احمدی نژاد: اولین محموله اورانیوم 20 درصدی تولید شد

احمدی نژاد
Image caption احمدی نژاد: اولین محموله اورانیوم 20 درصد تولید شده است

رئیس جمهوری ایران با انتقاد از مخالفان برنامه های اتمی این کشور از تولید اورانیوم 20 درصدی خبر داده است.

روز پنجشنبه، 22 بهمن (11 فوریه)، محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران، در سخنانی در مراسم بزرگداشت سالگرد انقلاب اسلامی گفت که "اولین محموله اورانیوم 20 درصد تولید شد و در اختیار دانشمندان قرار گرفته و این کار ادامه خواهد یافت."

سخنان آقای احمدی نژاد تنها دور روز پس از اعلام آغاز تولید اورانیوم با این درجه خلوص در تاسیسات غنی سازی اورانیوم در نطنز ایراد می شود.

مقامات ایران روز سه شنبه گفتند که با به پایان رسیدن مهلت بیست روزه برای دریافت سوخت مورد نیاز رآکتور تحقیقاتی تهران، تزریق اورانیوم 3.5 درصد به سانتریفوژهای نصب شده در نطنز را به منظور افزایش خلوص آن آغاز می کنند.

آقای احمدی نژاد در سخنان خود، که با انتقاد شدید از مخالفان برنامه های هسته ای جمهوری اسلامی همراه بود، مشخص نکرد که آیا اورانیوم 20درصدی مورد اشاره او در خلال این دو روز تولید شده یا به شکل دیگری به دست آمده است.

وی افزود که "به محض اینکه کار تولید سوخت آغاز شد، آنها گفتند که ایرانی ها قادر به انجام این کار نیستند."

اشاره آقای احمدی نژاد به اظهار نظر کارشناسان هسته ای است که گفته اند اگر ایران می تواند اورانیوم با خلوص 20 در صدی را تولید کند، اما امکانات فنی تبدیل این اورانیوم به میله های سوخت قابل استفاده در رآکتور تحقیقاتی تهران را ندارد.

آقای احمدی نژاد افزود که ایران از توانایی فنی لازم برای غنی سازی اورانیوم با خلوص بالای هشتاد درصد را هم دارد اما چون به آن نیاز ندارد، آن را تولید نمی کند.

فعالیت زیر نظر آژانس

محمود احمدی نژاد مقامات غربی را به خاطر متهم ساختن جمهوری اسلامی به تلاش برای تولید بمب اتمی مورد انتقاد قرار داد و گفت غنی سازی اورانیوم در ایران زیر نظر آژانس بین المللی انرژی اتمی صورت گرفته و به این ترتیب، این امکان وجود ندارد که جمهوری اسلامی بتواند به ساخت بمب اتمی مبادرت کند.

Image caption تولید اورانیوم با خلوص 20 درصد در نطنز دو روز پیش آغاز شده است

وی همچنین تاکید کرد که جمهوری اسلامی در صدد ساخت بمب اتمی نیست اما اگر در صدد چنین اقدامی باشد، به طور آشکار آن را اعلام می کند و به طور مخفیانه به چنین اقدامی دست نخواهد زد.

آقای احمدی نژاد منظور کشورهای غربی در مخالفت با غنی سازی اورانیوم در ایران را تلاش برای تسلط بر منطقه توصیف کرد و گفت که "ملت ایران هم هرگز چنین اجازه ای به شمال نخواهد داد."

محمود احمدی نژاد گفت که انتظار می رفت باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، تغییراتی را ایجاد کند و افزود "به ما میگویند ایشان تحت فشار است که بخواهد روش ها را اصلاح کند، لذا بر اساس اعتقاد به ملت ها حرکت کنند تامشکلات را حل کند و تسلیم فشار شدن، کاری را حل نمی کند."

وی در عین حال اقدامات رئیس جمهوری آمریکا را نومیدکننده توصیف کرد و گفت "امید به حل مشکلات توسط اوباما به سرعت از بین می رود و ما نمی خواهیم سخن کسانی که می گفتند او مانند بوش است اما با ادبیات جدیدی آمده و فقط برای ترمیم چهره خراب آمریکا وارد شده است، درست از آب در بیاید."

محمود احمدی نژاد در بخش دیگری از سخنان خود کشورهای غربی را به تغییر روش خود توصیه کرد و گفت "تا راه بازگشت باز است به سمت اصلاح برگردید و گرنه ذلت ابدی در انتظار شماست که اگر صداقت داشته باشید، ملت ایران به شما کمک می کند."

آقای احمدی نژاد در این سخنرانی، که بخش عمده ای از آن به موضوع برنامه هسته ای و موقعیت بین المللی این کشور و انتقاد از سایر کشورها اختصاص داشت، به تحولات جمهوری اسلامی در خلال سی و یک سال گذشته نیز اشاره کرد.

وی با متهم ساختن قدرت های جهانی به تلاش برای جلوگیری از پیشرفت ایران، گفت که قدرت های جهانی می دانند که ایران می تواند در سایر کشورها تاثیرگذار باشد.

مطالب مرتبط