افزایش فشارها بر اوباما درباره حقوق بشر در ایران

Image caption باراک اوباما می گوید که در بحران سیاسی ایران از جناح خاصی طرفداری نمی کند

"اوباما، اوباما، یا با اونا، یا با ما" یکی از شعارهای معترضان در یکی از تجمع های پاییز گذشته آنها در ایران بود که به احتمال زیاد به گوش رئیس جمهوری آمریکا هم رسید.

دولت باراک اوباما، وضع حقوق بشر در ایران، بخصوص توسل به زور علیه مخالفان را "نگران کننده" می داند، اما برنامه اتمی ایران را خطری برای منافع آمریکا و "اولویتی" برای ایالات متحده توصیف می کند.

او از سال گذشته یک هدف را در قبال ایران دنبال کرده: تغییر خط مشی اتمی تهران از طریق مذاکره یا تشدید تحریم ها.

اما این روزها کم نیستند چهره هایی "میانه رو" در واشنگتن که مانند "محافظه کاران" دولت آقای اوباما را به حمایت از ایرانیان معترض ترغیب می کنند.

یکی از این چهره ها ریچارد هاس، رئیس موسسه تحقیقاتی شورای سیاست خارجی آمریکا است که در گذشته طرفدار مذاکره با ایران بود، ولی حالا کاخ سفید را به در پیش گرفتن سیاست "تغییر رژیم" از طریق پشتیبانی از مخالفان دولت تشویق می کند.

ماتیو دوس، کارشناس روابط بین الملل وابسته به موسسه لیبرال "مرکز پیشرفت آمریکا"، نیز می گوید تنها ابراز نگرانی یا محکوم کردن لفظی شگردهای "خشن" نیروهای امنیتی علیه مخالفان، سیاستی نیست که منافع ملی آمریکا را تامین کند.

به گفته او "درباره حقوق بشر و دموکراسی در ایران بهتر می شد عمل کرد. دولت اوباما بیش از اندازه حقوق بشر را از مناقشه اتمی تفکیک کرد. می توانست که درباره وضع حقوق بشر محکم تر موضع گیری کند."

Image caption مک کین روز کشته شدن ندا آقا سلطان را سرآغاز روند سقوط حکومت ایران دانست

هنوز معلوم نیست این انتقادهای جناح "چپ" و "میانه رو" چه تاثیری بر موضع دولت اوباما خواهد گذاشت.

دولت او سال پیش در اوج ناآرامی ها در ایران، به حمایت مالی از چند گروه مدنی از جمله مرکز اسناد حقوق بشر ایران خاتمه داد.

گزارش جدید این مرکز واقع در ایالت کانتیکات، هفته پیش تحت عنوان "عواقب خشن: انتخابات سال 2009 و سرکوب مخالفت ها در ایران" منتشر شد.

پیام اخوان، کارشناس حقوق بین المللی و عضو هیات امنای این مرکز می گوید: "در سطح بین المللی، در پارلمان اروپا و در مجامع دیگر، دولت ها به این نتیجه دارند می رسند که رژیمی که با مردم خودش با خشونت برخورد دارد، رژیم قابل اعتمادی نیست."

وزارت اطلاعات ایران مرکز اسناد حقوق بشر و ده ها سازمان خارجی دیگر را به دست داشتن در وقایع پس از انتخابات متهم کرده است.

پیام اخوان مانند بسیاری از فعالان دیگر خواهان اعمال تحریم های بین المللی علیه ایران بخاطر "نقض" حقوق بشر مردم معترض است.

این خواسته شاید به زودی در شورای امنیت سازمان ملل متحد برآورده نشود، اما احتمال تحقق آن در کنگره آمریکا قوت گرفته است.

چند سناتور آمریکایی از جمله سناتور جمهوریخواه جان مک کین و سناتور دموکرات "مستقل" جو لیبرمن، طرح تحریم اشخاص "ناقض حقوق بشر" در ایران را تدوین کرده اند.

سناتور مک کین می خواهد با تصویب این طرح کاخ سفید را موظف کند که اسامی "ناقضان" حقوق بشر در حکومت ایران را در وب سایت های وزارت امور خارجه و وزارت خزانه داری ایالات متحده منتشر و آن ها را مشمول تحریم های آمریکا کند.

Image caption ایران معترضان را اغتشاشگر می داند و آن ها را به جریان "فتنه" نسبت می دهد

او روز پنج شنبه (22 بهمن) حمایت معنوی و مادی از ایرانی های معترض را وظیفه اخلاقی آمریکا دانست و گفت: "31 سال است که قابلیت های اقتصادی ایران به هدر رفته و منابع ملتی بزرگ و باافتخار توسط حاکمانی فاسد غارت شده. 31 سال است که این رژیم منافع خود و گروه های تروریستی خارجی را بر نیازهای مردمش ترجیح داده. 31 سال است که در ایران بی عدالتی، محدودیت آزادی و پایمال شدن حیثیت و احترام مردم جریان دارد."

مقام های ایرانی موضع گیری های آمریکا درباره حقوق بشر را متظاهرانه و سیاسی می دانند.

دولت ایران همچنین مجازات های یکجانبه را بی فایده می داند و می گوید تشدید تحریم ها خط مشی این کشور را تغییر نخواهد داد.

با این همه، فعالان جامعه مدنی امکان وضع تحریم هایی علیه ایران در رابطه با حقوق بشر را تحولی مهم ارزیابی کرده اند.

هادی قائمی، از فعالان کمپین بین المللی حقوق بشر ایران می گوید: "تا کنون مساله حقوق بشر مساله قطعنامه ها و تحریم ها نبوده، اما اتفاقات بعد از انتخابات نشان داده که مساله عمده در ایران این جنایت هایی هست که انجام می شود."

دولت آمریکا تشدید تحریم ها علیه سپاه پاسداران و دولت ایران را مد نظر دارد، و در عین حال هدف اصلی این تحریم ها را تغییر موضع اتمی تهران در پای میز مذاکره می داند.

در این میان، فعالان جامعه مدنی برای تبدیل وضع حقوق بشر در ایران از یک "نگرانی" به اولویتی مهم برای دولت آمریکا تلاش می کنند.

آن ها بیم آن را دارند که دولت اوباما و متحدان غربی آمریکا بخاطر مصالح اتمی در مذاکرات آتی با ایران وضعیت "وخیم" حقوق بشر در این کشور را نادیده بگیرند.

مطالب مرتبط

لینک های اینترنتی مرتبط

بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست