روسیه: تحریم بین المللی ایران منتفی نیست

مدودف نتانیاهو
Image caption رئیس جمهوری روسیه موضع دولت خود را برای نتانیاهو تشریح کرده است

در حالیکه جمهوری اسلامی خواستار حمایت روسیه و چین از برنامه اتمی خود شده، مقامات روسیه وضع تحریم های بین المللی علیه ایران را منتفی ندانسته اند.

روز سه شنبه، 27 بهمن (16 فوریه)، ناتالیا تیموکووا، سخنگوی دیمیتری مدودف، رئیس جمهوری روسیه، گفت در صورتیکه ایران اعتماد جامعه بین المللی در مورد صلح آمیز بودن برنامه های اتمی خود را به دست نیاورد، نمی توان وضع تحریم بین المللی علیه این کشور را مردود تصور کرد.

خانم تیموکووا به نقل از رئیس جمهوری روسیه گفت که این کشور "از ایران می خواهد در زمینه اطلاع رسانی در باره برنامه های هسته ای خود از نزدیک و به شکلی فعالانه و گسترده تر با آژانس بین المللی انرژی اتمی و سایر کشورها همکاری کند."

سخنگوی رئیس جمهوری روسیه گفت که جامعه بین المللی باید اطمینان حاصل کند که برنامه هسته ای ایران کاملا صلح آمیز است و افزود "اگر ایران به این تعهدات عمل نکند، آنگاه استفاده از تحریم ها علیه این کشور را منتفی نمی دانیم."

به گفته این مقام روسی، آقای مدودف در ملاقات با بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، در روز دوشنبه، مواضع دولت روسیه در مورد وضعیت ایران را برای او هم تشریح کرده است.

پیش از انتشار بیانیه دفتر رئیس جمهوری روسیه، اظهارات سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه این کشور هم در مورد برنامه اتمی ایران انتشار یافته بود.

آقای لاوروف که از گواتمالا دیدن می کند از ایران خواسته بود تا پیشنهاد مبادله حدود هفتاد درصد از ذخیره اورانیوم غنی شده خود با میله های سوخت قابل استفاده در رآکتور تحقیقاتی تهران را بپذیرد.

این پیشنهاد در جلسه ماه اکتبر نمایندگان ایران با نمایندگان آمریکا، روسیه و فرانسه - به نمایندگی از گروه 1+5 - در وین مطرح شد.

کشورهای روسیه، فرانسه و آمریکا این پیشنهاد را پذیرفتند اما جمهوری اسلامی تا کنون از قبول یا رد آن طفره رفته و از جمله با اظهار اینکه در مورد پایبندی سایر کشورها به تعهدات خود اطمینان ندارد، شرایط گوناگونی را مطرح ساخته است.

آقای لاوروف گفت که پیشنهاد ماه اکتبر شامل معاوضه اورانیوم غنی شده ایران با سوخت رآکتوری تحقیقاتی با ضمانت روسیه بود و افزود که این پیشنهاد همچنان به قوت خود باقی است.

درخواست ایران از روسیه و چین

همزمان، منوچهر متکی، وزیر امور خارجه ایران، تلویحا از روسیه و چین خواسته است تا با تلاش آمریکا برای تصویب قطعنامه جدیدی در شورای امنیت برای تشدید تحریم های بین المللی علیه جمهوری اسلامی خودداری کنند.

Image caption لاوروف: ایران پیشنهاد مبادله اورانیوم غنی شده با سوخت رآکتور را بپذیرد

در مورد روسیه، وزیر امور خارجه ایران با تاکید به همسایگی دو کشور، گفت "بدیهی است که اتخاذ مواضع منطقی و درست در زمینه های درست می تواند بسترسازی برای همکاری بیشتر بین دو کشور باشد" و افزود که تلاش ایران در غنی سازی اورانیوم به عنوان سوخت نیروگاهی، با قوانین و مقررات بین المللی منطبق است.

روسیه که روابط اقتصادی و سیاسی نزدیکی با جمهوری اسلامی دارد، معمولا با خواست کشورهای غربی برای تشدید تحریم های بین المللی علیه ایران موافق نبوده اما در ماه های اخیر، در مواردی نسبت به موضعگیری ایران ابراز سرخوردگی کرده است.

آقای متکی که در نشست خبری مشترک با وزیر امور خارجه ترکیه سخن می گفت، در مورد چین اظهار داشت که "برای دوستان چینی ما روشن است که آمریکا قصد تسلط بر منابع انرژی منطقه منهای ایران را دارد و در آفریقا نیز می خواهند بر منابع انرژی حاکم باشند."

به گفته وزیر امور خارجه ایران، چین مایل است در تامین منابع انرژی خود مستقل باشد.

چین، که عضو دایم و دارای حق وتو در شورای امنیت سازمان ملل است، از خریداران عمده نفت صادراتی ایران محسوب می شود و جمهوری اسلامی انتظار دارد مقامات چینی به دلیل منافع اقتصادی خود، مانع از تصویب قطعنامه جدیدی علیه جمهوری اسلامی شوند.

ایالات متحده در تلاش برای قانع کردن چین به حمایت از قطعنامه احتمالی تحریم ایران، کوشیده است دیگر صادرکنندگان عمده نفت را به تامین نفت مورد نیاز چین ترغیب کند و به گفته ناظران، اقداماتی مانند حمایت تسلیحاتی از تایوان را را برای وارد کردن فشار سیاسی بر دولت چین دنبال کرده است.

روز سه شنبه، هیلاری کلینتون، وزیر امورخارجه آمریکا که در سخنانی در یک مرکز آموزشی در عربستان سعودی گفت که حکومت ایران مدعی صلح آمیز بودن برنامه هسته ای این کشور است اما "شواهد موجود این ادعا را تایید نمی کند."

یکی از دانشجویان این مرکز از خانم کلینتون سئوال کرد که در حالیکه اسرائیل یک قدرت اتمی منطقه محسوب می شود، به چه دلیل آمریکا با دستیابی جمهوری اسلامی به فن آوری اتمی مخالفت می کند؟

وزیر امور خارجه آمریکا گفت که نمی توان نسبت به نیات ایران در زمینه دستیابی و کاربرد تسلیحات اتمی اطمینانی داشت.

مطالب مرتبط