'مجلس ایران خواستار قطع روابط با انگلیس است'

پرچم ایران و بریتانیا
Image caption روابط ایران و بریتانیا که در سه دهه گذشته همواره شکننده بوده، بعد از انتخابات اخیر ریاست جمهوری ایران، به سرعت به تیرگی گرایید

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران می گوید که نمایندگان مجلس این کشور خواستار قطع رابطه با انگلیس هستند.

علاءالدین بروجردی، رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس، در پاسخ به نامه سفیر بریتانیا در ایران نوشت که "اکثر نمایندگان مجلس بر لزوم کاهش سطح روابط دو کشور و حتی قطع رابطه تاکید داشته و خواستار واکنش به اقدامات دولت بریتانیا علیه ملت ایران هستند".

در نامه آقای بروجردی به سایمون گس، سفیر بریتانیا در ایران، که خبرگزاری فارس روز سه شنبه ۲۷ بهمن (۱۶ فوریه) آن را منتشر کرده، دلایل نمایندگان ایران برای کاهش یا قطع روابط با بریتانیا در دوازده مورد مطرح شده است.

آقای بروجردی در نامه خود دولت بریتانیا را متهم به "اظهارات مکرر و مداخله‌جویانه مقامات بریتانیایی و تلاش برای نقض حاکمیت ملی جمهوری اسلامی ایران" کرده است و راه اندازی شبکه بی بی سی فارسی را نمونه ای از این "دخالت ها" دانسته است.

رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس ایران در بخش دیگری از نامه خود به سفیر بریتانیا، نوشته است: "امروز به جای آنکه دولت بریتانیا به دلیل سابقه دخالت‌های مکرر خود در امور داخلی ایران از پیشگاه ملت ایران عذرخواهی نماید، شاهد استمرار سیاست‌های گذشته هستیم، موضوعی که از دید ملت ایران و نمایندگان آنها پنهان نیست."

سایمون گس، سفیر بریتانیا در ایران، هفته گذشته در نامه ای به رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران، هر گونه تصمیم برای کاهش سطح روابط ایران با بریتانیا را تاسف بر انگیز خوانده بود.

نامه آقای گس در واکنش به به طرحی بود که یک ماه پیش توسط ۳۵ نماینده مجلس ایران درباره قطع روابط ایران و بریتانیا به دلیل دخالت های بریتانیا در مسائل داخلی جمهوری اسلامی، منتشر شده بود.

در همین رابطه، محمد رضا باهنر، نایب رئیس مجلس شورای اسلامی، یکشنبه گذشته (۲۵ بهمن) از "رایزنی های فشرده" قوه مقننه، وزارت امور خارجه و شورای عالی امنیت ملی برای کاهش سطح روابط با بریتانیا خبر داده بود.

روابط ایران و بریتانیا در سال های پس از انقلاب اسلامی سال ۱۹۷۹ به دلایلی مانند اتهام حمایت بریتانیا از عراق در جنگ با ایران و صدور فتوای قتل سلمان رشدی دچار فراز و نشیب های فراوان بوده است، اما پس از انتخاب محمد خاتمی به ریاست جمهوری و تلاش جمهوری اسلامی برای بهبود وجهه بین المللی خود، این روابط بهبود یافت و در نخستین دیدارهای مقامات ارشد بریتانیایی از تهران پس از انقلاب اسلامی، وزیر امور خارجه بریتانیا و ولیعهد این کشور به ایران سفر کردند.

روابط ایران و بریتانیا که در سه دهه گذشته همواره شکننده بوده، بعد از انتخابات اخیر ریاست جمهوری ایران، به سرعت به تیرگی گرایید.

پس از بروز نا آرامی های پس از انتخابات در شهرهای مختلف ایران، آیت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی، در انتقاد از دولت های خارجی که به برخورد با معترضان انتقاد کرده بودند، دولت بریتانیا را "خبیث" خواند.

ادعایی که سایمون گس سفیر بریتانیا در تهران، در مصاحبه ۲۸ آبان خود با بی بی سی فارسی آن را رد کرد و گفت لندن مایل است برای حل برخی مشکلات مهم فراروی جهان با تهران همکاری کند.

سفیر بریتانیا در تهران گفت که کشورش در این که چه کسی بر ایران حکومت می کند، دخالت نمی کند و افزود: "آنچه بعد از انتخابات گفتیم، این بود که خود ملت ایران تردیدهایی درباره نتیجه رای گیری مطرح کرده بودند و بر اساس داوری ما در مقام ناظری بیرونی، درباره این پرسش ها باید تحقیق و به آنها پاسخ داده شود".

اختلاف میان وزارت اطلاعات و وزارت امور خارجه بر سر قطع روابط با بریتانیا

همزمان با انتشار نامه رئیس کمیته امنیت ملی مجلس ایران، نایب رئیس این کمیته هم از اختلاف میان وزارتخانه های امور خارجه و اصلاعات بر سر کاهش با قطع روابط ایران با بریتانیا خبر داده است.

حسین سبحانی، سه شنبه (۲۷ بهمن) در گفت و گو با روزنامه تهران امروز گفت: که وزارت امور خارجه این کشور با قطع و کاهش روابط با بریتانیا مخالف است اما "وزارت اطلاعات نظر قطعی خود را درباره کاهش روابط ارائه کرده است".

به گفته آقای سبحانی موضوع تعویض سفیر ایران در بریتانیا هم در دست بررسی است و این کشور در نظر دارد تا به زودی دکتر مهدی صفری را به جای موحدیان عطار، سفیر فعلی ایران در بریتانیا، معرفی کند.

مطالب مرتبط