بررسی روزنامه های صبح تهران؛ چهارشنبه 21 بهمن

تیتر های اول

"تحليل مجلس از پيامدهاي بودجه" تیتر اول دنیای اقتصاد است، "هشدار درباره تورم نهفته در بودجه" خبر اصلی پول و جهان صنعت از "حسابی خالی برای توسعه" خبر داده است.

"فردا توفان میلیونی ملت" در جوان، "فردا می آئیم یک دریا حضور برای تو" در جام جم، آرمان با "فردا روز همه است" ، "ایران یک پارچه یکصدا" در تهران امروز، "دیدار وحدت فردا در خیابان های انقلاب" در روزنامه ایران و "مردم: فردا همه هستیم" در کیهان تیتر اول است.

"اكنون خود استكبار عريان به ميدان آمده 22 بهمن امسال بايد بهترين حضور مردمي را داشته باشيم" به نقل از هاشمی رفسنجانی تیتر اول روزنامه جمهوری اسلامی است، اعتماد نوشته "22 بهمن متعلق به همه وفاداران به نظام است"، "22 بهمن روزی برای همه" در ابتکار، آفتاب یزد با "دعوت از مردم برای شرکت در راه پیمائی 22 بهمن" و "همه می آییم تا دشمن را نامید کنیم" در رسالت.

مردم سالاری از "دعوت مراجع تقليد براي حضور گسترده مردم در راهپيمايي 22 بهمن" خبر داده و بهار در صدر عنوان های خود نوشته "تجلی وحدت".

گزیده مقالات

پیش بینی از کجا؟

کیهان که در گزارش های متعدد پیش گوئی کرده که میلیون ها نفر در راهپیمائی 22 بهمن حاضر می شوند و دنیا را مبهوت خواهند کرد در گزارشی ابراز تعجب کرده که چطور چند روزنامه [یا به نوشته کیهان آمريكا و اتحاديه اروپا] با پيشگويي و پيش بيني خبر از خشونت در راهپيمايي روز 22 بهمن داده و پيشاپيش از عناصر آشوب طلب حمايت كرده اند. و در بيانيه ای از احتمال بروز خشونت و سركوب مخالفان ابراز نگراني شده است.

کیهان که همچون روزنامه های دیگر هوادار دولت هیچ خبری از دستگیری های این روزنامه ها و واکنش های جهانی ندارد در این خبر نوشته دولت هاي استكباري در اين حمايت كم سابقه از عناصر اغتشاشگر مدعي شده اند به حقوق بشر تعهد جهاني دارند و نگران وضعيت ايران هستند.

به نوشته کیهان اين پيش گويي و اظهار نگراني قابل تأمل در حالي است كه برخي شواهد و قرائن حاكي از آن است كه سازمان هاي جاسوسي بيگانه به ويژه سرويس هاي موساد، سيا و اينتليجنت سرويس، گروهك هاي تروريستي را در كنار برخي گروهك هاي ديگر فراخوانده اند تا با انجام تحركات حاشيه اي و ايذايي، از كوبندگي مراسم دشمن شكن 22 بهمن بكاهند.

غلطی نمی توانند بکنند

رسالت گفته های مدیر این روزنامه را منعکس کرده که در مراسمی در امامزاده اسماعیل قزوین گفته فتنه گران در 22 بهمن جرات هيچ کاري را نخواهند داشت و هيچ غلطي نيز نمي توانند بکنند.

مرتضی نبوی به نوشته این روزنامه گفته در22 بهمن اين حضور نهم دی مردم مجدد تکرار مي شود ولي خوشبختانه يا متاسفانه هنوز اربابان خارجي آنها فکر مي کنند که مي توانند از طريق خط دادن دوباره فتنه گري کنند. وي افزود: ولي قطع يقين در22 بهمن نيز مردم همانند9 دي آنها را نااميد خواهند کرد و به وظيفه ملي و ديني خود عمل مي کنند.

مستکبران انگلیسی و آمریکائی

کیهان نوشته همين حوادث 8-7 ماه اخير را كه عقبه اي20 بلكه 30 ساله دارد، مرور مي كنيم. چه كساني سران مثلث استكبار را سر ذوق و هيجان آوردند؟ مستكبران انگليسي و آمريكايي و اسرائیلی كه سابقه عداوت ده ها ساله- بلكه بعضا بيش از يك قرن- با ملت ايران دارند و هرگز در تضييع حقوق و منافع و امنيت ملت ما سرسوزني دريغ نكرده اند، با چه منطقي جريان فتنه را زير پر و بال گرفتند و با تمام توان پروراندند و حمايت كردند؟ دشمنان يك ملت بزرگ با چه محاسبه اي، رجال و احزابي را از ميان همان مردم مورد تأييدو تمجيدو پشتيباني قرار دادند؟

سرمقاله کیهان ادعا کرده که رابرت گيتس وزير دفاع آمريكا صراحتا گفته است «ايراني خوب و معتدل، ايراني يي است كه با گلوله كشته شده باشد»؟ و افزوده "مگر نه اينكه گفتند ريشه ملت ايران را بايد از جا كند؟ اكنون چه شده كه از برخي عوامل بازي خورده و آلت دست فتنه مشخصا اسم مي برند و به شجاعت و الهام بخشي مي ستايند؟"

دولت سازندگی زیربنا ساخت

ابتکار به مناسبت سالگرد انقلاب نوشته نمونه اي از اين اقدامات، فعاليت هاي دولت سازندگي است، دولت سازندگي با توجه به وضع بودجه و صادرات نفت آن زمان، زير ساخت هاي کشور را به طور مبنايي ساخت. به گونه اي که دولت هاي ديگر سر سفره ايشان نشستند، البته باز هم بايد تاکيد کرد که شايد در گوشه و کنار مشکلاتي هم وجود داشته باشد، اما در سطح کلان توفيقات نسبتا زيادي داشته اند.

به نوشته سرمقاله ابتکار کساني که در چند ماه اخير به ايجاد تنش و درگيري در کشور پرداخته اندهم بايد 22 بهمن را رمز وحدت و سخنان خود را معطوف به آبادي ايران اسلامي در اين 31 سال کنند. آنها اگر مشکلي با اشخاص دارند لزومي ندارد که امروز به حساب آنان برسند، اين کارهاي شما ممکن است بهاي سنگيني به دنبال داشته باشد.

دو روزنامه منقد بد نیست

علی محمد بشارتی وزیر پیشین کشور به نوشته آفتاب یزد گفته سند چشم‌انداز مي‌گويد ما ‌در سال 1404 كه البته شش سال آن گذشته و 14 سالش باقي مانده بايد رتبه اول ‌منطقه را از لحاظ سياسي،‌ علمي، اجتماعي و اقتصادي دارا باشيم. ما امروز به دامنه يك ‌كوه مرتفع رسيده‌ايم و خيلي راه داريم تا قله، اما دلمان خوش است كه مسير را درست ‌آمده‌ايم و ساده‌لوحي است اگر تصور كنيم وضع موجود مطلوب ماست.‌‌

معاون پیشین وزارت خارجه در بخش ديگري از اظهاراتش گفت: اگر به رسانه‌ها توجه ويژه‌اي شود كه البته راديو و تلويزيون هم از اين ‌قاعده مستثني نيستند وضع ما بهتر از الان مي‌شود. به نظر من خوب است كه يكي دو ‌روزنامه منتقد وجود داشته باشد؛ چرا كه اگر نقدي نباشد باورمان مي‌شود كه كارهاي ما ‌هيچ نقصي ندارد.

دهه چهل و پیشرفت ها

رضا اکرمی در سرمقاله مردم سالاری با اشاره به دوران جمهوری اسلامی و پیشرفت هایش از جمله به رشد آموزش عالي از 150 هزار دانشجو به 3/40 ميليون نفر، وخودکفائي در بخش آموزش و درمان پزشکي، پيشرفت در بخش صنايع هوافضا و نظامي چون هواپيما و تانک و موشک و صنايع سنگين ذوبآهن و فولا د و سيمان، توسعه فرودگاه هاي کشور و راه آهن و راه هاي زميني، رشد و توسعه بخش عظيم مخابرات و ارتباطات و صداوسيما اشاره کرده است.

نویسنده این ستون افزوده حال مائيم و دهه چهارم پيروزي انقلاب اسلامي ايران، دهه پيشرفت و عدالت، سند چشم انداز 20 ساله و برنامه پنجم، جمعيت 72 ميليوني و نسل جوان پرشور و تحصيل کرده، نيازهاي بسيار نرم افزار و سخت افزار عصر حاضر، سيل بيکاران چند ميليوني، تورم و گراني مهار نشده، بالا رفتن سن ازدواج و پائين آمدن سن طلاق، ضربه پذيري اخلاق، رواج تملق و تهمت و تحقير يکديگر، شايعه پذيري و کم بها شدن نيروي انساني، رشد نقدينگي کشور، پائين آمدن ارزش پول کشور.

سوم بعد از مصر

ايران روزنامه دولت در صفحه اول خود از قول آماری از سازمان ملل ادعا کرده که ایران رتبه سوم جهان در سرعت پيشرفت و توسعه در بين 182 كشور طي 31 سال اخير را به خود اختصاص داده است و این با رشدی 22 درصدی در شاخص توسعه انسانی به دست آمده است.

گزارش ایران ادعا دارد که رتبه سوم ایران بعد از کشورهای مصر و چین به دست آمده یعنی مصر بالاترین در رشد پیشرفت و توسعه را در جهان داشته است.

یک ادعای دیگر

خبر دیگری که نیاز به گردش و کاوش و اثبات دارد از قول وزیر راه در روزنامه دولت نقل شده آن جا که خبرنگاری از حمید بهبهانی پرسیده این درست است که توپولف ها از ناوگان هوائی ایران حذف می شوند وی چنین جواب داده: توپولف‌ها درجه‌بندي دارند.

روزنامه ایران نوشته وزیر راه در پاسخ به اين‌كه ايرادهاي موتور اين هواپيما براي كارشناسان سازمان هواپيمايي كشوري مشهود و گزارش آن به كارخانه سازنده روسي ارسال شده است، حال تا چه زماني بايد منتظر پاسخ آنها براي تصميم‌گيري در مورد اين ناوگان باشيم؟ هواپيماهاي توپولف دو مدل دارند؛ مدل 154 كه هم اكنون در كشور ما پرواز مي‌كند و مدل جديدي كه كارخانه‌ جديدي از توپولف آن را مي‌سازد. توپولف 204 هواپيمايي قوي است كه تقريباً با هواپيماهاي غربي برابري مي‌كند و هواپيماي ديگري نيز به نام سوپرجت مطرح است كه هنوز براي آنها تصميم نگرفته‌ايم.

افزایش حقوق کارگران

سومین خبر روزنامه ایران از قول رییس بانک مرکزی است که گفته است دستمزدهاي كارگران براي سال آينده قطعاً افزايش مي‌يابد و روش تورم نقطه به نقطه به عنوان مبناي تعيين دستمزد كارگران كنار گذاشته شده است.

اهمیت خبر بدان است که یک هفته قبل همین روزنامه خبر داده بود که هیچ حقوقی در سال آینده افزایش نمی یابد تا نشان داده باشد که درصد عمده رشد بودجه مربوط به بودجه عمرانی است.

حساب ذخیره ارزی گم شد

جهان صنعت نوشته قصه تشکیل حساب ذخیره ارزی اگر با فلسفه کمک به توسعه کشور در آغاز شکل گرفت اما در میانه راه هدف گم شد. از زمان تشکیل این حساب تا به امروز نزدیک به 10 سال می‌گذرد. نیمی از عمر این حساب در مسیر توسعه و نیمی دیگر خارج از دایره توسعه قرار گرفته است.

به نوشته سرمقاله این روزنامه قرار بود که قانون برنامه چهارم مسیر پیشرفت را با استفاده از منابع ارزی این صندوق پیش روی توسعه کشور قرار دهد، غافل از آنکه کسی خبر نداشت که بعدها مدیریت صندوق به دست کسانی می‌افتد که اساسا هیچ اعتقادی به توسعه از طریق محوریت بخش خصوصی ندارند. دیگر دولت بود که حیات و ممات صندوق را بر عهده می‌گرفت و برای سنت به سنت منابع آن برنامه‌ریزی به شیوه دولتی می‌کرد.

در پایان مقاله جهان صنعت آمده دولت از تصمیمی که برای حساب گرفته نتیجه اخلاقی می‌گیرد و عنوان می‌کند که می‌خواهد منابع صندوق را برای توسعه کشور به کار بگیرد، غافل از اینکه دخل و خرج صندوق نشان می‌دهد که اساسا پولی در میان نیست و صندوق بدهکار است.

گله های کوچک مردم

به نوشته ابتکار رییس دادگستری تهران در مصاحبه ای گفته است مردم از اين مجتمع قضائی بسيار كم گله دارند. يكي از گله هايي كه مردم دارند اين است كه برخي از قضات و كارمندان اداري سرِ ساعت تعيين شده حاضر نمي‌شوند.‌‌ وي خطاب به حضار گفت: چرا بدقولي مي‌كنيد. شما كه بايد مظهر وفاي به عدل باشيد. برخي جواب دادن‌ها باعث سرخوردگي، افسردگي و عصيان مردم مي‌شود.

آقای آوائی بدون هیچ اشاره به به ده ها نوشته و مصاحبه و نامه صدها تنی که در هفت ماه گذشته بازداشت شده اند به نوشته این روزنامه با انتقاد از برخي برخوردهاي نامناسب با ارباب رجوع گفت: امروز ادبيات ‌ديگري جواب مي‌دهد، ما 30 سال است به مردم ياد مي‌دهيم نترسيد، نمي‌شود حالا به آنها بگوئيد از من بترسيد. مردم از بي‌اعتنايي ها، شوكه مي‌شوند.