ادامه فشار بر شورای حقوق بشر در مورد ایران

شورای حقوق بشر سازمان ملل
Image caption شورای حقوق بشر روز دوشنبه آینده درباره ایران بحث خواهد کرد

دور روز پس از درخواست مصرانه شیرین عبادی از شورای حقوق بشر سازمان ملل برای موضع گیری علیه دولت ایران، یک مقام بلندپایه آمریکایی نیز از این شورا خواسته است مباحثاتش در مورد ایران جدی و صادقانه باشد.

شورای حقوق بشر سازمان ملل قرار است روز 26 بهمن (15 فوریه) در جریان نشست سالانه خود در ژنو، جلسه ای علنی درباره وضعیت کلی حقوق بشر در ایران داشته باشد.

جان لیمبرت معاون وزارت خارجه آمریکا که یکی از ده ها کارمند سفارت آمریکا بود که پس از انقلاب در آن کشور گروگان گرفته شدند گفت که او خواهان مباحثات صادقانه و جدی درباره حقوق بشر در ایران در شورای حقوق بشر است.

شورای حقوق بشر سازمان ملل که چند سال پیش جایگزین کمیسیون حقوق بشر این سازمان شد به خاطر ناکامی در رسیدگی به برخی از جدی ترین موارد نقض حقوق بشر در جهان مورد انتقاد قرار داشته است، اما آقای لیمبرت گفت که مجمع روز دوشنبه فرصت ارزشمندی برای بررسی وضعیت حقوق بشر در ایران فراهم می کند.

به گزارش آسوشیتدپرس آقای لیمبرت گفت که آمریکا نگران وضعیت مردم ایران است و افزود که وضعیت ناگوار آنها پس از انتخابات ریاست جمهوری خرداد ماه بدتر شده است با این حال او از اظهار نظر درباره اتهام تقلب در انتخابات ایران خودداری کرد.

این مقام وزارت خارجه آمریکا گفت که انتظار دارد دولت ایران آمریکا را به "دخالت، تحمیل ارزش ها، و دیکته کردن نظراتش" متهم کند اما افزود که انتقادات صادقانه درباره حقوق بشر هیچ تناقضی با "تلاش های رئیس جمهوری آمریکا برای تغییر در 30 سال کدورت با ایران ندارد."

سازمان عفو بین الملل روز چهارشنبه اعلام کرد که بعد از ظهر جمعه در شهر ژنو همراه با دیده بان حقوق بشر و سایر سازمان های منطقه ای میزبان نشستی درباره ایران به ریاست شیرین عبادی خواهد بود.

شیرین عبادی از فعالان برجسته حقوق بشر ایران دو روز پیشتر طی نامه ای از شورای حقوق بشر خواسته بود در نشست سالانه خود علیه "سرکوب خشونت بار" در این کشور موضع گیری کند.

یک سخنگوی ناوی پیلای کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل روز چهارشنبه دریافت این نامه از خانم عبادی، برنده جایزه صلح نوبل 2003 را تایید کرد.

ایران همواره اتهامات کشورها و سازمان های غیردولتی خارجی دایر بر نقض حقوق بشر را دارای انگیزه های سیاسی دانسته و رد کرده است.

حوادث پس از انتخابات ایران که با اعتراضات گسترده به نتایج همراه بود و واکنش شدید دستگاه های حکومتی علیه معترضان را در پی داشت بار دیگر مساله رفتار با شهروندان ایرانی را در معرض دید و توجه جهانیان قرار داده است.

خانم عبادی که از ایرانیان خواسته است شکایات خود را به صورت مسالمت آمیز در راهپیمایی 22 بهمن بیان کنند در نامه سرگشاده اش به رئیس شورای حقوق بشر سازمان ملل گفت که ایرانی ها در دفاع از حقوق انسانی خود همچنان تلاش خواهند کرد.

او در نامه خود ضمن برشمردن فهرستی از آنچه به گفته او بر مردم کشورش می رود نوشت: "در چنین شرایطی مردم بی پناه ایران، با برخورداری از بلوغ سیاسی خود، به طور مسالمت آمیز بر خواست های بر حق خویش که همانا دموکراسی و حقوق بشر است پای فشرده و استقامت می کنند. سوال من از شما نمایندگان کشورهائی که عضو شورای حقوق بشر هستید آن است که تا چه زمان می توان جوانان را به آرامش دعوت کرد؟".

او افزود: "صبر و حوصله مردم ایران هرچند زیاد ولی بی انتها نیست. در صورت تکرار وقایعی که در چند ماه گذشته اتفاق افتاد و ادامه سیاست های سرکوب گرانه و کشتار مردم بی دفاع، هر لحظه بیم آن می رود که فاجعه ای به بار آید که نه تنها آرامش ایران بلکه منطقه را بر هم زند."

او از این شورا خواست که تا ایران را وادار به اجرای قطعنامه های مجمع عمومی سازمان ملل در مورد نقض حقوق بشر در این کشور کند.

او همچنین خواستار تعیین یک گزارشگر ویژه برای نظارت بر رفتار حکومت ایران از سوی این شورا شد.

مطالب مرتبط