آمریکا یک مقام سپاه و چهار شرکت آن را تحریم کرد

رستم قاسمی- عکس از ایسنا
Image caption این مقام سپاه گفته است که قرارگاه او بیشتر در پروژه های کلان حضور دارد

در حالیکه دولت آمریکا تحریم ها علیه سپاه پاسداران را تشدید کرده است، دو سناتور آمریکایی طرح تحریم اشخاص به گفته آنان ناقض حقوق بشر در ایران را تهیه کرده اند.

وزارت خزانه داری آمریکا روز چهارشنبه (10 فوریه) سرتیپ رستم قاسمی، فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیای سپاه و چهار شرکت زیرمجموعه این قرارگاه را در ارتباط با برنامه های موشکی و اتمی ایران تحریم کرد.

چهار شرکتی که تحریم شده اند عبارتند از: موسسه های مکین، رهاب، فاطر و مهندسین مشاور ایمن سازان.

قراردگاه یاد شده خود در سال 2007 میلادی توسط آمریکا تحریم شده بود.

از سوی دیگر، سناتور جمهوریخواه جان مک کین، رقیب انتخاباتی باراک اوباما و نیز سناتور دموکرات مستقل جو لیبرمن، طرح "تحریم های حقوق بشر ایران" را تدوین کرده اند و می گویند که این طرح "ناقضان"حقوق بشر در ایران را هدف قرار خواهد داد.

این دو قرار است که طرح مذکور را روز پنج شنبه (11 فوریه) به سنا ارائه و در اینباره یک کنفرانس خبری برگزار کنند.

سناتور مک کین پیشتر نیز گفته بود که دولت باراک اوباما باید نام مقام های جمهوری اسلامی که به گفته او علیه مردم معترض به نتیجه انتخابات مرتکب نقض حقوق بشر شده اند را منتشر کند و آن ها را در فهرست تحریم های ایالات متحده قرار دهد.

ایران اتهام نقض حقوق بشر را رد می کند و می گوید که در وقایع پس از انتخابات با "اغتشاشگران" برخورد قانونی کرده است.

سناتور مک کین در زمان تصویب طرح تحریمی تازه سنا علیه ایران، تلاش کرد که عوامل "نقض حقوق بشر" در ایران را نیز مشمول مجازات های آمریکا کند که موفق نشد.

Image caption مک کین می گوید، نام مقام های "ناقض حقوق بشر" در ایران باید منتشر شود

بر اساس برخی گزارش ها، رهبری اکثریت دموکرات سنا موافقت کرده که نظر سناتور مک کین را در مصوبه نهایی کنگره علیه ایران بگنجاند. کاخ سفید هنوز موضعش را در اینباره اعلام نکرده است.

دولت اوباما بارها هشدار داده که ایالت متحده خواهان افزایش فشارها بر دولت و سپاه پاسداران ایران است.

استوارت لیوی، معاون امور تروریسم و اطلاعات مالی وزارت خزانه داری آمریکا، روز چهارشنبه سپاه را متهم کرد که از طریق قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا و موسسه های یاد شده ارتباطش را با جهان خارج حفظ می کند.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، سه شنبه هشدار داده بود که ایالات متحده و قدرت های بزرگ طی چند هفته آینده "مجموعه ای از تحریم های جدی" را علیه ایران آماده خواهند کرد.

ایران تحریم های آمریکا علیه این کشور را بی فایده می داند.

فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا می گوید، استراتژای این قرارگاه حضور در پروژه های کلان از جمله در صنعت نفت ایران و رقابت با شرکت های پیمانکار خارجی است.

خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) اخیرا گزارش داده بود، این قرارگاه "با اجرای پروژه‌های خدمات رسانی و مردم ياری در مناطق جنوب شرق و شمال غرب كشور ، محروميت زدايی از اين مناطق را در دستور كار خود قرار داده است."

منتقدان می گویند که سپاه طی سال های اخیر از طریق قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا و شرکت های وابسته به آن نفوذش را در اقتصاد کشور گسترش داده است.

مطالب مرتبط