دادستان تهران: علی کروبی بازداشت خود را اثبات کند

علی کروبی
Image caption در تصاویری که سایت سحام نیوز از علی کروبی منتشر کرده است، آثار ضرب و جرح بر بدن او دیده می‌شود

در واکنش به نامه دو روز پیش همسر مهدی کروبی در مورد "شکنجه" فرزندش پس از بازداشت در روز ۲۲ بهمن، دادستان تهران گفت که علی کروبی باید دستگیر شدن خود را اثبات کند.

عباس جعفری دولت آبادی امروز دوشنبه ۲۶ بهمن (۱۵ فوریه) در گفت‌وگو با خبرگزاری ایلنا اظهار داشت که ‌از طریق "استعلام"‌های به عمل آمده از نیروی انتظامی، سپاه پاسداران و وزارت اطلاعات مطلع شده که علی کروبی "اصلا بازداشت نشده است".

مصاحبه دادستان عمومی و انقلاب تهران، همزمان با چاپ خبری در روزنامه جوان، نزدیک به سپاه پاسداران، منتشر می شود که با تأیید بازداشت علی کروبی توسط "نیروهای امنیتی" نوشته: "این بازداشت کوتاه بوده است".

شنبه گذشته، فاطمه کروبی در نامه ای سرگشاده به آیت الله علی خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی، با اشاره به "ضرب و جرح شدید" فرزند خود نوشته بود که عاملان "شکنجه"، علی کروبی را تهدید به انجام "فعلی" کرده اند که مجازات ارتکاب آن در قانون مجازات اسلامی مرگ است.

مهدی کروبی، پس از انتخابات ریاست جمهوری ۲۲ خرداد از مسئولان نظام خواسته بود به اظهارات برخی از بازداشت شدگان حوادث پس از انتخابات ایران که می گویند در دوران بازداشت به آنها تجاوز جنسی شده است، رسیدگی کنند.

دستوری برای بازداشت علی کروبی صادر نشده بود

آقای جعفری دولت آبادی در اظهارات امروز خود راجع به خبر بازداشت علی کروبی آورده که عصر روز ۲۲ بهمن از طریق رسانه‌ها مطلع شده که که فرزند آقای کروبی بازداشت شده و سریعا این موضوع را پیگیری کرده است.

وی با ذکر این که "هیچ دستوری برای بازداشت علی کروبی صادر نشده بود" تاکید کرده است: "اگر ایشان ادعا دارد که بازداشت شده باید دلایل و محل نگهداری خود را اعلام کند".

دادستان تهران در بخش دیگری از اظهارات خود گفته است که با توجه به "پیروزی" مردم در راهپیمایی روز ۲۲ بهمن، اکثر افرادی که در آن روز توسط نیروی انتظامی بازداشت شده بودند، آزاد شده اند.

عباس جعفری دولت آبادی، در خصوص اظهارات یکی از مقامات نیروی انتظامی مبنی بر اینکه بازداشت شدگان ۲۲ بهمن تا ۲۰ فروردین در بازداشت خواهند بود، گفت:‌ "چنین تصمیمی گرفته نشده بود و سیاست دستگاه قضایی نیز این چنین نیست".

Image caption به گفته دادستان تهران نیروهای امنیتی بازداشت فرزند مهدی کروبی را انکار می کنند

نامه فاطمه کروبی به رهبر

به نوشته سایت های نزدیک به اصلاح طلبان، علی کروبی در جریان راهپیمایی ۲۲ بهمن در تهران و در حالی که قصد دفاع از پدر خود در مقابل تهاجم افراد لباس شخصی و مأموران امنیتی را داشت، بازداشت و همان روز آزاد شد.

فاطمه کروبی در نامه ای که دو روز بعد از آزادی او به آیت الله خامنه ای نوشت، اظهار داشت که دستگیر کنندگان علی کروبی، با کسب اجازه از مسئولان ارشد خود، وی را با شدت زیاد مورد ضرب و جرح قرار داده اند.

خانم کروبی افزود: "آنان در کنار ضرب و جرح شدید فیزیکی علی با به کارگیری سخیف ترین و زشت ترین الفاظ نسبت به فاطمه و مهدی کروبی او را تحت فشار روحی قرار دادند و در قبال اعتراض علی نسبت به آن اهانت ها و شکستن حرمت مسجد، نه تنها خشونت فیزیکی و زبانی را افزایش دادند، بلکه این مرد ۳۷ ساله را در خانه خدا تهدید به … کردند – مجازات ارتکاب آن فعل در قانون مجازات اسلامی مرگ است".

خانم کروبی با ذکر این که "خدا می داند این جماعت وقیح با دست بازی که دارند بر سر جوانان کم سن و سال این کشور چه آورده و می آورند"، خاطرنشان کرد که مأموران در هنگام "شکنجه" از فرزندش فیلم گرفته اند.

همسر مهدی کروبی با بی فایده دانستن تظلم به قوه قضائیه و مجلس، از رهبر جمهوری اسلامی خواست: "تا دیر نشده به دادخواهی فرزندان بی نام و نشان این کشور به ویژه دستگیر شدگان جوان اخیر برسید".

مهدی کروبی، پس از انتخابات ریاست جمهوری ۲۲ خرداد از مسئولان نظام خواسته بود به اظهارات برخی از بازداشت شدگان حوادث پس از انتخابات ایران که می گویند در دوران بازداشت به آنها تجاوز جنسی شده است، رسیدگی کنند.

مطالب مرتبط