آمریکا ارائه پیشنهاد جدید اتمی به ایران را تکذیب کرد

کاخ سفید
Image caption کاخ سفید می گوید پیشنهاد جدیدی به ایران ارائه نشده است

دولت آمریکا اظهارات اخیر مقام های ایران مبنی بر ارائه پیشنهاد جدید برای مبادله سوخت را رد کرده است.

این در حالیست که علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژِی اتمی ایران گفته است همزمان با آغاز تولید اورانیوم بیست درصدی، پیشنهاد مشترکی از سوی آمریکا، روسیه و فرانسه برای مبادله سوخت به ایران ارائه شده است.

اما علاوه بر آمریکا، مقام های روسیه و فرانسه نیز ارائه چنین طرح مشترکی را به ایران رد کرده اند.

مایک همر سخنگوی کاخ سفید روز دوشنبه گفت پیشنهاد آژانس بین المللی انرژی اتمی به ایران که پاییز گذشته مطرح شد همچنان بر روی میز است. او افزود این طرح به ایران امکان تامین سوخت مورد نیاز برای فعالیت های پزشکی و بشردوستانه خود را می دهد و در عین حال اعتماد بین المللی علیه فعالیت های هسته ای تهران را جلب می کند.

وی با تاکید بر اینکه "هیچ پیشنهاد تازه ای" مطرح نشده افزود: "ایران باید مستقیم با آژانس بین المللی انرژی اتمی در ارتباط باشد."

فرانسه و روسیه نیز گفته اند که تنها از طرح آژانس حمایت می کنند .

اما ایران تاکنون این طرح را که شامل انتقال بخش عمده ای از اورانیم غنی شده از این کشور است نپذیرفته و در عوض خبر از تولید اورانیم غنی شده با غلظت بیست درصد داده است.

علی اکبر صالحی در مصاحبه با خبرگزاری کار ایران گفت بعد از تصمیم ایران برای تولید اورانیوم بیست درصدی آمریکا، فرانسه و روسیه پیشنهاد جدیدی ارائه کرده اند و تهران اکنون "در حال بررسی این موضوع و پیشنهاد کشورهای دیگر" است.

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران همچنین گفت که "کشورهای مختلفی برای مبادله سوخت مورد نیاز ما تماس گرفته اند که در حال ارزیابی این پیشنهادات هستیم."

با گذشت حدود نه ماه از مذاکرات نمایندگان گروه 1+5 و ایران و سپس تسلیم پیشنهاد آژانس بین المللی انرژی اتمی برای مبادله اورانیوم غنی شده داخلی ایران با سوخت مورد نیاز رآکتور تهران، هنوز جمهوری اسلامی به این پیشنهاد پاسخ قطعی نداده است و به تازگی تولید اورانیوم با خلوص 20 درصد را نیز در تاسیسات غنی سازی نطنز آغاز کرده است.

آژانس بین المللی انرژی اتمی سال گذشته پیشنهاد مبادله اورانیوم غنی شده با خلوص کم ایران با سوخت اتمی مورد نیاز برای راکتور تحقیقاتی تهران را داده بود.

کشورهای غربی می گویند ایران به دنبال دستیابی به سلاح هسته ای است، اتهامی که ایران آن را رد می کند و می گوید برنامه هسته ای اش، مقاصد صلح آمیز دارد.

به عقیده کشورهای غربی، هدف ایران از تاخیر در پاسخ به پیشنهاد مبادله سوخت، وقت کشی است تا بتواند با استفاده از فرصت، به تولید اورانیوم با خلوص لازم برای تولید بمب اتمی ادامه دهد

طبق طرحی که آژانس بین المللی انرژی هسته ای ارائه کرده و روسیه، آمریکا و فرانسه از آن حمایت کرده اند، ایران می بایست ۱۲۰۰ کیلوگرم اورانیوم غنی شده در داخل تا غلظت پائین (معادل هفتاد و پنج درصد اورانیوم تولیدی خود) را برای غنی سازی تا درجه خلوص قابل استفاده در رآکتور تهران به خارج بفرستد.

طبق این پیشنهاد، اورانیوم غنی شده تا خلوص بیست درصد سپس به شکل لوله های سوخت مناسب برای رآکتور تهران در اختیار ایران قرار می گرفت.

آقای صالحی می گوید که پیشنهاد مبادله سوخت "تنها در صورتی منجر به توقف غنی سازی در ایران خواهد شد که تمامی شروط ما برای مبادله اورانیوم غنی شده را تحت پوشش قرار دهد."

همزمان با انتشار خبر پیشنهاد تازه به ایران برای مبادله سوخت، رامین مهمانپرست سخنگوی وزارت خارجه ایران نیز به خبرگزاری کار ایران گفته است که "ما بارها اعلام کرده ایم که در کنار تولید داخلی سوخت بیست درصد، آماده معاوضه و یا خرید سوخت مورد نیاز برای راکتور تحقیقاتی تهران هستیم."

به گفته آقای مهمانپرست، ایران در صورت تحقق شرایط مورد نظر خود آماده مبادله سوخت سه و نیم درصد با کشورهای تولید کننده اورانیوم بیست درصد است "اما در حال حاضر پیشنهاد جدیدی به ما ارائه نشده است."

سخنگوی وزارت خارجه ایران گفت که "ایران تنها در صورتی پیشنهاد مبادله و یا فروش اورانیوم بیست درصد را به صورت مکتوب و رسمی دریافت کند آماده نشستن پای میز مذاکره است."

مطالب مرتبط