ایرانیان برای راهپیمایی 22 بهمن آماده می شوند

تظاهرات مخالفان در میدان آزادی پس از انتخابات
Image caption میدان آزادی کانون مراسم رسمی 22 بهمن خواهد بود

بسیاری از ایرانیان خود را برای شرکت در مراسم 22 بهمن که تا ساعاتی دیگر شروع خواهد شد آماده می کنند. این مراسم درست 8 ماه پس از انتخابات ریاست جمهوری 22 خرداد و درحالی برگزار می شود که به پیش بینی بسیاری می تواند به محل کشمکش و قدرتنمایی مخالفان و هواداران دولت بدل شود.

ناظران می گویند که مراسم امسال احتمالا نشانگر تقلایی خواهد بود که 31 سال پس از انقلاب بر سر میراث و حتی مشروعیت جمهوری اسلامی در این کشور در جریان است.

با گذشت هشت ماه از انتخاباتی که با اعتراضات گسترده به اعلام پیروزی محمود احمدی نژاد همراه بود، به نظر نمی رسد که حکومت ایران و معترضان به سازشی برای حل مسائل خود نزدیکتر شده باشند.

معترضان که در این هشت ماه از فرصت های مراسم رسمی مانند روز قدس و 13 آبان برای آمدن به خیابان ها استفاده کرده اند مدت هاست که مراسم 22 بهمن را انتظار می کشند.

خواسته های مخالفان دولت که ابتدا ابطال نتیجه انتخابات بود اکنون افزایش یافته و شامل برگزاری رفراندوم برای جویا شدن نظر مردم در مورد مهمترین مسائل کشور می شود.

میرحسین موسوی، مهدی کروبی و محمد خاتمی، رهبران اصلاح طلبان که در این مدت نقش سخنگو و گاه رهبران جنبش اعتراضی ایران را ایفا کرده اند در هفته های اخیر از ایرانیان خواسته اند به طور گسترده در تظاهرات 22 بهمن شرکت کنند.

مهدی کروبی حتی محل و زمان شروع راهپیمایی خود را اعلام کرده است. بعضی از احزاب اصلاح طلب نیز از معترضان خواسته اند با نمادهای سبز در راهپیمایی شرکت کنند.

علاوه بر اینها، فراخوان هایی است که معترضان ناشناس عمدتا با استفاده از اینترنت در سایت های اجتماعی همچون بالاترین منتشر کرده اند؛ کسانی که گاه از آنها به عنوان هدایت کنندگان جنبش بدون رهبر نام برده می شود.

از سوی دیگر دولت خواهد کوشید حداکثر تعداد ممکن از هواداران خود را گردهم آورد و حتی گزارش شده است که از صدها خبرنگار داخلی و خارجی برای پوشش خبری این رویداد دعوت کرده است که شاید نشانه اعتماد حکومت نسبت به داشتن دست برتر در این مراسم باشد.

آیت الله علی خامنه ای رهبر ایران روز دوشنبه ابراز امیدواری کرده بود که مردم با شرکت در تظاهرات روز ۲۲ بهمن همه "مستکبران" را همانند گذشته مبهوت کنند.

اما مقام های حکومتی که پس از برخوردهای شدید روز عاشورا به این سو با معترضان امیدوار بودند بتوانند به اعتراضات پایان دهند و در روز 22 بهمن اعلام پیروزی کنند، به احتمال بروز اعتراض های تازه در این روز اذعان کرده اند.

خبرگزاری های ایران روز چهارشنبه به نقل از اسماعیل احمدی مقدم فرمانده نیروی انتظامی نوشتند که چندین نفر در روز چهارشنبه به اتهام آماده شدن برای تظاهرات اعتراضی در 22 بهمن دستگیر شده اند.

آقای احمدی مقدم که در جریان بحران پس از انتخابات بارها به معترضان هشدار داده است، گفت که این افراد قصد داشتند "شعارهای انحرافی" سر دهند.

با این حال فرمانده نیروی انتظامی گفته است: "جای هیچ گونه نگرانی وجود ندارد و همه تمهیدات لازم برای برگزاری یک راهپیمایی با شکوه و امن در سراسر کشور پیش بینی شده است."

او هشدار داد که اگر معترضان قصد "اخلال" داشته باشند با آنها برخورد خواهد شد.

مخالفان می گویند که بازداشت های گسترده روزهای اخیر سیاستی برای ترساندن معترضان بوده است.

به گزارش خبرگزاری فارس حیدر مصلحی وزیر اطلاعات ایران نیز روز چهارشنبه گفت که تدابیری برای تامین امنیت در روز 22 بهمن اتخاذ شده است. او گفت: "دستگاه‌های انتظامی و امنيتی‌ پيش‌بينی‌های لازم را براساس فرضيات مختلفی كه در اين‌باره وجود دارد، انديشيده‌اند."

هیات دولت نیز در بیانیه ای که چهارشنبه منتشر کرد 22 بهمن را "نقطه عطف همبستگی، وفاق و عزم، نماد وحدت و اقتدار و عظمت ملت یکپارچه ایران اسلامی" نامید.

در بیانیه هیات دولت آمده است که مردم ایران روز پنجشنبه برای "همدلی و وفاداری" به آرمان های آیت الله خمینی بنیانگذار جمهوری اسلامی به راهپیمایی خواهند آمد.

بسیاری از مقام های حکومتی در روزها و هفته های اخیر این خط مشی، یعنی اعلام وحدت و حمایت از نظام اسلامی، را وظیفه شرکت کنندگان در تظاهرات 22 بهمن دانسته اند.

ناظران می گویند که حوادث 22 بهمن 1388 می تواند به بسیاری از سوالات درباره بحران کنونی ایران پاسخ گوید.

اینکه معترضان برای به چالش گرفتن دولت و جمهوری اسلامی حاضرند تا کجا پیش روند، توانایی رهبران جنبش سبز برای بسیج هوادارانشان و اعمال انضباط در صفوف آنها، و قدرت حکومت در بسیج کردن پایگاه اجتماعی اش و کنترل مخالفان از جمله سوالاتی است که پاسخ آنها شاید در این روز روشن شود.

لینک های اینترنتی مرتبط

بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست