حضور رهبران مخالفان دولت در راهپیمایی ۲۲ بهمن

محمد خاتمی
Image caption محمد خاتمی موفق شد تا برای زمان کوتاهی به جمع راهپیمایان ۲۲ بهمن در تهران بپیوندد

همزمان با راهپیمایی ۲۲ بهمن، محمد خاتمی و مهدی کروبی در میان راهپیمایان و معترضان حضور یافتند اما تلاش میرحسین موسوی و زهرا رهنورد برای پیوستن به آنها نافرجام ماند.

پارلمان نیوز، پایگاه اطلاع رسانی فراکسیون خط امام مجلس ایران، از حضور محمد خاتمی، رئیس جمهور سابق ایران، در تقاطع خیابان های زنجان و آزادی خبر داده است.

به گزارش پارلمان نیوز، حضور آقای خاتمی با استقبال راهپیمایان مواجه شده است، اما پس از برخورد نیروهای امنیتی و لباس شخصی، او برای پیشگیری از بروز خشونت و آسیب رسیدن به طرفداران خود، از محل راهپیمایی خارج شده است.

در گزارشی دیگر محمدتقی کروبی، پسر مهدی کروبی به بی بی سی فارسی گفت که حضور پدر او مهدی کروبی در حوالی میدان صادقیه تهران با حمله مهاجمان مواجه شده است.

پسر مهدی کروبی گفت که مهاجمان به قمه و سلاح گرم مسلح بودند و گاز اشک آور را مستقیما به سوی صورت آقای کروبی پاشیده اند که بر اثر آن مهدی گروبی دچار مشکل تنفسی و سوختگی پوست صورت شده است و سنگی هم به سر او اصابت کرده است.

محمدتقی کروبی گفت که پدرش تحت مراقبت پزشکی است.

علی کروبی، پسر دیگر آقای کروبی هم در جریان حادثه حمله به او بازداشت شده است.

ضرب و جرح زهرا رهنورد و ممانعت از حضور میر حسین موسوی مهدی کروبی و میرحسین موسوی تلاش کردند تا در راهپیمایی ۲۲ بهن شرکت کنند

سایت کلمه، پایگاه خبری نزدیک به میرحسین موسوی هم نوشته است که افراد لباس شخصی و مأموران گارد ویژه آقای موسوی را در نزدیکی خیابان آزادی محاصره کردند و مانع از حضور او در جمع راهپیمایان شدند.

به نوشته این سایت، مأموران لباس شخصی با باتوم به زهرا رهنورد (همسر آقای موسوی) که قصد حضور در راهپیمایی ۲۲ بهمن را داشته است حمله کرده و او را کتک زدند.

کلمه نوشته است که مأموران در مواردی از گلوله های رنگی به معترضان شلیک کردند.

از آغاز هفته جاری و همزمان با نزدیک شدن به روز 22 بهمن، مقامات حکومت ایران از همه هواداران خود خواسته بودند که در این راهپیمایی شرکت کنند و گفته بودند که این راهپیمایی پایان بخش موج اعتراضاتی خواهد بود که پس از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری ایران در خردادماه آغاز شد.

از سوی دیگر رهبران مخالفان دولت هم هواداران خود را به شرکت در این راهپیمایی و تأکید بر لزوم اجرای کامل اصول مربوط به حقوق ملت در قانون اساسی ایران دعوت کرده بودند.

Image caption در جریان راهپیمایی ۲۲ بهمن، زهرا رهنورد مورد ضرب و شتم مهاجمان قرار گرفت اما توسط حلقه طرفداران خود نجات یافت

تعداد زیادی از خبرنگاران رسانه های خارجی برای پوشش خبری راهپیمایی سالگرد پیروزی انقلاب به تهران رفته اند، اما به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، خبرنگاران و عکاسان را در جایگاه ویژه ای در میدان آزادی جای داده بودند و به روال راهپیمایی های عمومی ماه های گذشته در ایران، اجازه حضور در بخش های دیگر شهر برای تهیه خبر و تصویر به آنها داده نش.

از سوی دیگر شبکه خبر تلویزیون ایران از صبح روز پنجشنبه ۲۲ بهمن (۱۱ فوریه) تصاویری را از تهران و شهرهای مختلف ایران نشان می داد که در آن گروه هایی از هواداران دولت با پرچم های ایران و تصاویر آیت الله خامنه ای و آیت الله خمینی مشغول راهپیمایی بودند، اما بر روی اکثر این تصاویر صدای سرود و خواندن متن های حماسی پخش می شد و صدای صحنه شنیده نمی شد.

ویدیوهای منتشر شده در سایت یوتیوب و گزارش سایت های نزدیک به مخالفان دولت (مانند جرس) از حضور معترضان در خیابان های شهرهایی چون اصفهان، اهواز، شیراز و مشهد و درگیری نیروهای امنیتی ولباس شخصی با آنها، حکایت دارد.

مطالب مرتبط

لینک های اینترنتی مرتبط

بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست