کوشنر: تحریم بین المللی حکومت ایران به مخالفان کمک می کند

کوشنر
Image caption کوشنر: موضع سختگیرانه علیه دولت ایران به معترضان داخلی کمک می کند

برنار کوشنر، وزیر امور خارجه فرانسه ضمن تأکید بر لزوم وضع تحریم های بین المللی جدید علیه ایران، گفته است که این تحریم ها باید مقامات و نهادهای حکومتی ایران را هدف قرار دهد.

آقای کوشنر روز جمعه ۲۳ بهمن (۱۲ فوریه) در مصاحبه با رادیو فرانسوی زبان اروپای ۱در پاسخ به این انتقاد که فرانسه و جامعه بین المللی کمکی به ایرانیان مخالف دولت نکرده است گفت که وضع تحریم های جدید به منزله وارد کردن فشار بر رژیم ایران و در نتیجه، حمایت از مردم این کشور است.

وزیر امور خارجه فرانسه گفت: "ما می کوشیم تحریم هایی را پیشنهاد نکنیم که به مردم ایران که، طبق اطلاعات ما نود درصد آنان با دولت و هیات حاکمه و سلسله مراتب حکومتی این نظام دیکتاتوری مخالفند، آسیبی نرساند."

برنار کوشنر همچنین گفت که فرانسه در کنار جامعه جهانی تا آنجا که امکان دارد از راه بازگو کردن "حقایقی که به دست شان می رسد" به معترضان داخل ایران کمک کرده است.

وی دولت ایران را به تلاش برای استفاده بالقوه نظامی از فن آوری هسته ای متهم کرد و گفت که "اتخاذ موضع سختگیرانه علیه برنامه های هسته ای دولت ایران، که مورد قبول ما هم نیست، تا حد زیادی به مردم معترض در داخل ایران کمک می کند."

آقای کوشنر گفت که دولت فرانسه و سایر کشورهای جهان به شدت علیه سیاست های جمهوری اسلامی اعتراض کرده اند و با تاکید بر اینکه اولویت فرانسه، وضع تحریم های جدید جهانی علیه جمهوری اسلامی است، گفت "شاید فکر کنید این تلاش ها به نتیجه ای نخواهد رسید اما به نظر من، در نهایت بسیار مفید خواهد بود."

وزیر امور خارجه فرانسه افزود که اقداماتی برای تصویب تحریم های جدیدی علیه حکومت ایران در شورای امنیت در جریان است هر چند برای به نتیجه رسیدن این اقدامات، به زمان نیاز است زیرا لازم است نخست توافق سایر اعضای شورای امنیت، به خصوص چین با چنین مصوبه ای کسب شود.

آقای کوشنر یادآور شد که برخی دیگر از اعضای شورای امنیت، مانند برزیل و لبنان هم ممکن است به سادگی با وضع تحریم های سختگیرانه تر علیه ایران موافقت نکنند و در نتیحه، این نظر که تصویب قطعنامه جدیدی در شورای امنیت به زمان نیاز دارد، اظهار نظری "بدبینانه" نیست.

وزیر خارجه فرانسه به خصوص روابط یک ایران اتمی با گروه های تندرو در خاورمیانه را باعث نگرانی شدید خواند و هشدار داد که "مسایل دیگری هم وجود دارد که حتی خطرناکتر است. البته منظور من، مسلح کردن گروه هایی مانند حزب الله لبنان و حماس است."

آقای کوشنر در عین حال گفت: "فرانسه و ایالات متحده معتقد نیستند که ایران در حال حاضر توانایی تولید اورانیوم با خلوص ۸۰ درصد را دارد، اما گفتن اینکه اگر بخواهیم بمب اتمی بسازیم، می سازیم، باعث افزایش خطر و انزجار همگان، از جمله کشورهای عرب منطقه خاورمیانه می شود".

تأیید اظهارات احمدی نژاد

اشاره برنار کوشنر به اظهارات محمود احمدی نژاد در مراسم بزرگداشت ۲۲ بهمن است که در آن، ضمن اعلام اینکه در تاسیسات غنی سازی نطنز اورانیوم با خلوص ۲۰ درصد تولید شده، افزود که جمهوری اسلامی از توانایی فنی تولید اورانیوم با خلوص ۸۰ درصد هم برخوردار است اما نمی خواهد آن را تولید کند.

ایران پیش از این مقادیری اورانیوم با خلوص ۳.۵ درصد تولید کرده که کاربرد اصلی آن در سوخت نیروگاهی است، اما اورانیوم با خلوص ۸۰ درصد می تواند در ساخت بمب اتمی به کار رود.

Image caption کوشنر 'بازگویی حقایق' داخل ایران را کمکی به معترضان دانسته است

سخنان آقای احمدی نژاد در مورد تولید نخستین محموله اورانیوم ۲۰ درصدی باعث برانگیختن سئوالاتی شد زیرا تنها دو روز پیش از آن، مقامات دولت او آغاز فرآیند تغلیظ اورانیوم ۳.۵ درصدی در تاسیسات غنی سازی اورانیوم در نطنز را اعلام کرده بودند.

در تایید اظهارات آقای احمدی نژاد، روز جمعه، علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران، تایید کرد که نخستین محموله اورانیوم با خلوص بالاتر برای استفاده در رآکتور تحقیقاتی تهران در تاسیسات داخلی تهیه شده است

آقای صالحی، که با شبکه تلویزیونی انگلیسی زبان پرس تی وی، متعلق به دولت ایران، سخن می گفت، در توضیح نحوه تولید نخستین محموله اورانیوم ۲۰ درصدی طی یک روز، گفت که تجهیزات تغلیظ مورد استفاده در نطنز ظرفیت تولید سه تا پنج کیلوگرم در ماه را دارد.

ایران برای تامین سوخت مورد نیاز رآکتور تحقیقاتی تهران به یکصد و بیست کیلوگرم اورانیوم ۲۰ درصدی و تبدیل آن به میله های سوخت مناسب این رآکتور نیاز دارد و به گفته تلویزیون پرس تی وی، موجودی سوخت این رآکتور که فرآورده های پزشکی تولید می کند، به زودی تمام می شود.

کشورهای گروه ۱+۵، متتشکل از آمریکا، روسیه، فرانسه، بریتانیا، چین و آلمان، که رهبری تلاش های بین المللی برای حل اختلاف بر سر برنامه هسته ای ایران را برعهده گرفته اند، از ایران خواسته بودند با پیشنهاد آژانس بین المللی انرژی اتمی برای مبادله بخش قابل توجهی از ذخیره داخلی اورانیوم با خلوص کم با سوخت مورد نیاز رآکتور موافقت کند اما جمهوری اسلامی شرایط این مبادله را قابل قبول ندانسته است.

تصمیم ایران به تولید اورانیوم ۲۰ درصدی با محکومیت از سوی کشورهای غربی عضو گروه ۱+۵ و ابراز ناخرسندی روسیه مواجه شده اما دولت چین تاکید داشته که این مساله باید همچنان از راه مذاکره حل و فصل شود.

در مقابل، مقامات جمهوری اسلامی گفته اند که طبق پیمان منع گسترش جنگ افزارهای اتمی، آژانس بین المللی انرژی اتمی موظف بوده است تا سوخت مورد نیاز رآکتور تهران را به هر شکل مورد نظر ایران، از جمله خرید آن از خارج، در اختیار این کشور قرار دهد.

نماینده ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی هم گفته است که دولت او بر حق خود برای غنی سازی اورانیوم و تولید اورانیوم با غلظت بیشتر تاکید دارد.

مطالب مرتبط