بررسی روزنامه های صبح تهران؛ چهارشنبه 28 بهمن

"قدرت خرید مردم افزایش یافته" به نقل از محمود احمدی نژاد عنوان اصلی تهران امروز، پول، آفتاب یزد و بهار است. روزنامه ایران از قول همین مقام نوشته "سال آینده کسب و کار پررونقی خواهیم داشت"و ابتکار از همین منبع در تیتر اول خود آورده "خبر دارم چه کسانی در کجا دولت را تخریب می کنند."

"دفاع قاطع احمدی نژاد از مشایی" تیتر بزرگ مردم سالاری است، "پاسخ ما به دشمن مقابله به مثل است نه مذاکره" عنوان اول کیهان، جام جم از "پاسخ رییس جمهور به 42 سئوال خبرنگاران" خبر داده و رسالت از همین مصاحبه نقل کرده "غربی ها را پشیمان می کنیم".

خراسان با تیتر "اظهارات رئیس جمهور درباره تبادل سوخت هسته ای، هدفمند کردن یارانه ها و رشد اقتصادی" مصاحبه دیروز را منعکس کرده، "نظر صریح دولت برای یارانه 89" عنوان اصلی دنیای اقتصاد است و جهان صنعت از زبان احمدی نژاد نوشته "عده ای رشد 9 و 6 دهم درصدی را باور نمی کنند."

تنها روزنامه ای که موضوعی دیگر را در صدر اخبار خود نقل کرده جمهوری اسلامی است که سخن هانس بلیكس رییس پیشین آژانس بین المللی انرژی اتمی را مهم دیده که گفته است " ایران حق دارد سوخت هسته ای خود را تامین كند."

گزیده مقالات

نقشه و طرح آمریکا

روزنامه جمهوری اسلامی در سرمقاله خود به تحرکات این چند روزه دولتمردان آمریکائی و اسرائیلی اشاره کرده و نوشته این ها در واقع نوعی تهاجم سیاسی ـ تبلیغاتی برای بزرگنمائی طرحهائی است كه واشنگتن در نظر دارد به كمك آن بر شكست های بزرگ خود در عراق و افغانستان و یمن سرپوش بگذارد و چنین وانمود سازد كه گویا هنوز ابتكار عمل را در اختیار دارد.

به نوشته این روزنامه حتی اگر ستاد مركزی هماهنگی ها در اجرای طرح جدید واشنگتن هم در تل آویو مستقر نمی شد باز هم تمامی ابعاد این بازی رسوا آشكار می بود و همه می دانستند كه واشنگتن برای تامین چه اهدافی و برای سرپوش گذاشتن بر چه چیزی تصمیم به جو سازی های كنونی گرفته است.

روزنامه جمهوری اسلامی نوشته واشنگتن مایل است چنین وانمود كند كه اولا ایران یك « كانون خطرساز » است . ثانیا در منطقه گویا همه از قدرت روزافزون ایران دچار وحشت شده اند ثالثا در منطقه گویا تمام دنیا به آمریكا پناه برده اند كه واشنگتن دست به كار شود و كاری صورت دهد هرچند این آرزوی آمریكا و اسرائیل است كه دنیای معاصر چنین دروغها و جوسازیهائی را باور كند.

چین و روسیه

علی ودایع در سرمقاله مردم سالاری نوشته دستگاه دیپلماسی ایران روزهای سرنوشت سازی را پشت سر می گذارد.ایران پنجه در پنجه غرب ایستاده است تا از حقوق هسته ای خود دفاع کند; کاخ سفید به دنبال تحریم ایران است. در میان این نبرد شرکایی که تا دیروز روی آنها حساب می کردیم گاه مواضعی به خود می گیرند تا نگرانی منتقدین دیروز رنگ واقعیت به خود گیرد.

به نوشته این مقاله روس ها دلا یل عدم همکاری خود در زمینه های گوناگون از جمله مساله موشک های اس-300 و نیروگاه بوشهر را مشکلات فنی اعلام می کنند و دائم ژست های متفاوتی مقابل ایران می گیرند; سخنگوی دستگاه دیپلماسی ایران آنان را به رعایت عهدنامه های خود با تهران فرا می خواند و اصول اخلاقی را یاد آوری می کند اما در چرخشی ناگهانی روسها علنا از تحریم ایران حمایت می کنند.

در انتهای مقاله مردم سالاری آمده امروز چین تنها کشوری است که با تحریم ایران مخالفت می کند; این کشور به دلیل منافع اقتصادی خود مانع از تصویب قطعنامه جدیدی علیه تهران شده اند. ما بازارهای داخلی را قربانی کالاهای نامرغوب وارزان چینی می کنیم احتمالا نوع روابط دیروز با روسیه را فراموش کردیم تا پکن نیز امتیازاتی که از واشنگتن طلب می کند را به چنگ آورد.

جریان فتنه و ریزش

کیهان در سرمقاله خود بار دیگر ادعا کرده در تظاهرات 22 بهمن ریزش شدید آرای جریان فتنه كاملاً نمودار بود. تردیدی نیست كه نزدیك به چند میلیون از جمعیت واجدشرایط رأیی كه در تظاهرات 50 میلیونی 22 بهمن هم آمده بودند در انتخابات به میرحسین موسوی رأی داده بودند این ها بر حسب شعارها و تصاویری كه در دست شان بود با یك حس و حال مضاعف شركت داشتند آنان از یك سو فریاد شوق انگیز تجدید عهد و پیمان با رهبری را سر دادند و از سوی دیگر بغض فرو خفته خود را علیه كسانی كه به نام پاسداری از رأی آنها به فتنه گری علیه نظام و رهبری مظلوم آن روی آوردند، خالی كردند.

سرمقاله کیهان با نقل جمله ای از عباس عبدی نتیجه گیری کرده که تظاهرات عظیم 50 میلیونی روز 22 بهمن از یك سو استحكام نظام را به رخ جهانیان كشید و از سوی دیگر میرایی و رو به پایان بودن جریانی كه ادعا می كرد آینده ایران را در دستان خود دارد را به اثبات رساند .

چرا روشنفکران و بی بی سی ؟

کمیل خجسته در سرمقاله ابتکار پرسیده چرا روشنفکران یعنی کسانی که تحصیلات آکادمیک و دانشگاهی دارند و منبع ذهنیشان محصولات مدرنیته است نمی توانند رفتار ایرانیان را تحلیل کنند؟ چرا برخی اساتید که بعضا در دانشگاه های خودشان هم دارای مقبولیت هستند نمی توانند درک درستی از معرفت و اندیشه ایرانیان داشته باشند؟ چرا "بی بی سی فارسی" اگر حتی برنامه هایش را از 5 ساعت در شبانه روز به 24 ساعت تبدیل کند نمی تواند در رفتار ایرانیان اثر بگذارد.

پاسخ نویسنده به این سئوال ها چنین است:عدم درک محیطی که حوادث در آن رخ می دهد:متاسفانه بخشی از قشر دانشگاهی-روشنفکری، محیط "رخ داد حوادث" در ایران را با محیط غرب یکی می دانند. از این رو هنگام تحلیل مسائل ایران، ابتدا شبیه سازی غربی می کنند و سپس به دنبال نسخه های غربی آن می روند.

نویسنده سرمقاله ابتکار اظهار نظر کرده دانشمندان و روشنفکران بدون توجه به اقتضائات یک سیستم اجتماعی خاص، حکمی از سیستم اجتماعی دیگر لتخاذ کرده و خواهان آن هستند که همان نسخه ها را اجرا کنند. آنان سعی می کنند از ادبیات فضای "مدرنیته" برای جامعه "ولایی" استفاده کنند. به همین دلیلی است که آنان "پیوند" مردم با امامشان را "پوپولیسم"، جامعه "ولایی" را "اقتدارگرا"، حضور قوانین مترقی اسلام در جامعه را "تحجر"یکی می دانند.

چرا ناباوری؟

جهان صنعت در تیتر اصلی خود از قول رئیس جمهور نوشته برخی رشد شش و نه درصدی را باور نمی کنند و در سرمقاله خود به جست و جوی علت این ناباوری برآمده و نوشته دیروز محمود احمدی‌نژاد مدعی شده حقوق کارمندان و کارگران 20 درصد بالا رفته، قدرت خرید مردم افزایش یافته و با وجود رشد 9/6 درصدی اقتصاد ایران، عده‌ای نمی‌خواهند این پیشرفت را ببینند.

سرمقاله جهان صنعت آمار سالانه بانک مرکزی را به یاد رییس دولت آورده که اعلام کرده بود رشد اقتصادی کشور در سال قبل 2/3 درصد است و در نتیجه توضیح داده آمار مورد اشاره احمدی نژاد مربوط به سال 86 و زمانی است که قیمت نفت در اوج بود، نه سال 87 که رشد اقتصادی کاهش محسوسی داشته و پیش‌بینی سال بعد هم تا حدود یک درصد برآورد شده است.

این مقاله چنین پایان می گیرد آقای احمدی‌نژاد اگر ناراحت نمی‌شوید و این مطلب را هم منفی نویسی نمی دانید ، باید یک سوال زیربنایی بپرسم.وقتی شما آمار دو سال قبل را برای امسال اعلام می کنید چگونه انتظار دارید مردم آمارهایتان را باور کنند؟ ای کاش در کنار خبر دو سال قبل حال و روز امروز و پیش‌بینی سال بعد را هم می‌گفتید تا باورپذیری‌مان رشد یابد.

واکنش به انتقادها

زهرا واعظ در گزارش اصلی دنیای اقتصاد نوشته افزایش انتقاد نمایندگان از حجم درآمد یارانه‌ای دولت در لایحه بودجه 89 واكنش صریح محمود احمدی‌نژاد رییس‌جمهور را به دنبال داشت چنان که از وی سوال شد برابر قانون هدفمندی یارانه‌ها كه مجلس آن را تصویب كرده است، دولت در سال اول اجرای این قانون مجاز است از محل هدفمندسازی یارانه‌ها درآمدی بین 10 هزار تا 20 هزار میلیارد تومان كسب كند اما دولت این رقم را به 40 هزار میلیارد تومان افزایش داده است.

پاسخ رییس دولت به نوشته دنیای اقتصاد این بوده است: از نظر دولت سال آینده سال دوم اجرای قانون یارانه‌ها به حساب می‌آید و امسال را سال اول اجرای این قانون می‌دانیم به همین دلیل منافاتی بین قانون هدفمندی یارانه‌ها با لایحه بودجه تنظیم شده از سوی دولت وجود ندارد.

گزارشگر دنیای اقتصاد نوشته البته احمدی‌نژاد در شرایطی این استدلال را به كار برد كه تعدادی از نمایندگان مجلس معتقدند دولت برخلاف مصوبه مجلس درآمد بیشتری را از محل هدفمندی یارانه‌ها برای خود تدارك دیده است كه علاوه بر اینكه خلاف قانون مصوب مجلس است، بار تورمی سنگین را نیز به دنبال خواهد داشت.

نقد درآمد نفت

رسالت روزنامه هوادار دولت در سرمقاله خود انتقاد کرده که چرا نمایندگان مجلس در نشست مشترک دولت و مجلس و در رسانه ها در مورد عملکرد شرکت ملی نفت چیزی نمی گویند در حالی که : این شرکت عنوان بزرگترین بنگاه اقتصادی دولت را دارد و برای بیان حساسیت موضوع کافی است بدانیم که بودجه شرکت ملی نفت در سال89 رقمی نزدیک به کل بودجه عمومی دولت است.

به نوشته سردبیر این روزنامه سال گذشته هنگامی که بند7 بودجه که مربوط به شرکت ملی نفت می شد مطرح شد هیچ موافق و مخالفی بحث نکردند و پیشنهاد کمیسیون تلفیق ظرف چند ثانیه رای آورد. در حالی که دهها موضوع برنامه ای و بودجه ای در لابه لای اجزای پیشنهاد که هر کدام در اندازه یک لایحه و طرح مستقل است مطرح بود. اما حساسیت کسی را برنینگیخت و همین عدم حساسیت در شورای نگهبان دیده شد.

