جبهه مشارکت: افزایش راهپیمایان به دلیل حضور سبزها بود

جبهه مشارکت
Image caption جبهه مشارکت خواستار توجه به پیشنهادهای اصلاح طلبان برای "خروج از بحران" شد

جبهه مشارکت ایران اسلامی با صدور بیانیه ای "تفاوت چشمگیر" حاضران در راهپیمایی ۲۲ بهمن امسال با سال های گذشته را ناشی از حضور هواداران جنبش اعتراضی در این راهپیمایی دانست.

این حزب اصلاح طلب، امروز ۲۴ بهمن (۱۳ فوریه) از حضور حامیان جنبش سبز در راهپیمایی و "همراهی با رهبران این جنبش" قدردانی کرد نوشت: "حضور گسترده نیروهای امنیتی و انتظامی موجب محدودیت استفاده از نماد سبز توسط حامیان و هواداران [جنبش اعتراضی] شد".

بیانیه جبهه مشارکت در حالی صادر می شود که در سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران، خیابان های اصلی محل برگزاری راهپیمایی عمدتا در تصرف هواداران دولت بود و مخالفان، امکان اعلام حضور گسترده در این خیابان ها را نیافتند.

جبهه مشارکت با اشاره به "اقدامات امنیتی گسترده، اعمال محدودیت شدید بر اینترنت، قطع ارتباط تلفن های همراه و اعمال محدودیت بر تهیه و ارسال خبر توسط خبرنگاران خارجی دعوت شده" پیش و حین برپایی راهپیمایی، این اقدامات را نشانه هایی از نگرانی دولت و حامیانش از "اقتدار روز افزون جنبش سبز" ارزیابی کرد. این حزب در ادامه با اشاره به "خشونت ورزی حامیان دولت"، به حمله "نیروهای انتظامی باتوم به دست و لباس شخصی های تحت حمایت آنها" به رهبران اصلاح طلب در جریان راهپیمایی اعتراض کرد و افزود: "تعهد اعضای آگاه و هشیار جنبش سبز به پرهیز از هر رفتاری که پیامد آن بروز خشونت باشد موجب شد آنان که بهانه جویی می کردند تا با سرکوب خشن، مردم را به حاشیه برانند در هدف خود ناکام بمانند."

نویسندگان بیانیه از مسئولان حکومتی خواسته اند با ارزیابی "انبوه جمعیتی که به دعوت جنبش سبز بر جمعیت سنتی راهپیمایان این روز افزوده شد"، وجود اعتراض و بحران در کشور را به رسمیت بشناسند.

نویسندگان همچنین، از دست اندرکاران جمهوری اسلامی خواسته اند راه حل های "برون رفت از بحران" را بر اساس پیشنهادات رهبران جنبش سبز در دستور کار قرار دهند.

هم مقامات حکومت ایران و هم رهبران مخالفان دولت در روزهای قبل از ۲۲ بهمن از هواداران خود دعوت کرده بودند که در راهپیمایی سالگرد انقلاب ایران شرکت کنند.

در جریان مراسم صبح روز ۲۲ بهمن، محمد خاتمی و مهدی کروبی که قصد شرکت در راهپیمایی را داشتند مورد حمله مأموران لباس شخصی و نیروی ویژه قرار گرفتند و زهرا رهنورد، همسر میرحسین موسوی هم توسط ماموران لباس شخصی مضروب شد.

افراد لباس شخصی و مأموران یگان ویژه، همچنین با محاصره میرحسین موسوی، مانع از حضور او در جمع راهپیمایان شدند.