اعلام حضور مهدی کروبی در راهپیمایی ۲۲ بهمن

کروبی در تظاهرات
Image caption کروبی با وجود برخوردهایی در تظاهرات قبلی در راهپیمایی حضور خواهد داشت

مهدی کروبی در راهپیمایی سالروز انقلاب در تهران شرکت خواهد کرد.

روز چهارشنبه، 21 بهمن (10 فوریه)، وبسایت سحام نیوز، متعلق به حزب اعتماد ملی، با انتشار اطلاعیه ای خبر داد که مهدی کروبی، دبیرکل حزب، ضمن دعوت از مردم برای شرکت در راهپیمایی های 22 بهمن، اعلام کرده است که خود او نیز "همچون سالیان گذشته در این مراسم حضور خواهد یافت."

در این اطلاعیه آمده است که آقای کروبی صبح روز پنجشنبه، 22 بهمن، راس ساعت 10 از میدان (فلکه) دوم صادقیه به سمت میدان آزادی راهپیمایی خواهد کرد.

آقای کروبی از مردم خواسته است تا "ضمن شرکت در راهپیمایی 22 بهمن، آرام و محکم همچون گذشته خواست های قانونی و بر حقشان را با سکوت مطالبه نمایند."

هفته گذشته آقای کروبی با صدور بیانیه ای، ضمن ارائه راهبردهایی برای حل بحران سیاسی کنونی در ایران، خواستار شرکت مردم در راهپیمایی های 22 بهمن شد تا "دستاورها و آرمان های امید بخشی را که برخی از آنها یا به فراموشی سپرده شده و یا به انحراف رفته با صبر و استقامت و پرهیز از خشونت زبانی و فیزیکی مطالبه کنیم."

از زمان برگزاری انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری و آغاز اعتراضات علیه نتایج مناقشه برانگیز انتخابات، دولت به معترضان اجازه تجمع نداده است و در نتیجه، آنان از فرصت برگزاری تظاهرات دولتی برای ابراز نظرات خود استفاده کرده اند.

آقای کروبی در اکثر این راهپیمایی ها حضور داشته و در مواردی هدف تهاجم نیروهای امنیتی قرار گرفته است اما تاکید داشته که این گونه اقدامات مانع از ادامه مبارزات او نخواهد شد.

ماه گذشته و در پی تیراندازی به سوی اتومبیل مهدی کروبی در قزوین، سایت سحام نیوز گزارش کرد که به عدم اقدام جدی محافظان در حفاظت از جان آقای کروبی، وی محافظان خود را مرخص کرده است.

راهپیمایی دولتی و اعتراضی

میرحسین موسوی، دیگر نامزد معترض انتخابات نیز در این هفته از مردم دعوت کرد تا در راهپیمایی های سی و یکمین سالگرد انقلاب اسلامی شرکت کنند اما هنوز در مورد حضور او در راهپیمایی اطلاعیه ای صادر نشده است.

Image caption کروبی از مردم خواسته با حضور در راهپیمایی خواستهای خود را مطالبه کنند

با نزدیک شدن روز 22 بهمن، وبسایت های مخالف دولت از مردم خواسته اند به منظور ابراز اعتراض نسبت به سیاست های دولت از جمله برخورد با معترضان از فرصت راهپیمایی های دولتی این روز در نقاط مختلف به خصوص تهران استفاده کنند.

برخی سایت های اینترنتی اطلاعیه هایی را به نقل از مخالفان دولت در شهرهای مختلف منتشر کرده اند که بر حضور در راهپیمایی تاکید دارد.

در مقابل، نهادهای دولتی و وابسته به دولت از مردم خواسته اند با شرکت در راهپیمایی در مسیرهایی که تعیین کرده اند، مخالفت خود را با هر نوع اعتراضی نسبت به سیاست های حکومت اعلام دارند.

مقامات دولتی همچنین گفته اند که به صدها خبرنگار داخلی و خارجی اجازه داده اند از مراسم این روز خبر و تصویر تهیه کنند.

گروه های مخالف دولت از تدارکات گسترده حکومت برای حاضر کردن شمار بیشتری در راهپیمایی دولتی سخن گفته و افزوده اند که هدف از این اقدامات، نمایش حمایت گسترده از دولت و در نتیجه، آزادی عمل بیشتر برای سرکوب معترضان است.

از زمان آغاز اعتراضات نسبت به نتیجه انتخابات، دولت علیه اطلاع رسانی در مورد وقایع داخلی محدودیت های شدیدی برقرار کرده و به بازداشت روزنامه نگاران و وبلاگ نیسان و اخراج و حتی دستگیری خبرنگاران خارجی روی آورده است.

در عین حال، در جریان برخی تظاهرات دولتی، شماری از خبرنگاران داخلی و خارجی اجازه تهیه گزارش در محدوده های خاصی را یافته اند.

در خبری دیگر در مورد فعالیت حزب اعتماد ملی، سایت سحام نیوز از ضبط گذرنامه حسین کروبی، فرزند دبیرکل حزب و مدیرمسئول نشریه ایراندخت، خبر داده است.

براساس این گزارش، هنگام بازگشت حسین کروبی از دوبی در روز سه شنبه (دیروز)، نیروهایاطلاعاتی گذرنامه او را ضبط کردند و از او خواستند تا طی دو روز آینده، "جهت ادای برخی توضیحات به سازمان اطلاعات مراجعه کند."

لینک های اینترنتی مرتبط

بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست