به روز شده:  22:47 گرينويچ - پنج شنبه 11 فوريه 2010 - 22 بهمن 1388

آمریکا ایران را متهم به 'انسداد اطلاع رسانی' کرد

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

وزارت خارجه آمریکا ایران را متهم به تلاشی بیسابقه برای "انسداد تقریبا کامل اطلاع رسانی" به منظور مقابله با معترضین کرده است.

فیلیپ کراولی سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز پنجشنبه گفت ایران بدنبال محروم کردن شهروندان خود از حق آزادی بیان و آزادی اجتماعات است.

او افزود: "روشن است که حکومت ایران از مردم خود می ترسد."

اظهارات سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در حالی مطرح می شود که گزارش ها حاکی از کاهش شدید سرعت اینترنت در ایران و قطع دسترسی به ایمیل و مسنجر است.

علاوه بر این گفته می شود سایت های اینترنتی چند خبرگزاری در ایران نیز دچار اختلال شده است.

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

از سوی دیگر شرکت گوگل نیز اعلام کرده دسترسی کاربران اینترنتی در داخل ایران به خدمات ایمیل این شرکت قطع شده، زیرا مراجعه کاربران از داخل ایران به سرورهای جی‌میل با افت ناگهانی و شدید روبرو بوده است.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت مشاورین هیلاری کلینتون که در تماس با شرکت های بزرگ اطلاع رسانی و خدمات اینترنتی هستند از این "انسداد" مطلع شده اند.

او گفت مردم ایران حق دارند بطور آزادانه به اطلاعات دسترسی داشته باشند.

همزمان خبرگزاری های بین المللی می گویند که خبرنگاران و تصویر بردارانشان برای پوشش مراسم ۲۲ بهمن و سخنرانی رئیس جمهوری ایران با اتوبوس به میدان آزادی تهران منتقل شده اند و به آنها اجازه پوشش خبری به حوادث نقاط دیگر شهر داده نشده است.

در روزهای اخیر ده ها روزنامه نگار در ایران بازداشت شده اند و علت دستگیری عده دیگری از بازداشت شدگان نیز همکاری آنان با رسانه های خبری خارجی عنوان شده است.

دولت ایران بلافاصله پس از انتخابات ریاست جمهوری و شروع اعتراضات به آن، محدودیت های گسترده ای را بر فعالیت رسانه های خارجی به خصوص در زمینه پوشش دادن خبرهای مربوط به اعتراضات به اجرا گذاشت.

ایران بسیاری از خبرنگاران خارجی را این کشور بیرون کرد و شماری از خبرنگاران ایرانی این رسانه ها نیز ظاهرا به دلیل نگرانی از ایمنی خود ایران را ترک کردند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.