تشدید تحریم های آمریکا علیه سپاه پاسداران

وزارت خزانه داری آمریکا
Image caption آمریکا بر تحریم سپاه و نهادهای دولتی ایران تاکید دارد

آمریکا دامنه تحریم ها علیه سپاه پاسداران را گسترش داده و یک مقام ارشد این نهاد و چهار شرکت وابسته به آن را به فهرست تحریم های یکجانبه خود اضافه کرده است.

وزارت خزانه داری آمریکا روز چهارشنبه (10 فوریه) اعلام کرد که تحریم های جدید بر قرارگاه سازندگی خاتم الانبیای سپاه متمرکز است. این قراردگاه در سال 2007 میلادی از سوی آمریکا تحریم شده بود.

وزارت خزانه داری آمریکا هم اکنون سردار پاسدار رستم قاسمی، فرمانده قرارگاه مذکور و چهار شرکت زیرمجموعه این قرارگاه را در فهرست تحریم ها قرار داده است.

چهار شرکتی که تحریم شده اند عبارتند از: موسسه های مکین، رهاب، فاطر و مهندسین مشاور ایمن سازان.

استوارت لیوی، معاون امور تروریسم و اطلاعات مالی وزارت خزانه داری آمریکا، روز چهارشنبه سپاه را متهم کرد که از طریق قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا و موسسه های یاد شده ارتباطش را با جهان خارج حفظ می کند.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، سه شنبه هشدار داده بود که ایالات متحده و قدرت های بزرگ طی چند هفته آینده "مجموعه ای از تحریم های جدی" را علیه ایران آماده خواهند کرد.

دولت اوباما بارها گفته است که ایالت متحده خواهان افزایش فشارها بر نهادهای دولتی ایران و نیز شرکت ها و مقام های سپاه پاسداران است.

ایران تحریم های آمریکا علیه این کشور را بی فایده می داند.

رئیس قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا می گوید، استراتژای این قرارگاه سرمایه گذاری در پروژه های کلان از جمله در صنعت نفت ایران و رقابت با شرکت های پیمانکار خارجی است.

خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) اخیرا گزارش داده بود، این قرارگاه "با اجرای پروژه‌های خدمات رسانی و مردم ياری در مناطق جنوب شرق و شمال غرب كشور ، محروميت زدايی از اين مناطق را در دستور كار خود قرار داده است."

منتقدان می گویند که سپاه طی سال های اخیر از طریق قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا و شرکت های وابسته به آن نفوذش را در اقتصاد کشور گسترش داده است.

مطالب مرتبط