تداخل مسوولیت ها و وظایف

فرهاد فزونی در سرمقاله روزنامه پول نوشته خبر رسید که وزیر دادگستری اعلام کرده‌براساس وظایف سازمان تعزیرات حکومتی و برای مبارزه با گران‌فروشی لایحه‌ای تهیه شده است اما معاون وزیر بازرگانی و رییس سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان و وزارت بازرگانی که وظیفه تنظیم بازار را به عهده دارند، از تدوین این لایحه بی‌خبرند.

به نوشته این مقاله ظاهراً وزارت دادگستری به این نتیجه رسیده که وزارت بازرگانی قادر به کنترل و تنظیم بازار نیست و بهتر است بدون استعلام با آنان بگیر و ببندها شروع شود و نیازی هم نیست وزارت بازرگانی در این مورد دخالتی داشته باشد.

در انتهای مقاله پول آمده از این آشفتگی که بگذریم باید از مسئولان وزارت دادگستری بپرسیم که چند سال است که با گران‌فروشی به صورت بگیر و ببند برخورد می‌شود ولی به هیچ نتیجه‌ای نرسیده‌ایم؟

دردسر سهام عدالت

آرزو تركتاز در گزارشی در تهران امروز نوشته باز هم تداوم ابهامات سهام عدالت و این‌بار تاخیر شركت‌ها در پرداخت سود سهام در هشت ماه مهلت قانونی. در حالی که رئیس سازمان خصوصی سازی اعلام کرده بود که به دلیل مشکلات ناشی از هجوم سهام عدالتی‌ها که این بار بازنشستگان کشوری و تامین اجتماعی هستند، پرداخت سود سهام عدالت از 5 بهمن به 10 بهمن موکول شد، این افراد همچنان برای دریافت سود خود با مشکل مواجه هستند.

محمدرضا رستمی در گفت‌و‌گو با تهران‌‌امروز در پاسخ به این سوال كه آیا دارندگان سهام عدالت هم می‌توانند از این راهكار برای دریافت سود خود اقدام كنند، گفت: با توجه به اینكه میزان درصد سهام دارندگان سهام عدالت مشخص نیست بنابراین شركت‌های سرمایه‌گذاری استانی هستند كه می‌توانند از این قانون برای پرداخت به‌موقع سود توسط شركت‌ها اقدام كنند.

تهران امروز نوشته آخرین مرحله پرداخت سود متعلق به بازنشستگان تامین اجتماعی است كه این دسته از دارندگان سهام عدالت با مشكلات زیادی مواجه شده‌اند اما از بهمن‌ماه سال‌جاری مدیران سازمان خصوصی‌سازی قول پرداخت سود سهام را داده بودند كه به‌رغم این وعده و وعیدها هنوز سود این افراد پرداخت نشده است.

گنجی به باد رفت

پول در گزارش اصلی خود خبر داده رسول تقی‌گنجی یک چهره مشهور صنعت ایران که نام وی بر روی چندین برند مشهور غذائی هست و عضو موسس یک بانک خصوصی و هیات رییس اتاق صنعت و بازرگانی بوده با حکم رسمی دادگاه از عضویت از یکی از موسسات خود محروم شد.

گنجی که به نوشته پول مدیرعامل ۵۴ شركت تولیدی، هفت بازرگانی، خدماتی، بانك و بیمه با ۱۲۵۰۰ نفر پرسنل در داخل كشور و دوازده شركت تولیدی، بازرگانی و خدماتی در امارات متحده عربی، آلمان، انگلیس، آمریكا و ژاپن بود فکرش را هم نمی‌کرد در دورانی که قسمت زیادی از بینایی‌اش را هم از دست داده و با ویلچر رفت‌وآمد می‌كند، از موسسه سرمایه گذاری ملت که زمانی آن را 42 میلیارد تومان در سال 81 خرید اخراج شود.

در گزارش هادی مومنی در این روزنامه آمده مردی که زمانی دو میلیارد دلار دارایی داشت، روزی در بیان از خاطراتش گفت:«روزگاری پول نداشتم، ارتباط نداشتم ولی جوانی داشتم، اما حالا پول دارم، ارتباط دارم، جوانی ندارم» به همه چیز فکر کرده بود، غیر از غرق شدن در دارایی‌های کاغذی که خود گفته بود بخش عمده‌ای از آن در آینده از دستش می‌رود.