دانشگاه دورام؛ اعتراض به سمیناری که دولت ایران برگزار کرد

Image caption برخی از دانشجویان ایرانی می گویند ادامه دریافت کمک مالی دولت ایران می تواند به استقلال جایگاه بیاد مطالعات ایرانی دانشگاه دورام لطمه بزند

دست کم دو استاد ایرانی از شرکت در سمیناری در دانشگاه دورام در بریتانیا که به زعم آنها بیش از آنکه شان علمی داشته باشد، سیاسی بوده، خودداری کردند.

محمدعلی همایون کاتوزیان، استاد دانشگاه آکسفورد، و آزاده کیان پژوهشگر مرکز تحقیقات ملی فرانسه و دانشگاه پاریس به علت حمایت مالی رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی در لندن، این سمینار را تحریم کردند.

سمینار یک روزه "رابطه فرهنگ و سیاست در ایران پس از انقلاب اسلامی" توسط مرکز مطالعات ایرانی دانشگاه دورام با حمایت مالی رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی در ۲۸ ژانویه در این دانشگاه برگزار شد.

استادان ایرانی که این سمینار را تحریم کردند می گویند که از منبع تامین مالی این سمینار و دیگر سخنرانان مطلع نبوده اند.

آقای کاتوزیان گفته است که یک فرد غیر سیاسی و دانشگاهی است و حضورش در سمیناری که رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی در آن سخنران است می توانست جنجال ساز باشد.

خانم کیان یکی از استادان مدعو و تحریم کنندگان این سمینار به بخش فارسی بی بی سی گفت که در جریان پذیرش دعوت دانشگاه، از حامیان مالی این سمینار اطلاعی نداشته اما وقتی که اطلاع یافته هزینه های این سمینار از چه منبعی تامین شده، اعلام کرده که به احترام جامعه تحت فشار دانشگاهی و به دلیل نامشروع دانستن دولت، این سمینار را تحریم می کند.

علی محمد حلمی، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران به همراه اساتیدی که به انتخاب یا پیشنهاد این نمایندگی به سمینار معرفی شده بودند، در جمع سخنرانان این همایش یک روزه بودند.

آقای حلمی اخیرا در گفت و گو با ایرنا خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی درباره وقایع اعتراضی ۸ ماهه در ایران گفته بود که "شبکه جهانی صهیونیسم . . . تمامی گروه های وابسته به خود اعم از توده ای، کمونیست، منافق و سلطنت طلب را به کار گرفته تا به خیال خود جلوی پیشرفت و عظمت ایران را بگیرد و کشور ما را مهار کند."

سمینارهایی با کمک دولت ایران

دانشجویان منتقد ایرانی در دانشگاه دورام می گویند که مرکز مطالعات ایرانی این دانشگاه طی نزدیک به دو سال اخیر با دریافت کمک های مالی رایزنی فرهنگی سفارت ایران در بریتانیا سمینارهایی برگزار می کند.

دانشجویان منتقد می گویند که به دلیل تامین منابع مالی این سمینارها آن از سوی دولت ایران، رایزنی فرهنگی سفارت عموما مهمانان و سخنرانان مورد تایید خود را در سمینارهای علمی وارد می کند تا به تبلیغ سیاست های دولت این کشور بپردازند یا این سیاست ها را توجیه کنند.

به گفته گروهی از این دانشجویان طی دو سال اخیر که میزان تامین هزینه چنین سمینارهایی توسط رایزنی سفارت ایران افزایش پیدا کرده، دانشجویان نگران شده اند که استقلال عمل و دیدگاه بنیاد مطالعات ایرانی دانشگاه دورام لطمه ببینید.

دانشجویان معترض می گویند که وابسته شدن برخی از سمینارهای علمی دانشگاه به رایزنی فرهنگی سفارت ایران، از شان علمی این سمینارها کم کرده و عملا جایگاه و محور آکادمیک سمینارها را به سطح یک اقدام تبلیغاتی تخفیف داده است.

اما این همه ماجرا نیست. مسئولان دانشگاه دورام می گویند که دریافت کمک مالی از رایزنی فرهنگی سفارت ایران اقدام خلاف عرف نیست و حتی بخشی از بودجه دانشجویان ایرانی بورسیه در این دانشگاه از همین راه تامین می شود.

دریافت کمک از نهادهای دولتی و خصوصی در اغلب دانشگاه های معتبر جهان امری پذیرفته شده و متداول است اما آنچه که سمینار اخیر در دانشگاه دورهام را جنجالی کرده ریشه در تحولات جاری ایران دارد.

دانشجویان معترض می گویند در شرایطی که ساده ترین انتقادی از سوی اساتید دانشگاه در ایران نسبت به دولت این کشور با واکنش قهری و عقوبت از سوی نهادهای نظامی و امنیتی روبه رو است و دانشجویان کثیری در ۸ ماه اخیر پس از انتخابات ریاست جمهوری بازداشت، ضرب و شتم، محروم از تحصیل و حتی در جریان اعتراض و راهپیمایی آرام در خیابان کشته شده اند، دولت این کشور عملا در برابر نهادی های علمی و اکادمیک صف آرایی کرده است.

یکی از دانشجویان معترض ایرانی در دانشگاه دورام به بخش فارسی بی بی سی گفت که رایزنی فرهنگی ایران در دوره ریاست جمهوری محمد خاتمی و حتی دوره اول ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد بودجه چنین سمینارهایی را تامین می کرد و کسی هم به آن اعتراضی نداشت "اما اعتراض فعلی ما به تامین هزینه های برگزاری سمینار از سوی دولتی است که با علوم در جنگ است و مقبولیت عمومی هم ندارد."

مطالب مرتبط