بررسی روزنامه های صبح تهران؛ سه شنبه 27 بهمن

تیترهای اول

"برخی بین مقامات عالیه نظام القای اختلاف می کنند" به نقل از رییس مجلس خبرگان در تیتر اول آرمان آمده و آفتاب یزد "اظهارات هاشمی رفسنجانی در خصوص ارتباطش با رهبری" را در صدر اخبار خود آورده است.

تهران امروز از "پینگ پونگ هسته ای" گزارش داده، مردم سالاری از "پيشنهاد تازه آمريکا، روسيه و فرانسه به ايران" نوشته، خراسان تیتر اول خود را به اظهارات صالحی درباره "پیشنهاد جدید غرب و واکنش روسیه و فرانسه" اختصاص داده و دنیای اقتصاد از "بازتاب جهانی خیز هسته ای ایران" گزارش داده است.

"شفاف سازی قیمت ها برای مهار تورم" عنوان اصلی جام جم است، جهان صنعت از "قیمت بنزین و گازوئیل در بلاتکلیفی محض" خبر داده و پول از "بازار در محاصره بازرسان دولت" نوشته است.

"طرح کاهش روابط با انگلیسی در کمیسیون امنیت ملی نهائی شد" گزارش اصلی اعتماد است.

"حباب فتنه آمریکا ترکید" تیتر اول کیهان است، "جشن سی و یک سالگی انقلاب جهان را مبهوت کرد" عنوان اصلی رسالت است وروزنامه جمهوری اسلامی با "مردم با راهپيمايي 22 بهمن دشمنان انقلاب را مايوس کردند" را مهم ترین خبر خود دیده.

گزيده مقالات

فشار بر جمهوری اسلامی

محمود صدري در سرمقاله دنیای اقتصاد با اشاره به گفته های تازه هیلاری کلینتون در سفر به منطقه نوشته آمريكايي‌ها در دو روز اخير به تكاپويي دو وجهي دست يازيده‌اند كه يك وجه آن فشار مستقيم بر برنامه هسته‌اي ايران است و وجه ديگرش مي‌تواند مهار جمهوري اسلامي را در درازمدت دنبال کند.

به نوشته سردبیر دنیای اقتصاد علت بي‌اثري اين استراتژي در كوتاه‌مدت ‌اين است كه تفاوت چنداني با اقدام‌هاي پيشين ندارد و علي‌الاصول نتايج متفاوتي هم به بار نخواهد آورد. ضرورت توجه به آثار درازمدت هم از اين واقعيت نشات مي‌گيرد كه ضعف و فتور در كشورهاي اسلامي مي‌تواند مقدمه تغييرات تدريجي، اما ريشه‌اي در اين كشورها باشد.

بر اساس این مقاله اگر آمريكايي‌ها و متحدان اروپايي آنها مديريت جهاني و منطقه‌اي تغيير سياسي در كشورهاي اسلامي را به دست بگيرند، فشار اصلي دگرگوني متوجه جمهوري اسلامي ايران خواهد شد. زيرا تغييرات موردنظر آمريكا و غرب در كشورهاي اسلامي به احتمال زياد الگوهايي مانند امارات و قطر خواهد بود. امارات متحده عربي، تغييرات تدريجي را در قالب تجارت انجام داده و قطر از روش تلفيقي اقتصاد و سياست خارجي استفاده كرده است.

بهت زدگی دشمن

بيژن مقدم در مقاله ای در جام جم درباره 22 بهمن نوشته رسانه‌هاي تبليغي آمريكا، انگليس و اسرائيل از قبل مي‌كوشيدند اين «فرصت» را به «تهديد» مبدل كنند و در اين راه از ارائه تحليل‌هاي متناقض و كم مايه بهره‌ها جستند، اما حضور ميليوني و يكپارچه مردم در سراسر كشور بهت و سردرگمي آنان را چنان رقم زد كه برخي گويا دچار هذيا‌ن‌گويي شدند.

نویسنده این روزنامه برخی اظهار نظرها را بدون اشاره نام بردن و یا ذکر منبع آن ها نقل کرده و نوشته برخي از سر عدم شناخت واقعيت‌ها اعلام كردند، ما پيروز شديم! به عنوان نمونه يكي نوشت: به راهپيمايان 80 تا 100 هزار تومان در همان راهپيمايي پول دادند. ديگري ادعا كرد: مردم به عشق سانديس و كيك و شيركاكائو آمده بودند.

به نظر این نویسنده جناح محافظه کار بررسي همه اين تحليل هاي متضاد نشان مي‌دهد كه اين جنبش تا امروز رهبران زيادي به خود ديده است، رهبراني كه قصد داشتند با طراحي تاكتيك هائی عملياتي غافلگيرانه انجام دهند. اما وقتي 22 بهمن گذشت و روسياهي به ذغال ماند، با انتشار تحليلي ديگر، اعتراف كردند، اشتباهي بزرگ را مرتكب شده‌اند و نبايد به جاي رهبري اصلي جنبش به مردم رهنمود غلط مي‌دادند.

رفتار خشونت آمیز

محمد هاشمی در مقاله ای در اعتماد به نقد پاسخ ضرغامی به حسن خمینی پرداخته و نوشته بايد از آقاي ضرغامي سوال کرد آيا مشکل فعلي جامعه ما با توسل به خشونت و رفتارهاي غيرمنطقي قابل حل است؟ آيا نمي توان با رافت و رفتارهاي منطقي و رعايت حقوق شهروندي با مشکلات برخورد کرد؟ در حالي که شواهد نشان داده اند رفتارهاي غيرمنطقي و خشونت طلبانه هيچ گاه راه حل مناسبي براي حل مشکلات نبوده اند.

رییس پیشین صدا و سیما به حانشین خود نوشته آیت الله خميني يک شخصيت جهاني و بزرگ به خصوص در دنياي اسلام هستند. ايشان رهبر يک گروه خاص نبوده اند که حالا بگوييم براي همان گروه خاص هم بايد برنامه ساخت. از اين گذشته صدا و سيما يک رسانه ملي است و يک رسانه قشري، حزبي و گروهي نيست. يک رسانه قشري نيست که رياست صدا و سيما توصيه مي کنند براي نظرخواهي بايد به ميان پابرهنگان رفت

هیچ کس نمی ماند

روزنامه جمهوری اسلامی نوشته در راه پيمائي 22 بهمن امسال مثل سالهاي گذشته اقشار مردم از همه ي سليقه هاي سياسي و فكري حضور داشتند و اين واقعيت زيبا مي تواند راهنماي عمل براي از ميان بردن اختلافات و حل همه ي مشكلات باشد. قانون اساسي جمهوري اسلامي سند خدشه ناپذير ميثاق اين ملت است كه با ظرفيت بالاي خود مي تواند با تامين منافع عموم وحدت و انسجام ملي را تضمين نمايد و پاسخگوي همه ي خواسته هاي مشروع باشد.

نکته دیگر به نوشته این روزنامه چنین است: مردم در اين صحنه تاريخي برگ زرين ديگري بر كارنامه خود افزودند و اكنون نوبت مسئولان است كه با عمل به وظايف قانوني خود در همه زمينه ها حقوق اساسي مردم را آنگونه كه مورد نظر اسلام است و در قانون اساسي جمهوري اسلامي منعكس شده تامين نمايند. مسئوليت ها به هيچكس وفادار نيستند و دولت ها نيز مي آيند و مي روند آنچه ميماند عمل به وظيفه قانوني و خدمت خالصانه به مردم و تلاش براي حفظ وحدت و انسجام جامعه است.

پیام کلیدی

سردبیر رسالت نوشته یکی از پيام هاي کليدي راهپيمايي22 بهمن وزن انقلاب و ضد انقلاب بود و نشان داد ضد انقلاب در ايران حتي کمتر از دو درصدي است که سال 58 در رفراندوم جمهوري اسلامي به سر تا سر جهان اعلام شد. راهپيمايي 22 بهمن امسال در حقيقت يک برائت فراگير از فتنه گران بود.

به نوشته سرمقاله این روزنامه هوادار دولت رويش هاي جديد و بويژه در نسل سوم به قدري حيرت انگيز است که به جهان اطمينان مي دهد تا ظهور امام زمان (عج) اين انقلاب ماندني است و حتي گردي بر رخ زيبايش نخواهد نشست. روز 22 بهمن 88 وزن انقلاب در برابر ضد انقلاب يک تصوير مبهوت کننده بود. اين بهت را از لحن بوق هاي دشمن به درستي مي شود درک کرد.

رهبران ظرفیت نداشتند

باقر قالیباف شهردار تهران در سرمقاله تهران امروز نوشته وقتي به حوادث قبل و بعد از انتخابات مي‌نگريم و نتايج حاصل از كنش‌ها را مي‌بينيم، مي‌توان شواهد بسياري آورد كه نخبگان درگير در انتخابات، ظرفيت‌ها و قابليت‌هاي لازم براي آن رويداد قابل ملاحظه را نداشته‌اند. بايد به اين نكته اذعان كرد كه آنها تحت‌تاثير جو‌ عمومي اطراف خود قرار گرفتند وگرنه به‌طور متعدد اين پديده را ديده‌ايم كه افراد گمان پيروزي داشته‌اند، ولي پيروز نگشته‌اند.

به نوشته نامزد دوره پیشین ریاست جمهوری انتخابات خردادماه هيجان مثبت و خارق‌العاده‌اي را در كشور ايجاد كرد و نياز بود تا نخبگان ما قبل از چنين كارزاري قابليت‌هاي عمل سياستمدارانه را در خود به‌وجود آورده باشند تا بتوانند در مقطعي چون روزهاي پس از انتخابات بر هيجان‌ها غلبه كنند و منطقي رفتار نمايند. امري كه به دليل نبود همين بصيرت تحقق نيافت.

زمینه بازگشت جوانان

مردم سالاری در سرمقاله خود با اشاره به جشن پیروزی هواداران دولت نوشته بسترسازي براي سو تعبير رسانه ها و افکار عمومي خارج و دامن زدن به کژي ها و اشتباهات در داخل، منافع پايدار و آينده ساز ما را با چالش مواجه خواهد کرد. در صورتي که جشن انقلاب نه ميدان رقابتي براي تاييد يا گزينش رفتار اين و آن، که اعلام حمايت از اساس نظام و دفع فتنه حقيقي يعني تحليل ها و توطئه هاي دشمنان انقلاب در داخل و خارج کشور است.

به نوشته این مقاله حضور حماسي مردم نبايد دستاويزي باشد تا پيگيري مطالبات مردم از مسوولين در راستاي رشد و توسعه اجتماعي و اقتصادي و اعتلاي اعتبار بين المللي ايران و نظارت دائمي بر عملکرد آنان در راه رسيدگي به مشکلات و نواقص را به حاشيه براند.

در پایان سرمقاله مردم سالاری آمده مسئولان باید به هر ترتيبي که مصلحت مي دانند زمينه بازگشت به ميهن براي صدها جوان آزرده اي که ظرف چند ماه اخير در ديار غربت سرگردان شده اند را فراهم آورند. آن هائی که علاقه مند به کوبيدن ميخ بر تابوت فتنه هستند اگر اينگونه اقدامات را نيز مدنظر داشته باشند، بسيار زودتر و کم هزينه تر از فضاي امنيتي به مراد خويش خواهند رسيد.

اشتباه غربی ها

نجفقلی حبیبی در سرمقاله آرمان نوشته رسانه‌های غربی تصور می‌کردند که اصلاح طلبان که منتقد وضعیت موجود هستند در راه پیمایی حاضر نمی‌شوند بنابراین این‌طور تحلیل می‌کردند که در 22 بهمن اصلاح طلبان حضور پیدا نخواهند کرد اما با حضور اصلاح طلبان این پیش بینی رسانه‌های غربی نیز غلط از کار در آمد.

به نوشته سرمقاله آرمان اشتباه رسانه‌های غربی از فقدان شناخت از اصلاح‌طلبان نشات می‌گیرد زیرا برخلاف تصور این افراد، اصلاح طلبان افرادی هستند که درپیروزی این انقلاب سهیم هستند و در طول سالهای طولانی سکاندار مدیریت این جامعه شدند و نسبت به برخی مدیریت‌ها منتقد هستند اما حاضرنیستند منافع ملی کشور را با هر چیزی معاوضه کنند بلکه به خاطر دفاع از کشور از بذل جان نیز دریغ نمی‌کنند.

بلاتکلیفی قیمت ها

جهان صنعت که در عنوان اصلی خود از بلاتکیلفی در تعیین نرخ بنزین و گازوئیل خبر داده در سرمقاله اش نوشته تعیین قیمت بنزین هر سال چالش دولت و مجلس بوده اگرچه در سال‌های قبل چنین آزادسازی مدنظر نبود اما همین که قیمت بنزین تغییری ولو اندک می‌کرد در قیمت کالاهای سال بعد تاثیر می‌گذاشت.

