به روز شده:  22:35 گرينويچ - دوشنبه 15 فوريه 2010 - 26 بهمن 1388

فرانسه، بریتانیا و آمریکا خواستار تحقیق درباره خشونت های بعد از انتخابات ایران

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

در جریان نخستین جلسه شورای حقوق بشر سازمان ملل در شهر ژنو برای بررسی وضعیت حقوق بشر ایران نمایندگان بریتانیا و فرانسه خواستار بررسی خشونت های پس از انتخابات ایران شده اند، درخواستی که ایران بلافاصله رد کرد. همزمان یک مقام آمریکایی نیز درخواست مشابهی را مطرح کرده است.

این اولین بار است که شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد که در سال 2006 تاسیس شد به بررسی سابقه حقوق بشر ایران می پردازد.

همزمان گفته شد که ایران از کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل دعوت کرده است به این کشور سفر کند اما سخنگوی این مقام سازمان ملل گفت که او ابتدا خواهان سفر مامورانش به ایران است، درخواستی که ظاهرا ایران به آن پاسخ نداده است.

هیات بزرگی از ایران به ریاست محمد جواد لاریجانی در این نشست شرکت کرده و از عملکرد حکومت ایران در زمینه حقوق بشر دفاع کرده است.

پس از انتخابات ایران گروه های بزرگی از مردم این کشور در اعتراض به آنچه تقلب می دانستند تظاهرات کردند، اما حکومت ایران به سرعت با برخوردهای شدید مانع ادامه تجمعات بزرگ معترضان شد؛ برخوردهایی که به گفته مخالفان دولت ده ها کشته به جا گذاشته است. در جریان اعتراضات هزاران نفر دستگیر و به گفته مخالفان شماری از آنها شکنجه و حتی کشته شده اند.

فرانسه پیشنهاد می کند که ایران ایجاد یک مکانیسم تحقیق بین المللی و مستقل برای روشن کردن این تخلفات را بپذیرد

سفیر فرانسه در ژنو

ژان باپتیسته ماتئی، سفیر فرانسه در ژنو، در جریان نشست سه ساعته روز دوشنبه در مقر سازمان ملل با متهم کردن ایران به "سرکوب خونین" کسانی که به طور مسالمت آمیز خواهان حقوق خود هستند گفت: "فرانسه پیشنهاد می کند که ایران ایجاد یک مکانیسم تحقیق بین المللی و مستقل برای روشن کردن این تخلفات را بپذیرد."

پیتر گودرهام سفیر بریتانیا نیز گفت که ایران باید از بان کی مون دبیر کل سازمان ملل متحد دعوت کند "تحقیقاتی درباره خشونت های پس از انتخابات انجام دهد و به ارزیابی مستقل وضعیت حقوق بشر این کشور بپردازد."

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس یک مقام بلندپایه آمریکایی نیز گفت که تحقیقات تحت هدایت سازمان ملل یکی از راه های بررسی ادعاهایی است که می گوید برخی از بازداشتی های پس از انتخابات در ایران شکنجه و کشته شده اند.

مایکل پازنر دستیاور وزیر خارجه آمریکا گفت مهم این است که تحقیقات بین المللی درباره آنچه (در ایران) می گذرد انجام شود و به عقیده او شکل و شیوه این کار آنقدر مهم نیست.

اما حسین رضوانی از دیپلمات های ارشد ایران که به ژنو رفته است به خبرنگاران گفت که تحقیقات بین المللی درباره آن حوادث "به کلی مردود است" زیرا قوه قضاییه این کشور توانایی تحقیق درباره تخلفات را دارد.

مخالفان می گویند که به قوه قضاییه به عنوان مرجع رسیدگی کننده به این شکایات اعتقادی ندارند و میرحسین موسوی از رهبران معترضان اخیرا گفته است که به عقیده او قوه قضاییه به عنوان "ضابط" نیروهای امنیتی عمل می کند و این نیروهای امنیتی و نظامی هستند که بر پرونده های قوه قضایی حکم می رانند.

روز دوشنبه همچنین ۷۸ تشکل ایرانی در اعتراض به آنچه "نقض گسترده و برنامه ریزی شده" حقوق بشر از سوی دولت ایران در بیش از سه دهه خواندند، در برابر مقر سازمان ملل تجمع کردند. این گروه ها خواستار اعزام گزارشگر سازمان ملل به ایران و تعیین گزارشگر ویژه برای بررسی وضعیت حقوق بشر در این کشور شدند.

