاد در 22 بهمن ايرانيان مستكبران را مبهوت ‌مي‌كنند" به نقل از رهبر جمهوری اسلامی تیتر اول ایران، ابرار و خراسان است، آفتاب یزد از همین مقام "‌حفظ وحدت آحاد مردم خاري در چشم دشمنان است" را نقل کرده، کیهان، جمهوری اسلامی و جام جم "ملت ایران در 22 بهمن جهان را مبهوت خواهد کرد " انتخاب کرده و "ملت ایران احساس خطر کند بدون فراخوان به خیابان می آید" عنوان اول رسالت است.

اعتماد از زبان محمد خاتمي نوشته "جلو فحاشي و تخريب بايد گرفته شود"، آرمان و ابتکار از زبان آیت الله جوادی آملی نوشته اند "اخلال در 22 بهمن حرام است"

"اختلاف يارانه‌اي بين دو قوه" تیتر اول دنیای اقتصاد است، "انتقاد داغ نمایندگان در ضیافت بودجه" عنوان اصلی پول است و جهان صنعت "قیمت آب و برق دو و بنزین 2/5 برابر می شود" را برای گزارش اصلی خود برگزیده و بهار از قول رییس دولت نوشته "دست به لایحه بودجه نزنید"

گزیده مقالات

بیست و دو بهمن

رسالت در سرمقاله خود اظهار نظر کرده که حماسه ميليوني مردم در نهم دي به عنوان يک حرکت خودجوش در دفاع از انقلاب بود. دشمن از فهم اين واقعيت در31 سال گذشته عاجز مانده است. در شرايط کنوني نيز تسلط گفتمان انقلاب حداقل ميدان بازي را از ايادي و عناصر دشمن در داخل ربوده است و کالبدهاي بي رمق را به مهره هايي سوخته و بي ارزش تبديل کرده است.

به نوشته رسالت تصور دشمن اين بود با بزرگنمايي و غلو رسانه اي در مورد عده محدودي از عناصر ضد انقلاب،ورشکستگان سياسي، زخم خوردگان و کساني که از اساس با اجراي احکام اسلامي در اين کشور مخالف هستند و هيچ وقت( نه در شکل گيري نهضت، نه پيروزي انقلاب، نه دفاع از کشور در8 سال جنگ تحميلي و ...) در اين انقلاب نقشي نداشته اند، مي تواند بين مردم شکاف ايجاد نمايد.

غنی سازی

کیهان در سرمقاله خود از آغاز غنی سازی بیست درصدی که دستور آن را رییس دولت صادر کرد ابراز شادمانی کرده و بدون اشاره ای به انتقاد چند روز قبل خود از پیشنهاد تبادل سوخت با غرب نوشته ايران اكنون تا حدود زيادي مطمئن شده كه غربي ها قصد تامين سوخت 20 درصد براي مصرف در راكتور تهران را ندارند.

نویسنده این مقاله اظهار نظر کرده دو عامل اين نگراني را كاملا جدي كرد. عامل نخست تاكيدهاي پي در پي و غلاظ و شداد طرف هاي غربي بر اين كه با گرفتن يكباره 1200 كيلو اورانيوم كم غني شده از ايران در اولين دور مبادله ، به قول خودشان يك تاخير زماني حدودا يك ساله در دستيابي ايران به سلاح هسته اي ايجاد كنند و عامل دوم وقتي خود را نشان داد كه غرب پيشنهاد هاي اصلاحي ايران را به منزله رد پيشنهاد وين تلقي و اعلام كرد ايران بايد پيشنهاد وين را «دقيقا به همان شكل كه غرب ارائه كرده» بپذيرد.

پیش بینی سرمقاله کیهان این است که وقتي ايران غني سازي 20 درصد را آغاز كرد كاملا روشن است كه ديگر هرگز به مرحله ماقبل آن كه غني سازي در حد 5-5/3 درصد است بازنخواهد گشت. طرف هاي غربي دير يا زود ناچارند دوباره پاي ميز مذاكره با ايران برگردند.