به نوشته این روزنامه این تاثیر تا به آنجا بوده که خرید و فروش املاک نیز متاثر از تغییرات ولو ناچیز بنزین می‌شد. حالا در نظر بگیرید این افزایش قیمت از 10 یا 20 تومان ناگهان به 300 و 400 تومان برسد، چه اتفاقی می‌افتد؟ صرفنظر از اینکه این افزایش قیمت- که اولین نتایج آن تورم است- موضوع مهمی است هنوز کسی به بی‌خبری مردم توجهی ندارد.

در ادامه سرمقاله جهان صنعت آمده اگر به ماه‌های قبل‌تر برگردیم و وقایع را مرور کنیم، تغییرات بسیاری در فهرست برنامه‌های اعلامی دولت می‌توانیم پیدا کنیم که نشان می‌دهد تصمیم‌گیری‌های کلان در دولت دچار بلاتکلیفی است. اینکه این بلاتکلیفی چقدر برای دولت هزینه دارد به خود دولت مربوط می‌شود اما انصافا مردم این وسط چه کاره‌اند؟

رشد قیمت ها حتمی

جام جم در گزارش اصلی خود نوشته در حالي‌كه اجراي قريب‌الوقوع هدفمندي يارانه‌ها قيمت بسياري از كالاها و خدمات را افزايش مي‌دهد، كارشناسان براي جلوگيري از تبعات و سوءاستفاده‌هاي محتمل از اين امر، پيشنهاد تهيه و انتشار قيمت مصوب كالاها و خدمات مهم را به دولت ارائه مي‌كنند.

به گزارش خبرنگار جام جم رشد قيمت‌ها بر اثر حذف يارانه‌ها پديده‌اي است كه دولت، مجلس و كارشناسان اقتصادي به عنوان يكي از اثرات طبيعي و لاجرم هدفمندي يارانه‌ها آن را پذيرفته‌اند. براساس طرح اعلامي دولت در مرحله اول، يارانه هفت حامل انرژي مهم شامل بنزين، گازوئيل، نفت سفيد، نفت كوره، آب، برق و گاز به يكباره يا بتدريج حذف خواهد شد.

گزارشگر این روزنامه تاکید کرده این روش قيمت نهايي فروش بسياري كالاها را افزايش خواهد داد. اما از نظر اثر غيرمستقيم، ماجرا را بايد فراتر از اين ديد؛ چرا كه به خاطر اثر رواني تورم، قيمت بسياري كالاها كه ربط چنداني به يارانه حذف شده حامل‌هاي انرژي ندارد رشد خواهد يافت.

نفت بشکه ای چند؟

اعتماد با طرح این سئوال که قيمت نفت در لايحه بودجه 1389 چقدر است؟ پاسخ داده بشکه يي 65 دلار که دولت گفته است، يا رقم ديگري که در محاسبه روشن مي شود و تشریح کرده قيمت نفت در لوايح بودجه همواره از مواردي است که نگاه تيز کارشناسان را به خود جذب مي کند که اين هم به وابستگي اقتصاد ايران به ارز حاصل از صادرات نفت برمي گردد.

گزارشگر اقتصادی اعتماد با تاکید بر این که هر سال در تعيين اين قيمت ميان سازمان تدوين کننده بودجه- يعني سازمان مديريت و برنامه ريزي- و کارشناسان به ويژه مراکز پژوهشي چالش هاي زيادي بوده نوشته اين چالش در دولت هاي نهم و دهم بيشتر شده است و اخيراً دولت در لايحه بودجه 89 قيمت نفت را 65 دلار اعلام کرده اما يک بررسي ساده از رديف هاي بودجه يي نشان مي دهد قيمت واقعي نفت نه بشکه يي 65 دلار بلکه بيش از 72 دلار است.

تقاضا برای تاسیس بانک

روزنامه پول از قول رییس سازمان سرمایه‌گذاری خارجی دز گزارش اصلی خود از ارسال تقاضای تاسیس 6 بانک خارجی به مجلس برای رفع محدودیت‌های حضور این بانک‌ها در ایران خبر داد و وشته نباید رسیدگی به این موضوع به سال آینده موکول شود.

سوریه، سودان و چین سه کشوری هستند که در گزارش پول از آن ها نام برده شده به عنوان متقاضایان تاسیس بانک در ایران که از قرار درخواست‌هایشان به مجلس ارسال شده و کارگروهی ویژه در کمیسیون تجاری مجلس نیز در این خصوص تشکیل شده است اما مشکلات قانونی دارد که به نظر دولت باید مجلس آن را حل کند.