نوازنده موسیقی "تحویل سال نو" در گذشت

علی اکبر مهدی پور دهکردی
Image caption به گفته محققان موسیقی ایران، آقای مهدی پور در نواختن موسیقی دستگاهی ایران با سرنا توانا بوده است

علی اکبر مهدی پور دهکردی، نوازنده موسیقی "تحویل سال نو" در ایران درگذشت.

موسیقی ویژه نوروز که به نوروزنامه شهرت دارد و هر سال در هنگام تحویل سال از رسانه های جمعی پخش می شود، پر مخاطب ترین و معروف ترین کار این نوازنده پیشکسوت سرنا و کرناست. از دیگر کارهای پر مخاطب این نوازنده موسیقی مقامی، اجرای موسیقی سریال "روزی، روزگاری" است.

سریال روزی، روزگاری به کارگردانی امرالله احمد جو از پر بیننده ترین سریالهای محصول سال1370 تلویزیون ایران است.

علی اکبر مهدی پور دهکردی، نوازنده موسیقی مقامی و سنتی بختیاری بارها در جشنواره های موسیقی فجر ایران شرکت کرده است.

محمدرضا درویشی، آهنگساز و محقق موسیقی ایران درباره سوابق آقای مهدی پور دهکردی به بی بی سی فارسی گفت، ساز اصلی او که از اساتید موسیقی بختیاری در حوزه شهر کرد بود کرنا بود اما سرنا، دهل و کمانچه را هم به خوبی می نواخت.

این پژوهشگر موسیقی ایران با اشاره به این نکته که موسیقی مخصوص تحویل سال نو موسیقی دستگاهی ایران است که در چهارگاه نواخته می شود گفت آقای مهدی پور دهکردی در نواختن موسیقی دستگاهی ایران با سرنا بسیار توانا بود.

به گفته این محقق موسیقی ایران، آقای مهدی پور دهکردی در 30 سال گذشته در مهم ترین جشنواره های داخلی و برخی جشنواره های خارجی شرکت کرده و خوش درخشیده بود.

آقای درویشی ضمن تاکید بر اینکه در گذشت این افراد ضایعه ای جبران ناپذیر است افزود، در ایام قدیم اگر نوازنده ای در این گونه نواحی در می گذشت فرزندانش جای خالیش را پر می کردند اما امروزه با توجه به شرایط اجتماعی فرزندان این افراد غالبا به شهر می روند و از آموزه های موسیقی بی بهره می مانند و به این ترتیب هیچ کس جای خالی شان را پر نمی کند.

مطالب مرتبط