احمدی نژاد: پاسخ ما به تحریم مثل گذشته نخواهد بود

احمد نژاد
Image caption آقای احمدی نژاد گفت که در مقابل تحریم واکنش نشان خواهد داد

محمود احمدی نژاد در یک نشست خبری احتمال تحریم های تازه علیه این کشور را اشتباه خواند و تاکید کرد که پاسخ ایران دیگر مانند گذشته نخواهد بود.

آقای احمدی نژاد در گفتگو با خبرنگاران داخلی و خارجی گفت که ادبیات تحریم مربوط به دوره گذشته است و متعلق به دوره ای است که رو به پایان است.

رئیس جمهوری ایران گفت که 31 سال است که یاد گرفته ایم در بدترین شرایط زندگی کنیم و به پیشرفت نیز برسیم.

آقای احمدی نژاد در عین حال تاکید کرد که پاسخ ایران مثل گذشته نخواهد بود بلکه عمل مشابهی انجام خواهد داد اما توضیحی در باره عکس العمل ایران نداد.

خبرنگاری دیگر ی در باره سوخت هسته ای پرسید که آقای احمدی نژاد گفت که ما برای تولید سوخت 20 درصدی برنامه ریزی نکرده بودیم و باور ما این بود که اگر نیاز داشتیم به ما می دهند.

رئیس جمهوری ایران گفت که سرمایه گذاری برای غنی سازی بیست درصدی غیر اقتصادی است ولی چون سوخت راکتور اتمی تهران در حال اتمام هست ما باید برای تهیه آن برنامه ریزی کنیم.

آژانس بین المللی انرژی اتمی پیشنهادی برای مبادله اورانیوم غنی شده ایران با سوخت مورد نیاز رآکتور تهران، ارائه داده بود اما ایران پاسخ مشخصی به این پیشنهاد نداده و به تازگی تولید اورانیوم با خلوص 20 درصد را برای تامین سوخت راکتور تهران در تاسیسات غنی سازی نطنز آغاز کرده است.

آقای احمدی نژاد البته گفت که بحث مبادله سوخت هنوز منتفی نشده است.

طبق طرحی که آژانس بین المللی انرژی هسته ای ارائه کرده و روسیه، آمریکا و فرانسه از آن حمایت کرده اند، ایران می بایست ۱۲۰۰ کیلوگرم اورانیوم غنی شده در داخل تا غلظت پائین (معادل هفتاد و پنج درصد اورانیوم تولیدی خود) را برای غنی سازی تا درجه خلوص قابل استفاده در رآکتور تهران به خارج بفرستد.

طبق این پیشنهاد، اورانیوم غنی شده تا خلوص بیست درصد بعد از آن تبدیل به لوله های سوخت می شود که در رآکتور تهران کاربرد دارد.

روابط ایران و بریتانیا

آقای احمدی نژاد در پاسخ خبرنگاری در باره کاهش روابط ایران و بریتانیا گفت که مناسبات امری دو طرفه است و الان سطح روابط ایران و انگلیس بالا نیست.

رئیس جمهوری ایران علت اصلی پائین بودن سطح روابط را به رفتار دولتمران انگلیس مرتبط دانست و گفت دولتمران انگلیسی هنوز در حال و هوای صد سال پیش هستند.

اخیرا نمایندگان مجلس طرحی را در دستور کار گذاشته اند که موضوع آن کاهش روابط ایران و بریتانیا است.

واکنش به سخنان وزیر خارجه آمریکا

آقای احمدی نژاد در باره سخنان هیلاری کلینتون وزیر خارجه آمریکا در باره حرکت ایران به سوی "دیکتاتوری نظامی" نیز گفت که ما صحبت های ایشان را جدی نمی گیریم. ما بین صبحت های ایشان و اطرافیان آقای اوباما تناقض مشاهده می کنیم و معلوم نیست که این موضع دولت آمریکا هست یا نه.

خانم کلینتون روز دوشنبه، 26 بهمن (15 فوریه)، در جمع گروهی از دانشجویان شعبه دانشگاه کارنگی - ملون در قطر گفت که به نظر می رسد که "اختیارات حکومتی رهبر، رئیس جمهوری و مجلس ایران از آنها سلب و به سپاه پاسداران منتقل می شود."

وزیر امور خارجه آمریکا گفته بود که "به اعتقاد ما، سپاه پاسداران عملا قدرت حکومتی در ایران را در دست گرفته و این کشور به سوی استقرار یک دیکتاتوری نظامی در حرکت است."

رئیس جمهوری ایران در باره سه آمریکایی دستگیر شده در مرزهای غربی ایران گفت که این سه نفر بدون مجوز از مسیر غیر قانونی تجاوز مرزی انجام داده اند و در تمام کشورها کسانی که به طور غیر قانونی حریم مرز کشور را می شکنند، جریمه هایی سختی در نظر می گیرند.

او گفت که ما علاقمندیم که آنها زودتر آزاد شوند ولی این به جرمی که انجام شده و نظر قاضی بستگی دارد.

در این بخش رئیس جمهوری ایران از دستگیری ایرانیان در خارج و انتقال آنها به آمریکا و دستگیری ایرانیان آمریکایی انتقاد کرد و گفت که این افراد هم مدتها در زندان هستند بدون این که اتهام آنها روشن باشد.

مطالب مرتبط