فاطمه کروبی: سازش با احمدی نژاد امکان ندارد

فاطمه کروبی
Image caption همسر مهدی کروبی در نامه به رهبر ایران خواستار رسیدگی به وضعیت بازداشت شدگان جوان شد

فاطمه کروبی تاکید کرد که امکان ندارد او و همسرش، محمود احمدی نژاد را به عنوان رئیس جمهور ایران به رسمیت بشناسند.

همسر مهدی کروبی در مصاحبه با سایت "روز"، که روز سه شنبه ۲۷ بهمن (۱۶ فوریه) منتشر شد، پیشنهاد کرد که مجلس ایران از اختیارات قانونی خود برای مقابله با آقای احمدی نژاد استفاده کند.

سه هفته پیش از این مصاحبه، مهدی کروبی گفته بود که محمود احمدی نژاد را به عنوان "رئیس دولت این نظام" به رسمیت می شناسد، اگرچه بعدا محمد تقی کروبی فرزند وی، در مصاحبه ای توضیح داد که سخن پدر وی به معنای تاکید بر مسئولیت های دولت آقای احمدی نژاد در اداره کشور است، و اشاره ای به "مشروعیت" او ندارد.

اظهارات خانم کروبی در شرایطی منتشر می شود که وی شنبه گذشته، در نامه‌ای سرگشاده به آیت‌الله علی خامنه‌ای، به "شکنجه" فرزندش علی کروبی پس از دستگیری توسط ماموران اعتراض کرده و خواهان جلوگیری از بدرفتاری با بازداشت شدگان جوان شده بود.

"با افزایش فشارها مصمم تر می شویم"

فاطمه کروبی در گقت و گو با "روز"، که نخستین مصاحبه وی پس از انتخابات ریاست جمهوری محسوب می شود، در توضیح علت سکوت" خود در ماه های گذشته گفت که مایل نبوده با حرکات و گفتار خود لطمه ای به "نظام و انقلاب" بزند.

این نماینده سابق مجلس ابراز امیدواری کرد که رهبر جمهوری اسلامی و سایر مسئولان ارشد نظام با تبادل نظر با "دلسوزان انقلاب"، راهی برای برون رفت از وضعیت موجود پیدا کنند.

او در مورد امکان به رسمیت شناخته شدن ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد توسط مهدی کروبی اظهار داشت: "چنین چیزی به هیچ عنوان امکان ندارد".

وی تصریح کرد که "بخش مهمی از مشکلات و بحران فعلی کشور" به خاطر سیاست های آقای احمدی نژاد است و افزود: "راه قانونی در قانون اساسی ما برای برخورد با این مساله پیش بینی شده است". خانم کروبی به این سوال که آیا منظور وی "استیضاح و برکناری احمدی نژاد از سوی مجلس" است، پاسخ مثبت داد و ابراز امیدوراری کرد که از "ظرفیت های قانون اساسی" در این زمینه "به موقع" استفاده شود.

از علی کروبی تعهد گرفته اند که مصاحبه نکند

این فعال اصلاح طلب در مورد نامه ای که خطاب به رهبر ایران منتشر کرده گفت که این نامه را نه به خاطر فرزند خود، بلکه به خاطر همه فرزندانی نوشته است که در زندان به سر می برند.

همسر مهدی کروبی در نامه‌ سه روز پیش خود به آیت‌الله خامنه‌ای، با اشاره به "ضرب و جرح شدید" فرزند خود یادآور شده بود که عاملان "شکنجه"، علی کروبی را تهدید به انجام "فعلی" کرده اند که مجازات ارتکاب آن در قانون مجازات اسلامی مرگ است.

وی در مصاحبه امروز اظهار داشته است: "شبی که پسرم به خانه بازگشت به شدت منقلب شدم و نمی توانستم باور کنم که چنین اتفاقاتی رخ می دهد که به راحتی به علی بگویند که شانس آوردی وگرنه چند ساعت دیگر اینجا بودی جنازه ات را تحویل می دادیم".

او در واکنش به اظهارات روز یکشنبه دادستان تهران، که منکر بازداشت علی کروبی شده بود، گفت که فرزندش بدون حکم قضایی و توسط "نیروی نظامی" بازداشت شده و افزود: "الان هم موبایل علی دست آنهاست و غروب زنگ زده و گفته اند که علی برود و موبایلش را پس بگیرد، ضمن اینکه آخر شب علی را در کلانتری آزاد کرده و در کلانتری از او رسما نامه و تعهد گرفته اند که حق مصاحبه ندارد".

خانم کروبی در ۸ بهمن گذشته با انتشار نامه ای سرگشاده، مسئولیت هر اتفاقی برای خانواده خود را متوجه عهده حکومت دانسته بود.