سفر به ارمنستان در 'ایام سوگواری' آزاد شد

نشان سازمان میراث فرهنگی و گردشگری ایران
Image caption سازمان گردشگری ایران هفته گذشته دستور داده بود تا تورهای مسافرتی به کشورهای همسایه این کشور در "ایام سوگواری" لغو شود

برگزاری تورهای مسافرتی و تفریحی به کشور ارمنستان در "ایام سوگواری" که پیشتر از طرف سازمان گردشگری ایران ممنوع اعلام شده بود، دوباره از سر گرفته شد.

سازمان میراث فرهنگی و گردشگری ایران روز پنچشنبه ۲۲ بهمن اعلام کرد که برگزاری تورهای تفریحی به ارمنستان در فاصله روز های ۲۲ تا ۲۷ بهمن که پیشتر ممنوع اعلام شده بود، بلامانع است.

لغو این ممنوعیت در حالی صورت می گیرد که تنها چند روز مانده به روز ۲۲ بهمن، سازمان میراث فرهنگی و گردشگری ایران به دلیل آنچه "برگزاری کنسرت های موسیقی و عدم رعایت شئونات اسلامی در ایام سوگواری" اعلام شده بود، از تمامی دفاتر برگزاری سفرهای تفریحی خواسته بود تا تورهای مسافرتی به کشور ارمنستان که بین روزهای 22 تا ۲۷ بهمن لغو کنند.

مدیر روابط عمومی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری ایران پنجشنبه (۲۲ بهمن) به خبرگزاری ایلنا گفت که علت رفع این ممنوعیت آن است که سفیر ایران در ارمنستان در مکاتبه‌ای‌ رسمی با رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌‌دستی و گردشگری از لغو کنسرت‌هایی که قرار بود ۲۲ تا ۲۷ بهمن ماه در این کشور برگزار شود، خبر داده است.

حسن محسنی به ایلنا گفت: "سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری با پیگیری‌ها و مذاکرات بسیار این موضوع را در کشور ارمنستان دنبال کرد تا در نهایت امکان لغو برگزاری این کنسرت‌ها در این کشور فراهم شد." او به مشخصات و نام کنسرت هایی که به گفته او لغو شده اند، اشاره ای نکرد.

سازمان گردشگری ایران هفته گذشته با صدور بخشنامه ای به آژانس های مسافرتی تهران دستور داده بود تا تورهای مسافرتی خود به کشورهای همسایه ایران نظیر ارمنستان، امارات متحده عربی و ترکیه را به خاطر مصادف شدن با "ایام سوگواری" و به خاطر احتمال "رعایت نکردن شئونات اسلامی" توسط مسافران این تورها لغو کنند.

در بخشنامه اولیه این سازمان آمده بود: "بعضا مشاهده می شود که برخی آژانس ها به ویژه در ایام تعطیلات مناسبت های مذهبی اقدام به برگزاری تورهای خارجی به مقصد برخی از کشورهای همسایه می کنند که برنامه هایی هم چون شرکت گردشگران در کنسرت ها درآن دیده شده است".

در بخش دیگری از این بخشنامه به آژانس های مسافرتی هشدار داده شده بود: "تورهایی که با هدف و محتوای نا مناسب در ایام سوگواری به مقصد برخی کشور های همسایه برگزار می شود غیر قانونی است و چنانچه آژانس ها و دفاتر مسافرتی در این ایام توری را به این کشورها اعزام کنند مجوز فعالیت آنها لغو می‌شود".

'لغو سفر تورهای مسافرتی غیر قانونی است'

لغو ممنوعیت برگزاری این تورهای مسافرتی در حالی اعلام شده است که در هفته گذشته صدور بخشنامه اولیه سازمان میراث فرهنگی ایران، واکنش های متفاوتی به دنبال داشت.

فرامرز سعیدی، رئیس انجمن آژانس های مسافرتی تهران، سه شنبه (۲۰ بهمن) به ایلنا گفته بود که اعلام ممنوعیت برای سفر به این کشورها بر خلاف قانون اساسی است و قانون به سازمان گردشگری اجازه لغو مجوز شرکت های برگزار کننده این تورها را نداده است.

آقای سعیدی با انتقاد از صدور چنین بخشنامه ای گفت: "آژانس‌های مسافرتی اصولا در مقاطع خاص به خصوص تعطیلات، به طور مشخص برنامه‌ریزی می کنند و معمولا مردم هم به منظور استفاده از ایام تعطیل با اهداف مختلف مانند کار، دیدار دوستان و اعضای خانواده ، تجارت، امور پزشکی یا برای اخذ ویزاهای خاص ممکن است وقت گرفته باشند".

به گفته رئیس انجمن آژانس های مسافرتی تهران، "تعطیلات ایام بهمن‌ ماه نیز از این امر مستثنی نیست و نمی‌توان ابتدا به ساکن سفر مردم را لغو کرد زیرا این خلاف آزادی‌های جامعه است".

آقای سعیدی در گفتگوی خود با ایلنا از صدور ناگهانی این بخشنامه انتقاد کرده و گفته بود: "ایام سوگواری که در برنامه تقویم سال وجود داشته چرا سازمان میراث فرهنگی از مدت‌ها قبل به این فکر نیفتاده و برنامه‌ریزی برای سفر مردم را از چندین ماه پیش متوقف نکرده است".

هم اکنون با لغو این ممنوعیت، تورهای مسافرتی به مقصد ارمنستان، می توانند به برگزاری برنامه های خود در روزهای آینده ادامه دهند، اگرچه ممکن است آژانس های مسافرتی برای هماهنگی دوباره بلیط، ویزا و محل اقامت مسافران، زمان کافی در اختیار نداشته باشند.

مطالب مرتبط