نامه فاطمه کروبی به رهبر ایران: پسرم را شکنجه کرده‌اند

فاطمه کروبی
Image caption همسر مهدی کروبی خواستار استیضاح احمدی نژاد توسط مجلس شد

همسر مهدی کروبی در نامه‌ای سرگشاده به آیت‌الله علی خامنه‌ای، با توصیف برخوردهایی که در مدت بازداشت با علی کروبی صورت گرفته است، خواهان جلوگیری از بدرفتاری با بازداشت شدگان جوان شد.

فاطمه کروبی در این نامه که روز ۲۴ بهمن (۱۳ فوریه) در سایت سحام نیوز (پایگاه رسمی حزب اعتماد ملی) منتشر شده است، با اشاره به "ضرب و جرح شدید" فرزند خود یادآور شد که عاملان "شکنجه"، علی کروبی را تهدید به انجام "فعلی" کرده اند که مجازات ارتکاب آن در قانون مجازات اسلامی مرگ است.

این نامه در شرایطی منتشر می شود که مهدی کروبی، پس از انتخابات ریاست جمهوری ۲۲ خرداد از مسئولان نظام خواسته بود به اظهارات برخی از بازداشت شدگان حوادث پس از انتخابات ایران که می گویند در دوران بازداشت به آنها تجاوز جنسی شده است، رسیدگی کنند.

علی کروبی در جریان راهپیمایی ۲۲ بهمن در تهران و در حالی که قصد دفاع از پدر خود در مقابل تهاجم افراد لباس شخصی و مأموران امنیتی را داشت، بازداشت شد.

"در هنگام شکنجه از او فیلم گرفته اند"

فاطمه کروبی در نامه خود به آیت الله خامنه ای نوشته که فرزند او پس از دستگیری به مسجد "امیر المومنین" انتقال یافته و آنجا کتک خورده است، اما پس از آشکار شدن هویت او برای دستگیر کنندگان، آنان با کسب اجازه از مسئولان ارشد خود، وی را از جمع جدا کرده و با شدت بیشتری مورد ضرب و جرح قرار داده اند.

خانم کروبی افزوده است: "آنان در کنار ضرب و جرح شدید فیزیکی علی با به کارگیری سخیف ترین و زشت ترین الفاظ نسبت به فاطمه و مهدی کروبی او را تحت فشار روحی قرار دادند و در قبال اعتراض علی نسبت به آن اهانت ها و شکستن حرمت مسجد، نه تنها خشونت فیزیکی و زبانی را افزایش دادند، بلکه این مرد ۳۷ ساله را در خانه خدا تهدید به … کردند – مجازات ارتکاب آن فعل در قانون مجازات اسلامی مرگ است".

خانم کروبی با ذکر این که "خدا می داند این جماعت وقیح با دست بازی که دارند بر سر جوانان کم سن و سال این کشور چه آورده و می آورند"، خاطرنشان کرده که مأموران در هنگام "شکنجه" از فرزندش فیلم گرفته اند.

به نوشته این فعال اصلاح طلب، مدتی پس از بازداشت علی کروبی، دستور انتقال او به "پایگاه خیابان شهید مطهری" به مأموران رسیده و در این پایگاه با وی رفتار بهتری صورت گرفته و مورد درمان واقع شده است، اگرچه در پی دریافت دستور انتقال، "مامور شکنجه" ضمن اظهار تاسف گفته است: "اگر ۲۴ ساعت دیگر اینجا بودی جنازه ات را تحویل می دادم".

همسر مهدی کروبی با بی فایده دانستن تظلم به قوه قضائیه و مجلس، از رهبر جمهوری اسلامی خواسته است: "تا دیر نشده به دادخواهی فرزندان بی نام و نشان این کشور به ویژه دستگیر شدگان جوان اخیر برسید".

وی از آیت الله خامنه ای تقاضا کرده که از مسئولان قضایی به خاطر عدم رسیدگی به "جنایت آمران و عاملان اصلی جنایات کهریزک و سایر بازداشتگاه ها" بازخواست کند و ادامه داده است: "اگر به دستور بجای جنابعالی در قبال کهریزک به درستی عمل کرده بودند، امروز قطعا شاهد تکرار مجدد آن نبودیم."

در پی تظاهرات اعتراضی پس از انتخابات ریاست جمهوری ایران، بسیاری از دستگیر شدگان به بازداشتگاه "کهریزک" در جنوب تهران انتقال یافتند و به گفته مخالفان دولت، در آنجا مورد شکنجه و بدرفتاری قرار گرفتند.

با وجود تکذیب اولیه بدرفتاری با زندانیان کهریزک توسط مسئولان قضایی، این بازداشتگاه در ۶ مرداد ۱۳۸۸ و به علت "استاندارد نبودن" به دستور آیت الله خامنه ای تعطیل شد.

مقام های رسمی ایران، بعدها مرگ دست کم سه تن از بازداشت شدگان در این مکان بر اثر بدرفتاری مأموران را تأیید کردند.