واکنش‌های جهانی به اظهارات احمدی‌نژاد درباره برنامه اتمی ايران

Image caption محمود احمدی نژاد در سخنرانی خود بار ديگر از اقدامات و گفته های اخير باراک اوباما انتقاد کرد

سخنان محمود احمدی نژاد، رئيس جمهوری ايران در مراسم سالگرد پيروزی انقلاب اسلامی، واکنش هايی منفی در پی داشته است.

آقای احمدی نژاد، روز پنجشنبه 22 بهمن در سخنرانی خود در تهران اعلام کرد که اولین محموله سوخت 20 درصدی تولید شده در ایران تهیه شده است.

او گفت که این سوخت در اختیار دانشمندان قرار گرفته است و این كار تا تامین نیازهای كامل ایران ادامه خواهد داشت.

این در حالی است که رابرت گیبز، سخنگوی کاخ سفید گفته است که آمریکا باور نمی کند که ایران توانسته باشد سوختی با این غلظت تولید کرده باشد.

در همین رابطه آقای گیبز در پاسخ به سوال بی بی سی مبنی بر اینکه تحریمهای بیشتر علیه ایران (در واکنش به اقدامات اخیر ایران) می تواند به انسجام بیشتر دولت ایران در قبال مردم این کشور منتهی شود گفت که درخصوص کنترل دولت بر مردم داخل خیابانها "شک و تردیدهایی" وجود دارد بویژه در چهارچوب حوادث چندماه گذشته.

وی افزود که به هرحال آمریکا نمی خواهد که این تحریم ها بر روی روند سیاسی ایران تاثیر منفی بگذارد.

در پی اظهارات آقای احمدی نژاد، گوردون براون، نخست وزير بريتانيا گفت در صورتی که ایران بخواهد برنامه غنی سازی اورانیوم و سرکوب مردم معترضان را ادامه دهد، تحریم های سخت تری علیه این کشور اعمال خواهد شد.

او در نشستی با حضور سران کشورهای اتحادیه اروپا در بروکسل گفت: "ایران می تواند یا دنبال برنامه هسته ای صلح آمیز، رعایت حقوق بشر و جلب اعتماد و احترام جامعه بین المللی باشد یا اینکه با ادامه برنامه دستیابی به سلاح هسته ای و نادیده گرفتن حقوق بشر خود ار از جامعه جهانی منزوی کند."

فرانکو فراتينی، وزير خارجه ايتاليا نيز روز پنجشنبه گفت تحريم های بين المللی عليه ايران بايد رهبران اين کشور و نه مردم ايران را هدف قرار دهد.

او به خبرنگاران گفت: "تحريم صدور بنزين به ايران و جلوگيری از رسيدن سوخت مورد نياز خودروهای مردم، شاید اقدام درستی نباشد."

آقای فراتينی خواستار يکپارچگی جهانی در قبال ايران شد و گفت: "ايران می خواهد بين ما تفرقه ايجاد کند، اما اتحاديه اروپا، آمريکا، روسيه و چين بايد متحد بمانند."

او همچنين حمله احتمالی نظامی به ايران را "فاجعه ای برای تمام جهان" خواند.

Image caption گوردون براون در نشستی با حضور سران کشورهای اتحادیه اروپا در بروکسل سخن می گفت

پيشتر، باراک اوباما، رئيس جمهوری آمريکا تاکيد کرده بود که ضروری در هفته های آينده دور جديدی از تحريم ها عليه ايران اعمال شود.

محمود احمدی نژاد در سخنرانی خود بار ديگر از اقدامات و گفته های اخير باراک اوباما انتقاد کرد.

او با دفاع از برنامه های اتمی ايران خطاب به کشورهای غربی گفت: "شما سوخت 20 درصد را آماده كنید، بیایید، ما نیز این را به شما می‌دهیم و حق‌الزحمه‌تان را پرداخت می‌كنیم، ولی حركت توانده ملت ایران متوقف نخواهد شد. ما در نطنز روزی چند كیلو از اینها می‌سازیم و انبار می‌كنیم و در آینده نزدیك تولید روزانه به سه برابر افزایش پیدا می‌كند."

آقای احمدی نژاد، روز یکشنبه، 18 بهمن در نمایشگاهی در تهران به علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی دستور داده بود که غنی سازی اورانیوم با غلظت بیست درصدی را آغاز کند.

به گفته آقای احمدی نژاد بر اساس مقررات آژانس بین المللی انرژی اتمی، ایران مجاز است که اورانیوم با غلظت بیست درصد را برای سوخت رآکتور تهران تولید کند.

اورانیوم غنی شده تا سطح 90 درصد در ساخت سلاح اتمی کاربرد دارد. ایران با رد اتهام های آمریکا و متحدان غربی اش می گوید که درصدد تولید بمب اتمی نیست.

آقای احمدی نژاد در سخنرانی خود در مراسم سالگرد انقلاب که در میدان آزادی تهران برگزار شد، بار دیگر تاکید کرد که ایران درصدد دستیابی به سلاح هسته ای نیست.

او که در بخشی از سخنرانی خود سران کشورهای غربی را خطاب قرار داد و گفت: "شما خودتان می‌دانید كارهایی كه انجام می‌شود در مسیر تولید بمب نیست، اگر نمی‌دانید دو سه كارشناس امین و صادق بیاورید تا برایتان توضیح بدهد این كارهایی كه انجام می‌شود در مسیر تولید بمب نیست و فعالیت‌های جمهوری اسلامی ایران شفاف است. "

آقای احمدی نژاد افزود:" آنها (کشورهای غربی) بدانند ملت ما آن‌قدر شجاعت دارد كه اگر خواست بمب اتم بسازد آن را به صراحت اعلام كند، بسازد و از شما هم نترسد. ما وقتی می‌گوییم بمب اتم نمی‌سازیم یعنی نمی‌سازیم و اعتقادی به آن نداریم و اگر بخواهیم بسازیم شجاعت آن را داریم كه بگوییم."

آقای احمدی نژاد همچنین گفت که ایران قادر است حتی سوخت با غلظت بیش از 20 درصد، حتی 80 درصد هم تولید کند، اما چون احتیاجی به آن نیست، دلیلی برای تولید آن ندارد.

خبرگزاری ها از گزارشی محرمانه خبر می دهند که یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی برای کشورهای عضو آژانس فرستاده که ایران تولید اورانیوم غنی شده را در حد 20 درصد نگه خواهد داشت.

اما کارشناسان بر این عقیده اند که ایران در ظرف شش ماه می تواند تولید اورانیوم غنی شده 20 درصدی را به سوخت لازم برای سلاح هسته ای برساند.

آقای احمدی نژاد در سخنان خود، که با انتقاد شدید از مخالفان برنامه های هسته ای جمهوری اسلامی همراه بود، مشخص نکرد که آیا اورانیوم 20درصدی مورد اشاره او در خلال این دو روز تولید شده یا به شکل دیگری به دست آمده است.

مطالب مرتبط

لینک های اینترنتی مرتبط

بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست