تحلیل روزنامه های آمریکا از حوادث 22 بهمن

تظاهرات دولتی 22 بهمن
Image caption دولت موفق به برگزاری تجمعی بزرگ از هواداران خود شد

روزنامه های مهم آمریکا از جمله نیویورک تایمز، لس آنجلس تایمز و واشنگتن پست گزارش هایی تحلیلی درباره حوادث 22 بهمن ایران منتشر کرده اند.

همه این روزنامه ها متفق القولند که معترضان در ایران برخلاف برنامه ریزی ها و فراخوان ها نتوانستند تظاهرات دولتی سالگرد انقلاب را تحت الشعاع قرار دهند و این عدم موفقیت را ناشی از تدابیر شدید امنیتی حکومت برای کنترل حوادث این روز ارزیابی می کنند.

لس آنجلس تایمز نوشت که تجمع گسترده هواداران دولت باعث نگرانی جنبش سبز شده و بسیاری از اعضای این جنبش استراتژی رهبران آن - میرحسین موسوی و مهدی کروبی - را زیر سوال می برند.

به نوشته این روزنامه آنها به تدریج خواهان رهبران قوی تر با نسخه های تاکتیکی بهتر و اهداف استراتژیک هستند.

اما این روزنامه می نویسد که محمود احمدی نژاد نتوانست تجمع را بی خدشه ترک کند زیرا در جریان سخنرانی او می شد شعار "مرگ بر دیکتاتور" را از میان جمعیت شنید.

در مقابل به نوشته این روزنامه هواداران دولت این مراسم را یک موفقیت عمده اعلام کردند و فارس نیوز گفت که 50 میلیون نفر در تجمعات سراسر کشور شرکت کردند. این روزنامه همچنین به بیانیه آیت الله خامنه ای اشاره می کند که بلافاصله پس از تجمع صادر شد و در آن حضور هواداران دولت را نشانه خواست مردم برای ادامه راه امام تلقی کرد.

به نوشته لس آنجلس تایمز حوادث این روز باعث یاس بسیاری از فعالان جنبش سبز شده و آنها خواستار رویکردهای تازه هستند.

یک تحلیلگر در تهران به این روزنامه گفت: "جنبش سبز و رهبری آن فورا نیازمند کنکاشی درونی برای یافتن دستور کار، تاکتیک ها و استراتژی تازه است، چرا که حاکمیت برای سرکوب و قلع و قمع از هیچ کاری فروگزار نکرده است."

نیویورک تایمز نیز در گزارشی تحلیلی نوشت که تلاش های دولت برای جلوگیری از خودنمایی مخالفان و ربوده شدن یک مراسم ملی دیگر ظاهرا موفق بوده است.

این روزنامه به تظاهرات مخالفان و درگیری نیروهای امنیتی با آنها در شهرهای مختلف اشاره می کند و همچون لس آنجلس تایمز به شعار "مرگ بر دیکتاتور" اشاره می کند که باعث شد تلویزیون دولتی سخنرانی آقای احمدی نژاد را ظاهرا زود قطع کند.

نیویورک تایمز نوشت که جمعیتی که برای شنیدن سخنرانی آقای احمدی نژاد آمده بود را دولت با اتوبوس از سراسر کشور به تهران آورده بود.

این روزنامه با اشاره به دعوت آقای کروبی و آقای موسوی از مردم برای شرکت در این مراسم می نویسد که هم مخالفان و هم دولت امیدوار بودند که بتوانند جریان خبری این روز را در کنترل خود داشته باشند.

"اما دولت فضای زیادی برای جان گرفتن مخالفان باقی نگذاشت. دولت هزاران افسر امنیتی را از شب قبل راهی میدان آزادی کرد تا هم مخالفان را مرعوب کند و هم در صورت لزوم مانع شرکت آنها شود. آنهایی که موفق به شرکت شدند در دریایی از هواداران دولت ناپدید شدند."

این روزنامه به نقل از شاهدان عینی می نویسد که "سبزها" در سایر نقاط شهر ظاهر شدند اما پلیس مانع گرد آمدن آنها در گروه های بزرگ شد و در برخی نقاط نیروهای بسیجی و امنیتی با باتوم به آنها حمله ور شده و متفرق شان کردند.

به نوشته نیویورک تایمز همچنین گزارش هایی از بازداشت بسیاری از تظاهرکنندگان توسط پلیس در سراسر کشور وجود دارد که از جمله آنها زهرا اشراقی نوه آیت الله خمینی و همسر محمدرضا خاتمی از چهره های اصلاح طلب بود. این گزارش علاوه بر تهران به تظاهرات مخالفان در مشهد، شیراز و اصفهان اشاره می کند.

با این حال نیویورک تایمز می نویسد که "سبزها" کاملا مرعوب نشدند و به ویدئوی پاره کردن پوستر بزرگ آیت الله خامنه و آیت الله خمینی ظاهرا در تهران، آتش زدن یک موتور بسیجی ها و سرداده شدن شعار "خامنه ای قاتله، ولایتش باطله" اشاره می کند.

این روزنامه نوشت: "اما با توجه به اینکه مخالفان توانسته بودند تعطیلات رسمی قبلی به خصوص روز عاشورا را به طور کامل تحت الشعاع قرار داده و به نفع خود تعریف کنند، مراسم 31 امین سالگرد انقلاب به رهبری و نیروهای امنیتی اش تعلق گرفت."

کارشناسان ایران به این روزنامه گفتند با توجه به تدابیر فوق العاده ای که دولت در ماه های اخیر تدارک دیده بود، حوادث این روز شگفت انگیز نبود.

بنابه این گزارش گروه های حقوق بشر می گویند که از زمان تظاهرات عاشورا حداقل هزار نفر زندانی شده اند، دو نفر اعدام شده اند و برای بسیاری احکام طولانی حبس صادر شده و دولت اعلام کرده بود که هرکس که 22 بهمن دستگیر شود تا پایان تعطیلات عید در بازداشت خواهد ماند.

واشنگتن پست نیز در گزارشش نوشت که استقرار سنگین نیروهای امنیتی عمدتا مانع استفاده تظاهرکنندگان از فرصت 22 بهمن شد.

این روزنامه نوشت: "تظاهرکنندگان با گروه های بزرگ ماموران امنیتی مواجه شدند که با بستن خیابان ها مانع دسترسی هواداران مخالفان به خیابان مرکزی و میدان محل برگزاری مراسم (آزادی) شدند."

به گزارش واشنگتن پست نیروهای ویژه سپاه پاسداران با یونیفورهای زیتونی رنگ و ماسک های مشکی، درحالی که تفنگ داشتند گروه های سربازان را هدایت می کردند و گزارش های تایید نشده ای از تیراندازی وجود دارد.

این روزنامه می نویسد که تدابیر امنیتی حتی در کانون محل برگزاری مراسم نیز شدید بود و هواداران دولت با داربست به گروه های مختلف تقسیم شده بودند.

در این گزارش آمده است: "تجمعات ضددولتی که قرار بود با مراسم رسمی دولتی در روز پنجشنبه همزمان باشد به طور بالقوه به عنوان آخرین فرصت مخالفان برای راه اندازی یک تظاهرات بزرگ برای چند ماه به حساب می آمد. بعضی از اعضای جنبش می گویند که شانش تغییر در ایران به تدریج از دست می رود."

مطالب مرتبط