درخواست ناوی پیلای

سازمان ملل متحد

نمایندگان شصت کشور جهان در مقر سازمان ملل متحد در ژنو گردهم آمده اند و در یک نشست سه روزه موضوع حقوق بشر ایران را بررسی خواهند کرد

همزمان به گزارش خبرگزاری ها ناوی پیلای، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل، از ایران خواسته است اجازه بازدید کارشناسان این سازمان پیش از سفر او به ایران در سال آینده را بدهد.

محمد جواد لاریجانی، مشاور قوه قضاییه ایران و رئیس هیات ایرانی در نشست شورای حقوق بشر، روز دوشنبه گفت که از خانم پیلای دعوت شده است از ایران بازدید کند.

روپرت کولویل سخنگوی خانم پیلای گفت که آقای لاریجانی روز جمعه گذشته در جریان دیداری با کمیسر حقوق بشر به طور شفاهی او را دعوت کرده است، اما این سفر تا سال 2011 ممکن نخواهد بود.

به گزارش خبرگزاری فرانسه آقای کولویل گفت: "به عنوان گام اول، خانم پیلای پیشنهاد کرد که تیمی از دفتر او اجازه بازدید از ایران را بیابد تا به ارزیابی تحولات اخیر حقوق بشر در ایران بپردازد. ایران هنوز به این درخواست پاسخ نداده است."

حسین رضوانی، دپیلمات ایرانی، نیز گفت که ایران همه محققان مستقل سازمان ملل را دعوت کرده است از این کشور بازدید کنند.

محمد خاتمی رئیس جمهور سابق ایران 7 سال قبل چنین دعوتنامه ای صادر کرده بود و معلوم نیست که آیا اشاره آقای رضوانی به همان دعوتنامه است یا نه.

گزارشگران حقوق بشر سازمان ملل می گویند سالهاست خواستار چنین سفری هستند اما هیچ یک از نهادهای جهانی از سال 1384 زمانی که محمود احمدی نژاد به عنوان رئیس جمهور به قدرت رسید امکان چنین بازدیدی را پیدا نکرده اند.

مانفرد نوواک کارشناس سازمان ملل در امور شکنجه به آسوشیتدپرس گفت که او سالهاست که خواستار بازدید از ایران است و از هرگونه دعوتی استقبال می کند.

وضعیت حقوق بشر منظما به عنوان ابزاری سیاسی برای اعمال فشار علیه ما و پیشبرد انگیزه های پنهان سیاسی توسط برخی کشورهای غربی به کار گرفته شده است

محمد جواد لاریجانی

آقای لاریجانی روز دوشنبه اتهامات علیه کشور خود را رد کرد و بعضی از کشورهای غربی را متهم به اعمال "استانداردهای دوگانه" به خاطر "حمایت" آنها از رژیم پهلوی در دوران پیش از انقلاب کرد.

آقای لاریجانی که در این نشست مورد حمایت نمایندگان کوبا، سوریه و ونزوئلا قرار گرفت کشورهای خارجی را به حمایت از گروه های "تروریستی" در مرزهای ایران متهم کرد.

او به شورای حقوق بشر گفت: "وضعیت حقوق بشر منظما به عنوان ابزاری سیاسی برای اعمال فشار علیه ما و پیشبرد انگیزه های پنهان سیاسی توسط برخی کشورهای غربی به کار گرفته شده است."

آقای لاریجانی، دبیر ستاد حقوق بشر ایران، به نمایندگی از طرف دولت ایران به همراه هیاتی ۳۲ نفره در این نشست شرکت کرده است.

در نشست روز دوشنبه همچنین بازداشت بهایی ها، اجرای حکم اعدام و از جمله اعدام افراد زیر ۱۸ سال و مساله سنگسار در قوانین جزایی ایران مورد توجه قرار گرفت.

شورای حقوق بشر سه کشور سنگال، مکزیک و پاکستان را مامور رسیدگی به انتقادها و پاسخ های دولت ایران به این انتقادها کرده است.

پس از اعلام نظر این سه کشور، شورای حقوق بشر در مورد وضعیت حقوق بشر در ایران رای خواهد داد.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.