نشانه هایی از تغییر چشمگیر نگرش آمریکا نسبت به ایران

Image caption هیلاری کلینتون و سعود الفیصل وزیر امور خارجه عربستان سعودی

اکنون تلاش های دیپلماتیک برای تقویت برنامه ای از تحریم های جدید علیه ایران شتاب بیشتری گرفته است. هیلاری کلینتون، وزبر امور خارجه آمریکا در عربستان سعودی است و بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل در روسیه تا برای تحریم هایی تازه علیه این کشور حمایت جلب کنند.

همچنین نشانه هایی وجود دارد حاکی از آن که نگرش دولت باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا نسبت به ایران تغییر اساسی کرده است.

هیلاری کلینتون قبل از سفر به عربستان سعودی در قطر در باره نقش سپاه پاسداران در ایران سخن گفت. او گفت این کشور به سوی یک دیکتاتوری نظامی در حرکت است.

این اظهار نظر فقط حاکی از تغییر در کلام نیست و چند منظور در آن نهفته است.

سپاه پاسداران در وضعیت اقتصادی ایران نقش مهمی دارد.

سپاه پاسداران پیش از این نیز هدف تحریم های اقتصادی بوده است و به نظر می رسد در محور تلاش هایی قرار داشته باشد که احتمالا منجر به معرفی تحریم های اقتصادی جدید علیه این کشور خواهد شد.

آمریکا با برجسته کردن نقش سپاه پاسداران به این شکل، قصد دارد تاکید کند تحریم های آتی به سراغ عوامل مشخصی در ساختار قدرت ایران و نه مرم این کشور خواهد رفت.

البته این سیاست اصلا تازگی ندارد.

اما حمله به مشروعیت سپاه پاسداران، پافشاری بر این که این نهاد در پی نشستن بر جای محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران و مجلس شورای اسلامی است، امر تازه ای است.

پس از آن که سیاست باراک اوباما مبنی بر گفتگوی متقابل با ایران ظاهرا گوش شنوایی پیدا نکرده است، نگرش جدید دولت آمریکا حاکی است که حلقه های سیاستگذار این کشور به طور فزاینده ای از یکدیگر می پرسند اکنون باید چگونه با ایران دسته پنجه نرم کرد.

همچنین آشفتگی سیاسی در داخل ایران لحن مباحثات در میان سیاستگذاران آمریکایی را تغییر داده است.

برخی از کارشناسان معتقدند زمان آن فرا رسیده است که آمریکا علنی تر در باره تغییر رژیم حکومتی در ایران صحبت کند؛ تغییر رژیم نه با توسل به فشار از خارج بلکه بیشتر با افزایش ناگهانی مخالفت ها در داخل این کشور.

اما این روش، موضوعی حساس را مطرح می کند و آن این که مخالفت های داخلی تا کجا باید از بیرون مورد حمایت مالی باشند.

آیا حمایت مالی مخالفان از خارج به نفع دولت ایران تمام نخواهد شد؟

روشن نیست دولت آقای اوباما به نتیجه ای از این مباحثات رسیده است یا نه، اما اظهارات خانم کلینتون شاید نشان داده که سمت و سوی افکار دولت آمریکا به کجا می رود.

مطالب مرتبط