به روز شده:  10:02 گرينويچ - چهارشنبه 17 فوريه 2010 - 28 بهمن 1388

روسیه: تاخیر در تحویل موشک به ایران دلیل فنی دارد

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

روسیه تاخیر در تحویل موشک های ضد هوایی به ایران را به وجود مشکلات فنی نسبت داده اما زمانی برای رفع این مشکلات تعیین نکرده است.

خبرگزاری روسی اینترفاکس روز چهارشنبه ۲۸ بهمن (۱۷ فوریه) به نقل از الکساندر فومین، معاون شرکت خدمات نظامی و فنی فدرال روسیه، گزارش داد که دلیل عمل نکردن این کشور به قرارداد تحویل سامانه موشکی اس - ۳۰۰ به ایران بروز مسائل فنی بوده است.

آقای فومین، که از یک نمایشگاه تسلیحاتی در پایتخت هند بازدید می کرد، افزود که به محض اینکه این موانع برطرف شود، دولت روسیه به قرارداد خود عمل می کند و تحویل موشک های خریداری شده از سوی ایران آغاز خواهد شد.

این مقام روسی در مورد ماهیت این "موانع فنی" توضیحی نداد و مشخص نکرد که این مشکلات در چه زمانی و به چه طریقی رفع خواهد شد، اما خبرگزاری اینترفاکس در گزارش دیگری به نقل از میخائیل دیمیتریف، رئیس شرکت خدمات نظامی و فنی فدرال روسیه گزارش داده که هنوز تصمیمی در مورد زمان تحویل سامانه موشکی به ایران اتخاذ نشده است.

اظهارات الکساندر فومین در حالی انتشار می یابد که طی هفته های اخیر و به خصوص پس از اعلام آغاز تولید اورانیوم با خلوص ۲۰ در صد در تاسیسات نطنز، روابط معمولا گرم ایران و روسیه به دلیل مواضع جمهوری اسلامی در مورد برنامه های هسته ای این کشور رو به سردی گذاشته است.

موشک اس 30 از نوع ام پی یو

روسیه خودداری از عمل به قرارداد موشکی با ایران را به مشکلات فنی نسبت داده است

در حالیکه مقامات ایران بر ادامه غنی سازی اورانیوم تاکید می کنند، تعدادی از مقامات ارشد روسیه از آنان خواسته اند که پیشنهاد آژانس بین المللی انرژی اتمی در مورد تبادل بخش عمده اورانیوم غنی شده داخلی با سوخت مورد نیاز یک رآکتور تحقیقاتی را بپذیرند.

روز گذشته، سخنگوی رئیس جمهوری روسیه عملا هشدار داد که اگر ایران نتواند جامعه جهانی را در مورد صلح آمیز بودن برنامه های اتمی خود قانع کند، امکان تشدید تحریم های بین المللی علیه این کشور وجود دارد.

همچنین، نمایندگان روسیه، همراه با نمایندگان آمریکا و فرانسه در آژانس بین المللی انرژی اتمی در نامه مشترکی اقدام ایران در تولید اورانیوم با خلوص ۲۰ درصد را مورد انتقاد قرار دادند.

تاخیر در تحویل موشک های اس - ۳۰۰ اظهارنظرهای متفاوت مقامات دولتی و نظامی جمهوری اسلامی را در ماه های اخیر در پی داشته است.

خطر اتمی ایران

در حالیکه برخی از این مقامات نسبت به عمل کردن روسیه به قرارداد فروش این موشک ها ابراز اطمینان کرده اند، برخی دیگر از آنها دولت روسیه را به خاطر خودداری از تحویل به موقع سامانه موشکی سرزنش می کنند.

اخیرا یک فرمانده نظامی جمهوری اسلامی گفت که این کشور توانایی فنی تولید موشک هایی با امکانات موشک های سفارش داده شده به روسیه را دارد که عملا به معنی بدبینی به دریافت این سامانه موشکی تلقی شد.

مدودف

روابط معمولا گرم روسیه و ایران اخیرا رو به سردی گذاشته است

روسیه و ایران در مورد قرارداد فروش سامانه دفاع ضدهوایی، که ظاهرا دو سال پیش امضا شد، اطلاعات چندانی در اختیار افکار عمومی قرار نداده اند اما خبرگزاری اینترفاکس گفته است که این قرارداد شامل تحویل پنج آتشبار موشک های ضدهوایی از نوع S-۳۰۰PMU۱ می شود.

این خبرگزاری روسی که منبع کسب اطلاعات خود را مشخص نکرده است، می افزاید که ارزش این قرارداد به هشتصد میلیون دلار می رسد.

این نوع موشک ها از سکوهای متحرک پرتاب می شود و در اوایل دهه ۱۹۹۰ برای مقابله با هواپیماهای جنگی و موشک های تهاجمی کروز طراحی شد.

احتمالا هدف جمهوری اسلامی از خرید این سامانه موشکی تقویت دفاع ضدهوایی از تاسیسات هسته ای و نظامی در برابر حملات احتمالی هوایی و موشکی بوده است.

دولت آمریکا احتمال انجام عملیات نظامی برای متوقف کردن برنامه های هسته ای جمهوری اسلامی را کاملا منتفی ندانسته است، اما بر تلاش برای حل این بحران از راه های دیپلماتیک تاکید می کند.

در عین حال، برخی از مقامات اسرائیلی در گذشته از لزوم حمله هوایی به تأسیسات هسته ای ایران برای جلوگیری از ادامه برنامه های اتمی این کشور سخن گفته اند.

دولت های غربی و دولت اسرائیل ایران را متهم می کنند که در پی دستیابی به بمب اتمی است.

گفته می شود که بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل در جریان سفر اخیر خود به مسکو در مذاکره با مقامات روسی، خواستار وارد شدن فشار بیشتر بین المللی بر ایران برای متوقف کردن برنامه های هسته ای این کشور شد اما مشخص نیست که آیا موضعگیری تند روسیه ارتباطی با این درخواست داشته است یا نه.

با توجه به خصومت جمهوری اسلامی با اسرائیل و اظهارات محمود احمدی نژاد در مورد نابودی دولت یهود، مقامات اسرائیلی می گویند که در صورتیکه ایران به تسلیحات اتمی دست یابد، اسرائیل هدف اصلی حمله مستقیم این کشور و یا باج خواهی گروه های تندرو مورد حمایت ایران خواهد بود که ممکن است برای وارد کردن فشار بیشتر، تجهیزات نظامی اتمی از جمهوری اسلامی دریافت کنند.

به همین دلیل توجه به دیدگاه و رفع نگرانی اسرائیل در مورد بحران هسته ای ایران، برای جلوگیری از بروز یک برخورد نظامی در خاورمیانه که ممکن است باعث افزایش بی ثباتی این منطقه شود ضروری دانسته می شود.

برخی مقامات غربی هم رهبران ایران را افرادی "غیرمسئول" توصیف کرده و گفته اند که دستیابی آنان به تسلیحات اتمی نه تنها خطر بروز درگیری هسته ای را افزایش می دهد بلکه ممکن است این تسلیحات در اختیار گروه های تندرو قرار گیرد.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.