مجازات حبس بهزاد نبوی یک سال کاهش یافت

بهزاد نبوی
Image caption آقای نبوی از سیاستمداران برجسته پس از انقلاب به خصوص در دوران اصلاحات بوده است

دادسرای عمومی و انقلاب تهران روز سه شنبه 20 بهمن اعلام کرد که پنج سال از مجازات حبس بهزاد نبودی از اعضای ارشد سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی تایید شده است.

آقای نبوی، 67 ساله، که طی روزهای پس از انتخابات مورد مناقشه ریاست جمهوری بازداشت شده بود در دادگاه اولیه به شش سال حبس محکوم شده بود.

اتهام آقای نبوی که یکی از ده ها چهره برجسته اصلاح طلبی بود که محاکمه می شد "اقدام علیه امنیت ملی" و "تبلیغ علیه نظام" بود.

در اعلامیه روز سه شنبه دادسرای عمومی و انقلاب تهران آمده است که این حکم جزو احکام قطعی 35 نفری است که در ارتباط با "اغتشاشات" پس از انتخابات محاکمه شده بودند. از 34 نفر دیگر که مجازات آنها از حبس تعزیری با جزای نقدی متفاوت است نام برده نشده است.

در انتخابات ریاست جمهوری 22 خرداد ماه محمود احمدی نژاد برنده اعلام شد، نتیجه ای که اعتراضات گسترده و اتهام تقلب در انتخابات را به دنبال داشت و به یکی از پرتنش ترین دوران های پس از انقلاب ایران دامن زد.

آقای نبوی از اعضای سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی ایران است که تاریخ تاسیس آن به فروردین ۱۳۵۸ برمی گردد.

او در دولت اول میر حسین موسوی، وزیر مشاور در امور اجرایی و در دوره ای دیگر وزیر صنایع سنگین بود.

آقای نبوی در دوره ششم مجلس شورای اسلامی نماینده تهران شد و از نائب رئیسان این مجلس بود. صلاحیت او برای نامزدی در دوره هفتم مجلس از سوی شورای نگهبان رد شد.

بهزاد نبوی در سال های نخست پس از انقلاب به عنوان وزیر مشاور در امور اجرایی دولت ایران پس از ماه ها مذاکره با مقام های آمریکایی با میانجیگری الجزایر، قراردادی را امضا کرد که به ۴۴۴ روز گروگانگیری دیپلمات های آمریکایی پایان داد.

بیانیه الجزایر در تاریخ ۲۹ دی ماه ۱۳۵۹ (۱۹ ژانویه ۱۹۸۱) به امضای بهزاد نبوی از طرف دولت ایران و وارن کریستوفر معاون وقت وزارت امور خارجه، از سوی ایالات متحده رسید.

مطالب مرتبط