آمریکا، روسیه و فرانسه درباره برنامه هسته ایران هشدار دادند

محمود احمدی نژاد

آمریکا، روسیه و فرانسه در نامه ای مشترک ضمن ابراز نگرانی از تلاش ایران برای غنی سازی اورانیوم با خلوص ۲۰ درصد، این اقدام را سوال برانگیز دانسته اند.

این سه کشور در نامه محرمانه ای که روز شه شنبه به وسیله خبرگزاری آسوشیتدپرس منتشر شد، به طور هماهنگ خواستار توقف غنی سازی اورانیوم ۲۰ درصدی به وسیله ایران شده اند. همزمان، کاخ سفید بر امکان به کارگیری همه گزینه ها برای ممانعت از دستیابی ایران به تسلیحات اتمی تاکید کرده است. هیلاری کلینتون هم درباره راه افتادن مسابقه هسته ای در منطقه خلیج فارس هشدار داده است. محمود احمدی نژاد روز سه شنبه در یک نشست خبری در تهران احتمال تحریم های تازه کشورش را اشتباه خواند و از نصب سانترفیوژهایی با کارایی بیشتر از نمونه های پیشین در مراکز غنی سازی ایران خبر داد. آقای احمدی نژاد همچنین گفت که بحث مبادله اورانیوم غنی شده ایران با سوخت هسته ای مورد نیاز راکتور تحقیقاتی ایران هنوز منتفی نشده است. آژانس بین المللی انرژی اتمی در طرحی که اعضای گروه ۱+۵ از آن حمایت کرده اند، به ایران پیشنهاد کرده است که برای اعتمادسازی بیشتر، ۷۵ درصد اورانیوم غنی شده با خلوص پایین خود را با سوخت هسته ای مورد نیاز راکتور تحقیقاتی تهران مبادله کند. نامه سفرای آمریکا، روسیه و فرانسه خطاب به یوکیا آمانو، هدف ایران از تولید اورانیوم غنی شده با غلظت ۲۰ درصد را زیر سوال برده است. این نامه می نویسد: "اگر ایران در جهت افزایش تنش ها حرکت کند، نگرانی های جدیدی را درباره نیات خود به وجود خواهد آورد زیرا ایران نمی تواند سوخت مورد نیاز (راکتور تحقیقاتی تهران) را به موقع تولید کند." تحلیلگران می گویند این نامه از آن جهت اهمیت دارد که به صورت مشترک به وسیله روسیه و آمریکا امضا شده است. روسیه معمولا با مواضع آمریکا و سایر کشورهای غربی عضو گروه ۱+۵ همراه نیست ولی به تازگی مواضع نزدیک تری را به غرب اتخاذ کرده است. این در حالی است که چین که یکی دیگر از اعضای این گروه است با افزایش تحریم های ایران مخالف است.

همه گزینه ها

رابرت گیبز، سخنگوی کاخ سفید روز سه شنبه موضع ایران در رابطه با افزایش خلوص اورانیوم غنی شده در این کشور را بیانگر این دانست که هدف از این کار، با آن چه به جهان اعلام کرده متفاوت است.

آقای گیبز گفت دولت ایران همه تمهیدات دولت باراک اوباما برای کاستن تنش های هسته ای را رد کرده و این موضوع سوال برانگیز است.

به گفته آقای گیبز این موضوع نشان می دهد هدف برنامه اتمی ایران با آن چه دولت این کشور اعلام کرده، متفاوت است.

آمریکا و دولت های غربی ایران را به تلاش برای به دست آوردن سلاح های هسته ای متهم می کنند ولی این کشور با رد این موضوع می گوید برای ادامه روند تولید دارو به وسیله راکتور تحقیقاتی تهران به اورانیوم ۲۰ درصدی نیاز دارد.

هیلاری کلینتون، وزیر خارجه آمریکا هم در پایان سفر خاورمیانه ای خود بار دیگر درباره ماهیت برنامه اتمی ایران هشدار داده است.

خانم کلینتون که در جمع دانشجویان یک دانشگاه در عربستان سعودی صحبت می کرد هشدار داد دستیابی ایران به تسلیحات اتمی باعث راه افتادن مسابقه هسته ای در منطقه خواهد شد.

به گفته خانم کلینتون مجموعه ای از اقدام های هسته ای ایران از جمله افشای ساخت دومین تاسیسات غنی سازی این کشور در نزدیکی قم نشان می دهد ماهیت برنامه هسته ای این کشور با آن چه مقام های آن می گویند متفاوت است.

به گفته او شواهد ارائه شده به وسیله ایران، گفته های این کشور درباره صلح آمیز بودن برنامه اتمی این کشور را تایید نمی کند.

مطالب مرتبط