اسلحه در مسجد الهادی

جوان برای چهارمین روز پی در پی خبر کشف اسلحه در انبار مسجد الهادی را دنبال کرده و از قول منبع آگاه به رد گفته های هادی غفاری پرداخته و نوشته زمانی كه مفقود شدن حتی یك قبضه اسلحه حساسیت های زیادی را در یك سازمان ایجاد می كند چگونه ممكن است بعد از تعطیلی یك پایگاه بسیج ، نزدیك به 150 اسلحه و تعداد زیادی فشنگ از قلم بیفتد و در انبار جا بماند و تا 17 سال بعد هیچ كس از این موضوع اطلاع پیدا نكند؟

این منبع آگاه به روزنامه جوان گفته حتی اگر دریك پایگاه بسیج (نه پادگان!) 150 اسلحه وجود می داشت ، وجود اسلحه در اختیار بسیج با توجه به ماموریت های مختلف آن ، عرفا" و قانونا" معارضی نداشت و موجب تعجب و حیرت كسی نمی شد اما این آقای غفاری باید برای ادعاهای خود استدلال های محكمه پسند ارائه كند.

مجلس و دولت همدلی یا خصومت

در حالی که کیهان، ایران و جوان روزنامه ها متعلق به دولت و حامی آن از برگزاری نشست همدلی و همراهی مجلس و دولت خبر داده اند و نوشته اند که رییس دولت گفت تشکیل چنین جلساتی گامی مفید برای یافتن راه های مناسبت برای اداره کشورست، اما گزارش سایر روزنامه ها نشان می داد که این جلسه با تشنج و سردی روبرو شده و هیچ تفاهمی در آن به دست نیامده است.

خراسان نوشته ديدار نمايندگان مجلس و اعضاي هيئت دولت با انتقادها و تذکرات نمايندگان شاخص مجلس نظير علي لاريجاني، احمد توکلي و ابوترابي درباره افزايش ۱۰۰ درصدي درآمد پيشنهادي هدفمند کردن يارانه ها در بودجه ۸۹ و برداشت از صندوق توسعه ملي و واردات غيرقانوني بنزين و گازوئيل همراه بود و پس از آن دولت با تکرار حرف هاي قبلي و اصرار بر درآمد ۴۰ هزار ميليارد توماني از ناحيه هدفمندکردن يارانه ها به دفاع از نظرات خود پرداخت.

ابراز برای آمریکا

روزنامه پول گفته های علی لاریجانی را در جلسه دولت و مجلس مهم دیده که از عملکرد دولت در مورد خرید بنزین اضافه بر مجوز مجلس انتقاد کرده و گفته با این عمل دولت بنزین به عنوان اهرم بازیگر در صحنه سیاسی وارد شده . سنای آمریکا نیز نسبت به آن موضع‌گیری می‌کند. ما نباید شرایطمان را به‌گونه‌ای کنیم که آنها از این ابزارها استفاده کنند.

رییس مجلس به نوشته خراسان گفته وقتی ببینند ما تولید خودمان را مصرف می‌کنیم و هر قدر توانستیم با قیمت آزاد وارد می‌کنیم، قدرت بازیگری آنها کاسته می‌شود. اما اینکه مداوم وارد کنیم و پول نفت را بدهیم و بنزین وارد کنیم و سهمیه‌ها را زیاد نگاه داریم، سیگنالی را برگزیده‌ایم که دشمن از این ابزار بتواند استفاده کند.

روزنامه اعتماد هم از زبان رییس مجلس نوشته هیچ دستگاه و نهادی نباید بگوید من احساس کردم قانون نقص دارد خودم آن را درست کردم. این با هیچ ضابطه قانونگرایی نمی‌خواند. قانون پایه یک دولت و جامعه پیشرفته است، قانون را بر‌داریم یا زمینه‌ساز هرج و مرج است یا دیکتاتوری. همه باید ملتزم به قانون باشیم. اگر روزی مسئولان یک بخش تخلفی از قانون کنند باید بدانند با دست خودشان یا کشور را به سمت هرج و مرج می‌برند یا به سمت دیکتاتوری.

