وزیر خارجه ترکیه برای "رایزنی هسته ای" به تهران می آید

احمد داوود اوغلو
Image caption وزیر امور خارجه ترکیه با رئیس جمهور ایران دیدار خواهد کرد

با شدت گرفتن رایزنی های بین المللی بر سر پرونده هسته ای، وزیر امور خارجه ترکیه سه شنبه آینده برای گفت و گو با رئیس جمهور و سایر مقام های ایرانی به تهران سفر می کند.

پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری امروز یکشنبه ۲۵ بهمن (۱۴ فوریه) تأیید کرده که احمد داوود اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه در سفر به تهران با محمود احمدی نژاد رئیس جمهور و منوچهر متکی وزیر امور خارجه ایران دیدار خواهد کرد.

از سوی دیگر در تلاش هایی جداگانه برای زمینه سازی تحریم های شدیدتر علیه ایران، بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل و هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا، به ترتیب راهی مسکو پایتخت روسیه و دوحه پایتخت قطر شده اند. همچنین دریاسالار مایک مولن، رئیس ستاد مشترک نیروهای مشترک آمریکا، نیز برای رایزنی با مقامات منطقه به مصر سفر کرده است.

پس از اینکه آقای احمدی نژاد هفته پیش "دستور" آغاز غنی سازی اورانیوم با غلظت ۲۰ درصد را صادر کرد، رایزنی های بین المللی بر سر پرونده اتمی ایران شدت گرفته است.

انتقال مواضع ایران از طریق ترکیه

رامین مهمانپرست، سخنگوی وزارت امورخارجه جمهوری اسلامی، روز یکشنبه (14 فوریه) با اشاره به سفر قریب الوقوع وزیر امور خارجه ترکیه به تهران خواستار آن شد تا "کشورهای دوست همانند ترکیه تلاش کنند تا مواضع شفاف هسته ای تهران را به اطلاع کشورهای دیگر برسانند".

خبرگزاری مهر وابسته به سازمان تبلیغات اسلامی، با نقل اظهارات آقای مهمانپرست در مورد نقش ترکیه در انتقال مواضع ایران به "کشورهای دیگر" افزوده: "برخی از آگاهان بر این باورند که این مسأله با عنایت به علاقه مندی ترکیه به میانجی گری بین ایران و آمریکا می تواند در مسیر حل موضوع هسته ای ایران ارزیابی شود".

در پی انتخاب باراک اوباما به ریاست جمهوری ایالات متحده، نخست ‌وزیر ترکیه از تمایل آنکارا برای میانجیگری بین دولت جدید آمریکا و ایران خبر داد، اما این تمایل هرگز به بهبود در روابط دو کشور نینجامید.

نتانیاهو در مسکو، کلینتون در دوحه

در اقدامی دیگر در ارتباط با پرونده هسته ای، بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل امروز برای متقاعد ساختن مقام های روسی به مشارکت در وضع تحریم های جدید علیه جمهوری اسلامی راهی مسکو شده است.

این نخستین سفر رسمی بنیامین نتانیاهو به مسکو از زمان تصدی پست نخست وزیری در سال گذشته محسوب می شود و قرار است در جریان آن با رئیس جمهور، نخست وزیر و وزیر امور خارجه روسیه دیدار کند.

همزمان، هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا، برای شرکت در اجلاس آمریکا و کشورهای اسلامی در قطر، واشنگتن را به قصد دوحه ترک کرده است.

کیم قطاس، خبرنگار بی بی سی که به همراه هیلاری کلینتون سفر می کند، گزارش داده که رایزنی برای تشدید تحریم ها علیه ایران، یکی از اهداف اصلی وزیر امور خارجه آمریکاست.

به گفته خبرنگار بی بی سی، هیلاری کلینتون از عربستان سعودی خواهد خواست که به چین پیشنهاد کند، در صورت موافقت با تحریم ها علیه ایران، عربستان نفت بیشتری به چین صادر خواهد کرد.

چین و روسیه دو عضو دائم شورای امنیت، با تشدید تحریم ها علیه ایران مخالف هستند.

مطالب مرتبط