'خودروسازان ایرانی هم می توانند معذرت خواهی کنند'

تویوتا مدل پریموس
Image caption تویوتا، بزرگترین خودروساز جهان، بیش از هشت میلیون از خودروهای خود را به علت نقص فنی فراخواند

با انتشار خبر فراخوانی خودروهای ساخت شرکت تویوتا به خاطر نقص فنی، پلیس راه ایران به خودروسازان ایرانی پیشنهاد کرد تا به خاطر نقص فنی محصولات خود از مشتریان عذرخواهی کنند.

فرمانده پلیس راه ایران می گوید "با اینکه نقص فنی خودروهای تولید داخل بارها توسط پلیس اعلام شده است"، خودروسازان ایرانی هم می توانند (مانند شرکت تویوتا) از مشتریان خود به خاطر بروز این نقص فنی، عذر خواهی کنند.

سرهنگ علیرضا اسماعیلی، فرمانده پلیس راه ایران، روز دوشنبه ۲۶ بهمن (۱۵ فوریه) به خبرگزاری فارس گفت: "در سال جاری [۱۳۸۸]، سه هزار ایرانی بر اثر نقص فنی خودروها کشته و ۲۹ هزار و ۹۰۰ نفر هم مجروح و مصدوم شده‌اند."

آقای اسماعیلی علت ۱۳ درصد از تصادفات ایران را مرتبط با نقص فنی خودروها اعلام کرد و گفت: "خودروهای تولید داخل نه تنها از کیفیت و ایمنی مناسب برخوردار نیستند، بلکه قیمت آنها در مقابل کیفیت خودرو بسیار بالاست و این معضل ناشی از دولتی بودن شرکت‌های خودروساز در ایران است. در حالی که شرکت‌های بزرگ خودروساز در جهان به ترمزهای الکترونیکی روی آورده‌اند ما در ایران هنوز بر سر نصب ترمزضد قفل (ABS) بحث می کنیم."

طی هفته های گذشته، تویوتا، بزرگ ترین کارخانه اتومبیل سازی جهان، درخواست بازگرداندن بیش از هشت میلیون دستگاه از اتومبیل های این کارخانه در سراسر جهان را کرد.

علت فراخوانی این خودروها توسط تویوتا، نقص فنی و نرم افزاری در سیستم ترمز و پدال گاز آنها اعلام شده است.

تویوتا قبلا اعلام کرده است که تصمیم بازگرداندن میلیون ها دستگاه خودرو به دلیل نقص فنی در پدال گاز آنها، برای تویوتا هزینه ای حدود دو میلیارد دلار در بر داشته است.

بنابر گزارش پلیس راهنمایی و رانندگی ایران، در این کشور هر ۲۵ دقیقه یک نفر بر اثر حوادث رانندگی جان خود را از دست می دهد و علت ۱۳ درصد از تصادفات جاده ای در ایران به علت نقص فنی خودروها است.

مطالب مرتبط