منتفی شدن خوشه بندی

بهار در سرمقاله خود نوشته به دنبال تصویب نهائی قانون تحول اقتصادی بحث خوشه بندی از سوی مقالامت دولتی شروع شد اما در نهایت با اظهار نظر رییس مرکز آمار و موضع گیری نمایندگان مجلس و لطیفه ها و پیامک های طنزآمیز مردم رسما اعلام شد که خوشه بندی منتفی شد و هر چه تا به حال گفته شده از فرم های پرشده خانوار و هزینه های چاپ و توزیع و تمکیل و ورود به کامپیوتر و زمان بندی و اصلاح اطلاعات همه باطل است و یارانه ها به همه داده می شود و مکانیزم آن هم بعدا معلوم می شود.

به نوشته محمد رضا واعظ مهدوی در سرمقاله بهار سئوال این جاست که علت این همه تناقض چیست.

دیگر تمامی ندارد

جهان صنعت نوشته باید باور کنیم قصه هدفمند کردن یارانه‌ها دیگر تمامی ندارد یکی از مصادیق این مدعا قیمت حامل‌های سوخت کشور است با وجود آنکه نمایندگان مجلس 20 هزار میلیارد تومان درآمد از محل هدفمندسازی یارانه‌ها را برای سال اول در نظر گرفته‌اند، قیمت انرژی مصرفی مردم حداقل باید دو برابرشود

به نظر نویسنده سرمقاله جهان صنعت باید از دولت پرسید که با این همه اصرار برای اجرای سه ساله اگر در اثنای اجرا متوجه شد مردم در گرانی‌ها کم آورده‌اند چه می‌کند؟ آیا گرانی برخی اقلام چون آب و برق و بنزین و... را متوقف می‌کند؟ آن وقت با کسری بودجه‌اش چه خواهد کرد؟

در دنباله این مقاله آمده بهتر نیست دولت کمی واقع‌گراتر باشد و تنها کشور موفق در چنین قانونی را (آرژانتین) در نظر گیرد و به دنبال کاهش زمان اجرای طرح نباشد چراکه این طرح را آنها 10 ساله اجرا کردند و ما می‌خواهیم آن را سه ساله اجرا کنیم.

بودجه غیرواقعی

عليرضا كديور در سرمقاله دنیای اقتصاد نوشته در شرايطي كه نمايندگان مجلس در كميسيون‌هاي مختلف تخصصي درگير بررسي سرفصل‌هاي بودجه 89 كل كشور هستند، اظهارنظرهاي نمايندگان در بخش‌هاي مختلف حكايت از غيرواقعي بودن ارقام لحاظ شده در بودجه در زمينه درآمدها و هزينه‌هاي دولت براي سال آينده دارد.

به نوشته این کارشناس اقتصادی انحراف هر يك از درآمدها و هزينه‌هاي پيش‌بيني شده در بودجه، مي‌تواند دولت و مجلس را درسال آينده مجبور به تغيير سرفصل‌ها (جابه‌جايي بودجه عمراني و جاري)، حذف بخش‌هايي از بودجه (كاهش بودجه‌هاي عمراني) و ارائه متمم براي پوشش هزينه‌ها كند.يكي از نمونه ها پيش‌بيني تحقق 7 هزار و 500 ميليارد تومان از محل واگذاري سهام شركت‌هاي دولتي است که عملی نیست.

به پيش‌بيني سرمقاله دنیای اقتصاد درآمد حاصل از واگذاري‌ها در بودجه 88، معادل 5 هزار ميليارد تومان لحاظ شده است در حالي كه پس از گذشت 5/10 ماه از سال جاري، تنها 2700 ميليارد تومان به حساب خزانه واريز شده است (كه از اين محل نيز يك هزار ميليارد تومان بابت رد ديون به تامين اجتماعي داده شده است).